Gergely Edit
FIGURA-ÉVSZAK A ZSINÓRPADLÁSON
Kollokviumi beszámoló
[2009. Oct. 7.]
VIII. Romániai Kisebbségi Színházak Kollokviuma
„Van végre stúdiótermünk... de hová ültessük a két teremre való nézőt?” – tevődik fel szervezői a kérdés esténként.
A szerdai nap Gyergyóba esőt hozott. A fával fűtött termekben finom, halvány füstszag, csempekályha melege. A belső udvaron az éjszakai koncert figura-emberkés mécsesei a fán. Fenn az erkélyen kiértékelő utáni csevegés. A földszinti irodában Virág és Andi nyomdának válogatja az esti előadás felvételeit. A zsűri sietősen félrevonul villámegyeztetésre. A Figura társulata ugyan házigazda, de Bukarestbe indul, gyerekszínházi fesztiválra – a kisebbségi színházak közül egyedüli meghívottként. A főbejáratnál a kolozsvári színisek búcsúznak. A sofőr rákérdez: „Şarpele e înăuntru?” A kigyó az esti Fizikusokban lépett fel (a stúdióelőadáson incidens nem történt).
„Minden színházban vannak bolhák. Nálunk már nincsenek.”
Béres Laci (Kollokvium-szállóige, in. Kolli-baci, papírverzió)
A hazai hivatásos kisebbségi színházak kétévenkénti seregszemléjeként honos fesztiválnak idén két jellemzője mutatkozik Gyergyószentmiklóson: az előadáskezdésekkor fürtökben kicsüngő nézőraj, és a napi két kiadással jelentkező fesztiválújság.
A „nézőtöbblet”, a szervező Figura Stúdió Színház szívéhez szólván ugyanakkor azt a vicces krízist fordítja le: noha a színház épp a Kollokvium nyitányán avatta fel a Figura névadója és alapító tagja, Bocsárdi Angi Gabriella nevét viselő stúdiótermét, némely kollokviumra hozott előadást a nagyszínpadon kialakított „stúdiótérben” játszanak.
Hétfőn szinte közelharcot vívtak a szervezők Uray Péterrel, akinek a sepsiszentgyörgyi M Stúdiónál rendezett Romeo & Juliája kezdésekor három stúdióteremre való néző toporgott, köztük persze a kollokvium résztvevői is. A rendező ugyanis az előadás szakmai színvonalának sérülésétől tartott, amennyiben a nagyszínpadon kialakított tánctérre rányitja a függönyön kívüli, hagyományos nézőteret is. Végül kalandosan meredek feljárón a zsinórpadlásra terelgették a várakozók javarészt fiatalokból, illetve a fesztivál Kolli-baci néven megjelenő háziújságjában közlő egyetemi hallgatókból álló részét, akik a lap virtuális verziójában ezt követően egyedi élményről számoltak be. Főként, midőn kiderült, hogy a kakasülő állapota közveszélyes.
„Azért nem nézek előadásokat, mert ez csak összezavar.”
Egy színész (Kolli-baci, papirverzió)
A szapora Kolli-bacik (negyedik nap délig megjelent a 8. lapszám!) beviszik az átlagnézőt a kollokvium színpadon kívüli életébe, rányitnak a mögöttes zsizsegésre. Elmondva száraz, hogy a seregszemle napi ritmusát a gyergyói kollokviumokon hagyományos, seregszemlékre jellemző műhelymunkák és szakmai kiértékelők teszik még sűrűbbé. A nézőközönség munkaidejében a kollokvium zsűrije a kolozsvári és marosvásárhelyi dramaturgia-, illetve rendező szakos hallgatókkal, valamint a fellépő színházakkal közösen elemzik előadásaikat. Ám mindennek úgy leképezése az elegáns műsorfüzetként ingyen kínált Kolli-baci, hogy az estére kicsinosított néző felveszi az előtérbe kitett asztalról, beleolvas, és aztán beül vele a Kollokvium-évszakba.
A színház kávézója ekkorra már a kollokviumlakókkal közös „Living room”, ahol délelőttönként asztalra tett lábakkal gépelgetnek laptopjaikon a kollibacisok. A lap zsonglőrmutatvány, ugyanis idén nem tellett nyomdában kivitelezett fesztiválújságra. A hosszában kettőbe hajtott A4-es formátumú lapon a fesztiválon keltezett szállóigéket is rögzítik a szerkesztők.
„Új vagyok itt, mint a kézdivásárhelyi színház.”
Ismeretlen (Kolli-baci, papirverzió)
Felolvasószínházi hagyományt is ápol a kollokvium Gyergyóban. Ezúttal a gyergyói Csuszner Ferenc Hátrahagyaték című, a marosvásárhelyi színházi egyetem 15-25 évesek számára meghirdetett pályázatának idei második díjas alkotását olvasták fel a Figura színészei.
A kollokviumon megalakulásának 25 éves jubileumát ünnepli a Figura. Alapítóinak sikerült már a nyitányt családiasra hangolni. (Ami ekkor már nem látszott, az az, hogy a szombati megnyitó előtti éjszakán még vállt vállhoz vetve kalákáztak a jelenlegi és egykori figurások a színházépület előcsarnokának vikszolásáért; itt most naponta frissülnek a fesztivál előadásain készült fotók.) A stúdióterem avatása is figurás térvisszafoglalás, s mint ilyen, házi legenda. Huszonöt éve ebben a teremben zajlottak az „ősfigurások” próbái, utána a művelődési ház diszkónak adta bérbe. Előfordult a két évvel ezelőtti kollokviumon is, hogy beszüremlett innét a színházterembe a manele, de Béres László színházigazgató miccsszagra is emlékezik, midőn a színészek alig 12 fokban próbáltak a színpadon.
A Török Zoltán által összefogott ősfigurások úgy álmodták meg a jubileumot, hogy Bocsárdi Angi Gabriella bronzba metszett arcképe immár itt köszönthessen az egykori-új terem előtt minden Figurához érkezőt, továbbá fatörzsre rögzített bronzlemezkék őrzik az előtérben az összes valamikori figurás nevét, mindenkiét, aki akár egyetlen előadásban amatőr színészként fellépett.
„Kész vagyok, mint a Figura előcsarnoka.”
Ismeretlen (Kolli-baci, papirverzió)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.