Hegyi Réka
SZÍNHÁZI BIENNÁLÉ
Kakas és vonósnégyes: indul a Reflex
[2012. Mar. 17.]
REFLEX 2 – Nemzetközi Színházi Biennálé
Sepsiszentgyörgyön elkezdődött a kéthetes színházfesztivál. Hangreflexiónkban a kakas nem kukorékol, a Bălănescu Quartet viszont nagyon zenél.
A Reflex Színházi Biennálé második kiadásának nagyon meggyőző arculata van: egy pufók, parókás és pirospozsgás angyal, egy molett vámpír (mindkettőt Erdei Gábor alakítja a reklámszpottokban) és egy jól idomított, tarka tollú kakas (a nevét nem tudtuk meg). A tegnapi nyitóelőadáson a tarajos-szárnyas remekül alakította önmagát: nem kukorékolt, nem ripacskodott, csak megkötözött lábát emelgette méltóságteljesen, míg színész-kollégája Drakula-jelmezben bohóckodott körülötte (és vele). A pár perces etüd helyettesített minden nyitóbeszédet.
fotók: Henning János
A délelőtti sajtótájékoztató és a délutáni kiállítás-megnyitó után a brit Bălănescu Quartet esti koncertje nyitotta (első színházi produkcióként) a kéthetes színházi maratont.
A közel két órás koncerten a vonósnégyes sokszínű repertoárjából adott ízelítőt: klasszikus, dzsezzes kompozíciók, román népzenei elemek, progresszív rock és elektronikus zene, lírai és szinte komikus dallamok is szórakoztatták a zömmel sepsiszentgyörgyi közönséget.
A nemzetközi színházi rendezvény nyitó produkciója azért is bizonyult telitalálatnak a szervezők részéről, mert a zenei elemek sokszínűsége mellett a zenekar frontembere, Alexander Bălănescu is vérbeli előadóművész: szerény, de azért meg tudja köszönni a neki és zenésztársainak kijáró elismerést, lámpalázával kissé esetlennek tűnik, de hírneve rég megelőzte, így az ellentmondás éppen elegendő feszültséget teremt ahhoz, hogy ne „csak” koncertélményt vigyenek haza a nézők és hallgatók.
Bălănescu sztárallűrök nélkül teszi láthatóvá azt a mélységet, ami egy hangszer és a zenész szimbiózisából egyáltalán megmutatható, fenntartja és élteti a színpad és a közönség közötti kommunikációs szálakat. Az arcán tükröződő átélés megindító, ha szerelemről vagy édesanyjáról zenél, és megmosolyogtatók a ritmus diktálta sasszéi, ha robotokról és autókról szól a dal. Társai, a másodhegedűs, a brácsás és a csellós méltó partnerei, akik alávetik magukat a vezető irányításának, átveszik tőle (majd egymástól) a hangot, a mozdulatot, de maguk is fontos pillanatokban kapnak önálló szerepet.
A tegnapi koncertet nem csak a vájtfülűek értették és értékelték. Meggyőződésem, hogy rajtam kívül sok olyan „zenefogyasztó” ült a nézőtéren, aki sokkal jobban érti a szavakat, mint a hangjegyeket, aki számára a zene inkább a megfoghatatlan (érzelmi) megélésben játszik szerepet, mint a szellemi élményben.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.