Budaházi Attila
ELJÁTSZOTTUK A TRAGÉDIÁT
Madách Imre-bemutató a Csíki Játékszínben
[2005. Mar. 15.]
[fotóriport] A rendező szerint nagyon könnyű besétálni a mai színház csapdájába, az ironikus, az iróniát cinizmusig vivő fogalmazásmódba. Lucifert a szimpatikus bölcsesség, a mindentudás és a teljhatalom helyett a bukott angyal kétségbeesése, tehetetlensége, boldogtalansága motiválja.
Színrevinni Az ember tragédiáját mindig és mindenhol nagy feladat. Igazi kihívás a színháznak, a társulatnak, a rendezőnek. Madách szövege nem egyértelműen színpadi szöveg: drámai költemény, de inkább költemény, mint drámai. Az illúziószínház színpadán márpedig többnyire a drámaira van szükség: élő helyzetekre, konfliktusra, karakterekre, kibontakozó cselekményre. A Tragédia színrevitelekor legtöbbször ezeket a rétegeket próbálják kibontani az alkotók. A feladat felelőssége és az értelmezés érvényessége egyenesen arányos a mű közismertségével és a közönség különböző rétegeinek elvárásaival. Ugyanakkor a darab színrevitelével bizonyítani is lehet: alkotói érettséget, korszerű világlátást, ragaszkodást a hagyományok újraértelmezéséhez.
Gavriil Pinte a Csíki Játékszín felkérésének tett eleget, amikor a Tragédia rendezői feladatára igent mondott. A munkafolyamat alatt a darab lényegének feltárására került a hangsúly, az elfelejtett (egyes értelmezésekben klisékké silányított) mély értékrétegek újrafogalmazására. A rendező szerint nagyon könnyű besétálni a mai színház ironikus, az iróniát cinizmusig vivő fogalmazásmódjának divatos csapdájába. Ennek elkerülésére például Lucifert, a közhelyszinten meghatározó szimpatikus bölcsesség, a mindentudás és a teljhatalom helyett a bukott angyal kétségbeesése, tehetetlensége, boldogtalansága kell, hogy motiválja.
Az előadás szervesen a színpadi szöveg köré szerveződött. Madách a darab megírása idején saját korára kérdez rá. Érvényesek-e az emberi civilizáció nagy eszméi? Melyek az érvényes értékek, melyek visznek előre? Az alkotócsapat tagjai együtt és külön-külön is rákényszerültek arra, hogy ezeket a kérdéseket újra és újra felvessék - abból kiindulva, hogy számunkra mit mond Madách szövege. Az előadás a Tragédia újragondolásának szellemét viseli magán.
Ahogyan az előadás, úgy a próbafolyamat is csapatmunka volt. A néha késő este végződő próbákkal soha nem zárult le az ötletbörze: új megoldások vetődtek fel, a variációkat másnap kipróbáltuk. A főpróbahéten a színház munkaközössége az épületben töltötte szinte teljes napját.
Magunknak csak így tudjuk összegezni: március 11-én a Csíki Játékszín társulata eljátszotta Az ember tragédiáját.
Fotók: Sándor Levente
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.