-
NEM ÖRDÖGTŐL VALÓ MŰFAJ
Operaműhely Mozart és Verdi műveiből
[2012. Feb. 2.]
Kürthy Andrással az esemény előkészítéséről Tóthfalusi Hajnal beszélget. [PR]
Február 6-án este 7 órtától rendhagyó stúdióelőadásra kerül sor a kolozsvári Magyar Operában. A rendező ismerteti az esemény hátterét.
Tóthfalusi Hajnal: - Hogyan került előtérbe az operaműhely megvalósítása a kolozsvári Operában?
Kürthy András: - Sok tehetséges fiatal van a társulatban, akikkel régóta szerettem volna dolgozni. A Szerelmi bájitalban nem tudtam mindenkit foglalkoztatni, így született az operaműhely ötlete. Remélem, hasznos gyakorlat lesz, amelyet az énekművészek a későbbiekben is tudnak kamatoztatni. Bízom benne, több alkalommal előadjuk majd, vinnénk iskolákba és turnéra is.
© fotó: Thorma Katalin / szabadsag.roAz igazgató úr felkérésére én leszek az esemény házigazdája is, igyekezni fogok, hogy a közönség számára közelebb hozzam a zenei alapélményt. Ugyanakkor szeretném bemutatni a nézőknek azokat az embereket, akik a produkció előkészítésében is résztvettek: az ügyelőtől kezdve a világosítókon át, az öltöztetőkig.
Fő célom, hogy kedvet csináljak azoknak, akik nem operalátogatók még, bebizonyítsam, hogy ez nem valami ördögtől való műfaj, nem idegen a mai létezésünktől, sőt éppen ellenkezőleg! Csak másképp kell nézni meg hallgatni.
- Miért választotta ezt a két szerzőt?
Az eredeti tervemben voltak mások is, Bellini, Rossini... De talán majd máskor. Azt gondolom azonban, hogy Mozart és Verdi az opera történetének a legnagyobbjai.
- A két szerző zenei diskurzusában eleve megvan az a pedagógiai mozzanat, ami az operához közelebb hozhatja a közönséget...
Én is így gondolom. Mozart az élet túléléséhez segít. A világhoz való viszonyunkat tudja alapvetően gazdagítani, javítani... Verdi pedig a szabadság nagy dalnoka. Arra törekedtem az első pillanattól, hogy olyan darabokból válasszunk jeleneteket, amelyek nincsenek a repertoáron. És ez így is történt, egy kivételével, a Traviatával. Ott más szempontok vezettek, olyan énekes-színészeket fedeztem fel, akikkel én ezt mindenképpen el szerettem volna játszatni, legalább egy felvonás erejéig.
- Mit vár Ön ettől az eseménytől?
Pekingben rendeztem ilyet először, mindjárt pozitív tapasztalatokkal. Több külföldi siker után Pesten is születtek ilyen operaműhelyek. Ott is vannak tehetséges fiatalok, köztük néhányan tanítványaim. Egyikük nemrég nyert meg egy énekversenyt Olaszországban. Kolozsvárra azért járok szívesen, mert a társulat lelkesedéséből magam is erőt meríthetek, a munkamorál mindig ösztönző erő. Kolozsváron pedig van ebből bőven!
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.