Hegyi Réka
TÁNC.MOZDULAT.SZÍNHÁZ
Kakaskakaskakas és 30 perc
[2012. Sep. 13.]
Gergyószentmiklóson Gróf Bánffy Miklós-vándorkiállítás megnyitójával, Artus-Goda Gábor Társulat és Cári-Baczó előadással rajtolt a dance.movement.theatre fesztivál.
Bár gróf Bánffy Miklós elsősorban íróként és politikusként él a köztudatban, a tegnap megnyitott és a fesztivál teljes ideje alatt látogatható vándorkiállításon kiderült, mennyire sokszínű alkotó volt: az irodalmi élet szervezője, az Operaház intendánsa (nevéhez kapcsolódik a Fábol faragott királyfi bemutatója), a színházi élet szervezője (az Orosz Balett meghívására látogat Budapestre) volt, könyveket illusztrált, rendezett, stb.
Szebeni Zsuzsa, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet munkatársa, a vándorkiállítás kurátora elsősorban a színházi élethez kapcsolódó tevékenységéből hozott látnivalót (díszlet- és jelmezterveket, illusztrációkat, plakátok és színikritikák másolatát), azon belül is elsősorban a tánchoz kapcsolódó anyagokat. Kiderült, hogy a gazdag hagyaték kutatása érdekesebbnél érdekesebb összefüggéseket hoz felszínre e rendkívüli művészember munkásságából.
Egy fesztivál első napjának összegezéséből nem maradhat ki a megnyitó: Béres László fesztiváligazgató, Mezei János polgármester, Bende Sándor megyei tanácsos és Szép Gyula, a Magyar Opera igazgatója (a Communitas Alapítvány és az RMDSZ képviseletében is) lépett színpadra, hogy köszöntse a résztvevőket.
Az első előadás jól megleckéztette a közönséget. A közönség azon része, aki nem pillantott bele a műsorfüzetbe, előadás végén sem értette: a Kakaskakaskakasban semmi kakasra utaló elem nincs. Madarat (akár kakas is lehetne, persze), halat, vízi lényeket megjelenítenek ugyan a táncok, de a címbeli ismétlés csak akkor fejthető meg, ha elolvassuk a részletes programban az Artus - Goda Gábor Társulata előadásának ajánlóját:
Az előadást Hokusai, a XIX. századi japán festő géniusz története ihlette, aki egy megrendelésre tíz éven keresztül több száz kísérlet után végül egyetlen perc alatt festette meg híres Kakasát.
A Gyergyóban látott előadás – utólag megfejthető – annyiban hozza be az előadás szövetébe az említett történetet, hogy próbálkozó, újra meg újra valamit véglegesíteni igyekvő alkotókat látunk egy tehetségkutató showműsor paródiájában. A bírák unottan osztályoznak, megalázóan kicsi osztályzatokat adnak, a maximális pontszám pedig szemmel láthatóan elfogultságuk jele.
Az etűdök között harcművészeti bemutató az első: a bot végén kis led jelzi, hogy valaminek működnie kellene, ami indokolja a sötét színpadot is, de technikai malőr csúszott a gépezetbe, a botot a számítógéppel és a kivetítővel összekötő szálon. Így csak egy nagyon rövid ideig, egy rajz erejéig láttuk, mi lenne az alkotók elképzelése. (Talán keveseknek tűnt fel, hogy a technikai pultnál álló rendező nem véletlenül szólította oda táncos kollégáját a nézőtérre. „Gáspár doktor” volt az, aki rövid időre összehangolta a kütyüket).
Eltáncolt műsorszámok, oktondi hajszárítós és vasalós mutatványok, „belső történést” látunk a továbbiakban: ki-ki más szálon találja meg ezekben a szépet, a hátbizsergetőt, a humort, iróniát, vagy paródiát. A multimédiás részek az előadás második részében is díszletül, háttérül szolgáltak a showműsorhoz: a szőnyegmintás alapot addig porolták, míg megjelentek rajta a szereplők madárperspektívából, majd ugyanazzal az elszántsággal ki is porolták őket a képből.
A második előadásban Cári Tibor improvizatív zenéjére Baczó Tünde adta elő egy emberélet mozdulatait az első, esetlen lépésektől az öregkor bizonytalan járásáig. Játéknak, keresésnek nevezik produkciójukat, és bizonyára nem is kell mélyebb értelmet keresni benne, hiszen egyszerű mozdulatokról van szó. A táncos felkészültsége vitathatatlan, a technikai tudása is látható, a történet sem bonyolult mese, ilyenformán a megfejtése is kézenfekvő mindenkinek.
(Fotók: Lackó Sándor)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.