IV. dance.movement.theater
2012. September 12. - September 16.
Fesztivál Program
SZEPTEMBER 12., SZERDA
18.00 Kiállítás megnyitó: Gróf Bánffy Miklós-vándorkiállítás
Karancsi Sándor Kiállítóterem
19.00 FESZTIVÁL MEGNYITÓ
Artus – Goda Gábor Társulata (HU): KAKASKAKASKAKAS (60’)
Rendező-koreográfus: Goda Gábor
Nagyterem
Az előadást Hokusai, a XIX. századi japán festő géniusz története ihlette, aki egy megrendelésre tíz éven keresztül több száz kísérlet után végül egyetlen perc alatt festette meg híres Kakasát. Goda Gábor Harangozó Gyula-díjas koreográfus, a Magyarországon elismert Artus Kortárs Művészeti Stúdió alapítója.
21.00 Cári Tibor & Baczó Tünde (RO): 30 PERC (30’)
Stúdióterem
A Cári Tibor, zeneszerző, Baczó Tünde koreográfus. Az alkotópáros már ismerős a közönségnek, hiszen több Figurás produkció létrehozásában részt vettek. Ebben az előadásban a néző betekintést nyerhet életük meghatározó pillanataiba úgy, hogy történetek helyett különböző stádiumok mozgásban elevenednek meg. Az élőzene és a tánc szorosan követi egymást egész előadás alatt.
SZEPTEMBER 13., CSÜTÖRTÖK
19.00 Figura Stúdió Színház (RO): ARANY-LÉGY (1 h 20’)
Rendező: Goda Gábor
Stúdióterem
Mit jelent számunkra az arany? Kik csinálják? Milyen szimbolikus értéke van? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ Goda Gábor rendezésében az Arany-légy. Az előadás a múlt évad egyik legsikeresebb produkciója, hiszen elnyerte a veszprémi táncfesztivál nagydíját.
21.00 Udvarhely Táncműhely (RO): ZÁP-HIÁNYOK (50’)
Alkotók-előadók: Gáll Kata, Györfi Csaba
Stúdióelőadás a nagyszínpadon
A Záp-hiányok Esterházy Péter Egy nő című műve nyomán készült. A mozgásszínházi előadás a férfi identitáskeresését boncolgatja a nőkhöz való viszony(ulás)a által. Alapvető kifejezőeszköze a tánc, de ugyanolyan fontos szerepe van az elhangzó szövegrészleteknek is.
22.00 CÁRI TIBOR KONCERT (RO)
Your.Living.Room
SZEPTEMBER14., PÉNTEK
17.00 Ágens Társulat (HU): nőInTime (55’)
Rendező: Ágens
Stúdióterem
Az élőzenés előadást Fassbinder Petra von Kant keserű könnyei című műve ihlette. Három nő az egymás fölött gyakorolt hatalom különböző szerepeiben. A szerepek változnak, egymásnak átadhatók, attól függően, hogy egy adott történetben ki, melyik pozíciót tölti be. Az Ágens Társulat olyan művészetelméleti, társadalomelméleti kérdésekre keresi a választ, melyek befolyásolják a mindennapi életünket.
19.00 Gergye Krisztián Társulata és a Közép-Európa Táncszínház produkciója (HU): DANSE MACABRE (50’)
Rendező-koreográfus: Gergye Krisztián
Nagyterem
Gergye Krisztián haláltánc-koreográfiája a maga számtalan körtáncával olykor egyenesen megelevenedett ornamentikára hasonlít, máskor középkori vándorkomédiások vicces, harsány, obszcén mutatványait idézi, de visszaköszönnek furcsa kentaurok, mitológiai lények és a többszereplős erotikus formációk is. Gergye Krisztián a Nemzeti Színház társulatának tagja, darabjait számos fesztiváldíjjal jutalmazták, ő maga 2008-ban az Évad Legjobb Alkotója díját, 2009-ben Harangozó-díjat, 2010-ben Imre Zoltán-díjat kapott. 1999 óta Ágens állandó alkotótársa, és a Közép-Európa Táncszínházhoz is évek óta szoros együttműködés fűzi.
21.00 Téglás István & Andreea Novac (RO): DANCE A PLAYFUL BODY (35’)
Rendező-koreográfus: Andreea Novac
Stúdióterem
*az előadás nem ajánlott 18 éven aluliak számára!
