Gergely Edit
LIBBENÉSEK SZAXOFONRA
Döbrei Dénes és tsai Gyergyóban
[2010. Oct. 18.]
Hajlibbentő tikkes lánytól, operatőrtől, zsúfoltságtól morcosan, iskolás-szintű Rókától ingerülten; mégis van valami. Valaki. Döbrei. Ékezetek.
Ha fejbe kólintott, szétrázta a tüdődet, a lélegzetvételi reflexed megakadt, a képek a fejedben összesűrűsödtek, és az egész előadás odanyom a földhöz és kilő a csillagokig, egyazon időben és pillanatban, és a lelked és szíved odaki és odabe is egyszerre pulzáló csillagocska – na, akkor ez egy jó színház.
Volt ilyen, 1993 vagy 94 tán, Szeged, THEALTER, Jel-színház, Woyzeck. Benne Döbrei Dénes is. (Kijövet megragadtam egy biciklit, el, el, előre, sebesség, szél, emlék pázsitról, emlék túl magas szegőkőről, a váz bevág az útkeresztnél, emlék flash: fekszem a füvön. Süt a nap. Kint, bent. Eltelt pár óra - mondja visszaértemkor Béres Laci – mostani Figura-igazgató –, akivel, többedmagunkkal, az általa vezetett Maszkura egyetemi színjátszó csoport tagjai, átstoppoltunk Kolozsvárról Szegedre. És innét hordozom a nyomot, ami számomra kitette az ékezetet erre a művészetre.)
Ha már van ilyen emléked a színházról, tudod: az „elkövető”-vel bensőséges a viszony. Nincs elvárás többé. Semmi. Soha. Bízol benne. Vakon. Így az összes esetlenség és hiba feljogosít a beszédre – de nem csalódhatsz. Soha.
Ismered az érzést. Ismered Döbreit. Tied.
Mikor a néző a műsorfüzetben látja, hogy „Homage á Antoine de Saint-Exupéry, Sziveri János, Lálity István”, úgy gondolja:
képbe került.
Egy tánc- és mozgásszínházi fesztiválon felettébb megnyugtató, ha előzetes információval lépünk be a térbe. Működni kezd a kulturális fídbekk, őrködik felettünk az olvasottsági magabiztos. Szimbólumok a kisujjunkban, a szelídítés, mint ismert terület.
Ezért „mint már ismert megismerendő”-t közelít a néző, és várakozik türelmesen a színház előterében, a kerekes kórházi ágynál. Gyergyóban – de vélhetően másutt is – ez eléggé civil. A kis stúdióterem előterében (fesztivál lévén) sokan állva nézelődhetnek az egymás kontya közti résen. A zsúfoltság nem kedvező ezúttal sem a közérzetnek.
Aztán kilép az ajtón, fehér köpenyben, egy játszó. Az ápolónőt játszó előadónak nincs ápolónőnek járó fityulája, viszont selymes, frissen mosott haja van, hosszan belógó bretonnal - tépett frizura, divatos. És, legfőképpen, van az a tikkje, amire a selymes, frissen mosott bretonok késztetnek: hogy folyton rángasd a fejed egyik oldalra, hogy a libbenet alatt kilássál. Ekkora civil baki után az egész kórház és egész kitett ágy egy vicc. Semmi nem komoly abból, ami itt konvenciónak megteremtetett.
Lepedőt megigazgat (akkor hátha – keressük neki a mentséget – mégsem ápolónő, hanem kisegítő személyzet) - ...és libent, megint libbent, és az idegbajtól elveszítjük a fonalat. Ám ha az első pillanatban veszítjük el a fonalat, állhat mögöttünk három Exupéry és hét kisherceg is, az előjáték kárba megy.
Akkor is, ha ezután Döbrei Dénes lép ki a cementre, pizsamában és mezítláb, és lábat mos a mázas lavórban. Aztán kijön a doki is, és nem tudjuk, milyen nyelven beszél (de ismerjük az előző esti koncertről, ő Loic Schild, a francia dobos).
