
Hegyi Réka
JELENETEK EGY SZENVEDéSTöRTéNETBőL
Woyzeck a Kolozsvári Állami Magyar Színházban
[2005. Apr. 15.]
[fotóriport] Kínozzák, de mégsem szenved, megcsalják de mégsem dühöng: ez Woyzeck rejtélyes története. Az előadást uraló feszültség Florin Biolan fotóin is érzékelhető.
Woyzeck, a borsózabáló automata (Bogdán Zsolt)
Fotó: Florin Biolan Mihai Măniuţiu másodszor rendez a sétatéri színpadon. Első munkája, a megrázó Doktor Faustus tragikus históriája UNITER-díjat hozott Bogdán Zsoltnak. A Woyzeckben is ő áll a figyelem középpontjában, hiszen a címszerepet alakítja, az emberi mivoltából is kivetkőztetett szerencsétlent. Ebben az előadásában Woyzeck nem tisztiszolga (borbély), hanem kísérleti alany, állandóan mozgásban levő ember, állandóan megfigyelés alatt álló szerencsétlen pára. Testnedvei (vizelete, izzadása), de gondolatai és érzelmei is a Doktor (Bíró József) és a Kapitány (Bács Miklós) megfigyeléseinek tárgya. Környezetét lenyűgözi azzal a szelídséggel, amellyel tűri, hogy szerelme és törvénytelen gyermeke miatt gúnyolják. Azt is eltűri, hogy kivetkőztessék magából és kinevessék, hogy nap mint nap kiszívják és vászonra vetítsék zaklatottságát. Csak azt nem tűri el, hogy szerelme hazudjon neki. Bogdán Zsolt mindennek és mindenkinek alávetett embert jelenít meg, aki számunkra érthetetlen okok miatt nem lázad, nem ellenkezik, és nem is szenved, sőt, a két őrült feljebbvalója kedvéért az oroszrulett minden kockázatát is vállalja. Színházban ritkán tapasztalható feszültség tölti be a teret ebben a jelenetben: Woyzeck újra meg újra halántékához, homlokához, tarkójához helyezi a revolvert, és valószínű, hogy nem is bánná nagyon, ha elsülne a fegyver.
Marie: Kézdi Imola
(fotó: Florin Biolan) Kiszolgáltatottá válik az egyetlen női szereplő, Marie (Kézdi Imola) is. Woyzeck szerelme vidám, bolondos teremtés, akit sóvárogva figyel minden férfiszereplő. Könnyelmű, mert a vásárban egy játéklovacskával is tőrbe lehet őt csalni, így válik a látványosság főszereplőjévé: az egész regiment hatalmas kivetítőn követheti a "lovaglás" közben tapasztalt orgazmust. Bár fél az őt körüvevő agresszív világtól, egy fülönfüggővel el lehet csábítani. Rémálmaiban gigantikus méretű katonák hintán himbálózó forgatagában „pörög be”, olyannyira, hogy már arcukat vesztett, majommá visszafejlődött állatokat lát azokban, akik megkergetik. Maga is csak szőrős csimpánz-jelmezben tudja megcsalni Woyzecket – de ez semmit sem változtat a tényeken.
Katonák - ők még hús-vér figurák
Fotó: Florin Biolan
A Bolond (Hatházi András) kulcsfigura a kolozsvári előadásban: Marie-t, porontyát és Woyzecket is esetlen szeretettel veszi körül, de a végzetet is ő idézi elő, hiszen a gyilkossághoz szükséges kést ő adja Woyzecknek, az érte kapott két pénzdarabot pedig Marie-nak. A közelgő halált azzal vetíti előre, hogy a leányanya szemére helyezi az érméket (egyrészt a szemhéj „nehezéke”, másrészt a túlvilágra szállítás viteldíja). Hatházi András alakítja az ezreddobost is, a szerepösszevonás pedig nem véletlen: Marie végzete akkor teljesül be, amikor megcsalja Woyzecket az ezreddobossal.
Kapitány: Bács Miklós
(Fotó: Florin Biolan)
Mindenki számára láthatóan, a teret bertöltő szabadtéri mozivásznon jelenik meg a később „igazi” féltékenységi gyilkosság is – a szereplők csöpögő nyállal követik, szemernyi együttérzés nélkül. Egyedül Andres (Dimény Áron) fordul el, Woyzeck naiv tekintetű barátja, aki talán maga lesz a következő kísérleti alany.
Kissé sajátos "oroszrulett"
Fotó: Florin Biolan
A Kapitány és a Doktor (Bíró József) egészségügyi sétája
Fotó: Florin Biolan
Itt a függő! Hol a függő?
Fotó: Florin Biolan
Woyzeck és a Bolond (Hatházi András)
Fotó: Florin Biolan
Az áruló garas
Földbe markoló kétségbeesés - Marie tudja, hogy végzete be fog következni
Fotó: Florin Biolan


Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.