Egy előadás a testről, mely néha kaméleon alakot ölt. Egy bátor és intim előadás, mely vallomást tesz. Andreea Novac elismert fiatal koreográfus, Téglás István (volt Figurás is) a romániai táncszínházi szakma reményteljes felfedezettje.
22.30 ÁGENS KONCERT (HU)
Stúdióterem
Ágens (Gyímesi Ágnes) kortárs operaénekesnő. Autodidakta módon tanult énekelni, és olyan technikát sikerült kifejlesztenie, ami csak rá jellemző.
SZEPTEMBER15., SZOMBAT
12.00 Szakmai beszélgetés a táncművészetről
Karancsi Sándor Kiállítóterem
18.00 Bozsik Yvette Társulat (HU): AZ EZEREGYÉJSZAKA VIRÁGAI (53’)
Rendező-koreográfus: Bozsik Yvette
Nagyterem
A Kossuth-díjas koreográfus ebben az előadásban Pasolini azonos című filmjét vette alapul.Egy mágikus álom története, amelyben a vágy és az erotika dominál. Az Ezeregyéjszaka meséinek történetein keresztül átélhetjük a felnőtté válás megpróbáltatásait, és a felnőtt léttől való félelmeket.
20.00 Sergiu Matiş & Vlaicu Golcea (RO): DUET (50’)
Stúdióterem
Az előadókat mikrofonok, hangszórók, hangszerek és saját hangjuk veszi körbe. A zene jelenné válik, és úgy tűnik, átveszi az irányítást a test fölött, sajátos atmoszférát létrehozva manipulálja az érzelmeket. Vlaicu Golcea Uniter-díjas zeneszerző.
22.00 Kobez – Center Memoire du Corps (FR, Tolouse): HhuAka(A) MÉHCSÍPÉS (60’)
Alkotók-előadók: Debrei Dénes, Varga Heni, Rodolphe Bourotte, Latifa Le Forestier
Stúdióelőadás a nagyszínpadon
Négy alkotó, négy élet, négy út találkozása, négyrészes élőzenés színpadi mű. Két pár. Járják a világot, városról városra utaznak. Időnként megtérnek az otthonnak nevezet albérleti lakásba… Az előadás az utazók kérdéseire keres választ, térben és időben. Döbrei Dénes és Varga Heni Nagy József JEL Színházának tagja.
23.00 STEREOGAM KONCERT (RO)
Stúdióterem
SZEPTEMBER16., VASÁRNAP
12.00 Szakmai beszélgetés a táncművészetről
Karancsi Sándor Kiállítóterem
18.00 Bicskei Zsuzsa (HU): ABZU-MÉLYSÉG, Butoh szóló (60’)
Alkotó-előadó: Bicskei Zsuzsa
Stúdióterem
Bicskei Zsuzsa évekig tanulta Tokióban a butoh táncot. Az előadást a Csendes-óceánnal és e különösen nehéz távol-keleti tánccal való személyes, belső találkozás ihlette.
20.00 Nagy József JEL Színháza (HU): WOYZECK, AVAGY A SZÉDÜLET KARCOLATA (60’)
Rendező-koreográfus: Nagy József
Nagyterem
Nagy Józsefék világhírű, 1994-ben bemutatott előadásában egyetlen szó sem hangzik el. Georg Büchner töredékes szövegei képekké, képek folyamatává, akciókká alakulnak. A belgrádi, hamburgi, Chividale-i, Perigaux-i, moszkvai Arany Maszk és UNICEF-nagydíjak után Nagy József 2001-ben elnyerte a legrangosabb európai színházi-díjat, az Európai Színházak Szövetségének Taormina nevű Európa-nagydíját.
22.00 Mădălina Dan & Mihaela Dancs (RO): (ANTI) AGING (50’)
Alkotók-előadók: Mădălina Dan, Mihaela Dancs
Stúdióterem
Az előadás azzal a szándékkal készült, hogy harminc év múlva, 2041-ben is bemutatásra kerüljön. 2012-ben Mădălina Dan és Mihaela Dancs egy olyan kreatív szanatóriumot képzelnek el, melyben a megnyugvás, a kikapcsolódás, a lelki egyensúly, az élvezet zamata, az életkedv, a gyönyör, a jelen derüs elfogadása a jövő számára konzerválódik.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.