[2: 1]
Nagykutyák (Csíxereda)
KolliBaci online (kolli-baci.sokoldal.hu), 2009-10-05
VIII. Romániai Kisebbségi Színházak Kollokviuma
BeGeI szerint:
+ Már a darabválasztást is az alkotók erényének tartom, amennyiben a téma kiválasztása, aktualitásánál fogva (lásd: válság, elbocsátások) társadalomtudatos gesztus. Ehhez képest is szerencsésnek tartom a térformát (a játéktér és nézőtér elhelyezését), hisz így az alkotókon kívül a szemközt ülő nézőtársainkat is látjuk – mintegy tükörben önmagunkat.
+ Az előadás fő erénye ötletgazdagsága, dinamikája, vérbősége.
− Csak néhány apróságot tudnék az előadás rovására írni: például a játékban meg-megjelenő esetlegességek, bizonytalanságok (helyenként a szöveg terén is mintha), vagy egy-egy – látszólag legalábbis – nem eléggé összehangolt csoportos mozgás.
Lola szerint:
+ Kellemes színpadi összkép, elegáns miliő, puha anyagok, kellemes, letisztult színek, amik összhangban állnak a jelmezvilággal, mely férfiakon öltöny formájában jelenik meg, nőkön pedig hasonlóan elegáns és hivatalos irodai viseletben (szoknya, ing, magassarkú cipő).
+ Pontos játék, gyors reakciók, humoros jelenetek, a tragikomikum éles hangsúlyozása.
– Mára már kommersszé vált téma, mivel kerek e világ nem szól másról, mint üzletről és pénzről. Feltétlenül be kell ezt vonni a színházba?
nóra szerint:
+ Jó a humora és az aktualitása. Ironikus is, vicces is, ahogy a jócskán túltematizált problémát színpadra állítja.
+ Tetszett a gazdasági, menedzsmentes szakkifejezések mosolyogtatóan „lélekemelő” beépítése a játékba.
– A színészi játék bizonytalansága, szövegbeli bakik.
anna szerint:
+ Jól ki van találva, ki hova kerül, hova áll vagy ül jelenet után és közben is úgy, hogy a térbeli eloszlás végig kiegyensúlyozva maradjon.
+ Tetszik a színészek jelenléte, nem esnek ki a szerepből, a karakterből.
– Hatásvadász a szöveg. Nem mond sokat, nem drámai, csak dráma, nem szól hozzám, nem érint meg.
vmarta szerint:
+ A többségében monológ alapú szöveg miatt az előadás gyakrabban leülhetne, de a rendező reklámokkal szórakoztat bennünket.
+ Aktuális problémákat taglal.
– Nincs egységes színészi játék, és mivel a színészek egy része nagymértékű energiák megmozgatására törekszik, az előadás az erőtlenebb kivitelezésű monológok alatt lelassul.
bemőke szerint:
+ A színpadon jelenlevő anyagok (díszletben használt anyagvilág) jól kifejezik ennek a munkaorientált, és ugyanakkor pénzorientált világnak a hangulatát. Minőségkifejező.
+ Feldolgozza a „mának” a problematikáját (lásd például a munkahelyről való elbocsátásokat). A reklámok színesítik az előadást, amely nélkülük könnyen monotonná válna.
– A színészi játékban nem mindegyik karakter ment át egyfajta fejlődésen. Nem kelt sem a karakter, sem ennek története semmiféle érdeklődést a nézőben.
sjuli szerint:
+ Tetszik az egyszerűség a reklámok kivitelezésében: például elég hozzá egy erősen grimaszkodó arc, vörös fény, és hangos reklámszöveg.
+ Nagyon találó a pénzcsörgéshez hasonlító zene a pénzbevonzó jógagyakorlatokhoz.
– Az előadás nehézkesen indult, ez a koncentrációhiányból is adódik, hiszen gyakoriak a „beszédhibák”.
kosztya szerint:
+ Az előadás szépen kidomborította a darab komikumát. A reklámbetétek mint megoldandó feladatok és az egyéni sorsok már-már abszurdba hajló, nevetséges helyzetei felvállaltan fricskázzák napjaink reklám-dömpingtől megszédült „Akárki”-jét.
– A „nagykutyák” sorsának lélekszaggató oldala a túlsúlyban lévő komikum eredményeképpen sajnálatos módon háttérbe szorult.
– A díszlet első látásra izgalmas, de nem bírja meg az előadás időtartamát, elveszíti frappáns mivoltát.
demKata szerint:
+ A karakterek többsége egyénített, viselkedésük összefüggő. Krause alakja például (Bodea Tibor alakításában) kiváltképp erős és körvonalazott minden mozdulatában.
+ Az idősíkok váltakozása jó megoldásnak bizonyul, így nem válnak monotonná a jelenetek és mégis érthetőek a kapcsolatok a jelenetek között.
– Az előadás lezárása nagyon statikus, elhaló, a történet és a kivitelezés is.
[2: 1] kritikái
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.