Aztán betolják Döbreit az ágyon. És Laurent Rochelle szaxofonmuzsikája átköt egy másik hangulatba... átkötne, ha nem nyomulna fel egy helyi operatőr a kamerájával, hogy
szétverje a maradék konvenciót is.
Aztán becsukják az ajtót (operatőr mind igyekszik, és igyekszik, és igyekszik bezúmolni a résen, drukkolunk neki persze, meg igyekszünk belátni a hátától), és aztán mindenki vár, míg az ültető néni inti, hogy be lehet gyúródni. Aztán igyekszik be a tömeg. A nyomulás zajai a helyén vannak, mi is a helyünkön vagyunk szert téve egy székre. Előjáték storno.
Azazhogy marad egy felkiáltójel, égőpiros. A hangosbemondó ugyanis – többszöri elakadással, nem tudni, szándékosan-e – arra hívta fel a figyelmet: az előadás során sokkoló hangok és képek (jelenetek? nem emlékszem) érnek majd bennünket.
Úgyhogy van egy jó adag fenyegetettség, készenléti feszültség, és egy adag frusztráció a tiktől-operatőrtől-zsúfoltságtól.
És van, amit értünk: fordítottuk a bizalomból.
Ami idebenn fogad, szerkesztett kép és hangzás: kivetítőn tavaszi etűd és személyes képek, frakkos, keménykalapos suhanc (mezítláb), és az ápolónőnk, pántos kisestélyi felsőben és hangszerrel. Térben hátul Laurent és Loic, elöl kupac homok.
Értjük: a felvezető egy külső tért skiccelt körül, a civil teret. A köznapit. Ahol (még) nem színház a színház. Ahol az történik, amit a test és gravitáció időháromszögében sorsszerű: korosodás, betegség, halál. Ez az előtér a Játék előtere. Átfordítva: a műtété. Ami átfordítja a jelen betegségeit a múlt szépségeinek vetítésébe, és a velük való táplálkozásba. Ez a kinti civilség egyetlen téttel létezik: Döbrei felfekszik a kerekes kórházi ágyra. Betaszítják a játéktérbe.
És innét kezdve a fejében létezünk.
Innentől mindenki a saját szerepében dolgozik. (Balról-jobbra:) Zenészek zenélnek, középen Döbrei szöveget mond, majd feláll, és eltáncolja az életet és a haláltusát, jobbra pedig marad a szerepét kereső két ifjú, aki előadás végéig felszínén marad úgy az előadásnak, mint annak is, amit épp művel: Martinkovics Máté Rókája líceumos szintű szövegmondó, és zavarosan kommunikál a nézővel: szemkontaktusa van, de a táncában hozzá búvó Döbreire nem tekint, és kizuttyan a keze is a haldokló kezéből. Aztán az, ahogyan a szöveget mondja, a lefojtottság instrukciójával ingerel. Nem tudjuk, ki Martinkovics Máté (a Gugli tudja, hogy 16 éves, „Thealter-gyerek” és Maszk-önkéntes). Úgy mondja a Kisherceget és az élet nagy dolgait Sziveritől, hogy közben a néző szavalóversenyen képzeli magát, ahol a szavaló azt az instrukciót kapta: szordínóban, csínján az érzelmekkel. Ugyanakkor tagadhatatlan: megjelenésében a magas sudár suhanc hordozza a fiatalság-tisztaság eszményét, főként arcán ül hatalmas tisztaság. Ám, miközben a tisztaság szót kimondja, és kimondja, és kimondja, az ember arra vágyik: legyen csavar. Jöjjön valami sokkoló váltás. Róka libbenjék, mint balerin. Ájuljon el. Bolonduljon meg. Támadja meg a nézőt (/operatőrt). Vagy csak hallgasson el.
Ugyanez érvénye a csodaszépen – ám kottáról – muzsikáló ápolónő/brácsás lányra is (Matisa Petra Leonáról halmozottan sokkolóbb tényt tár fel a gugli: a szabadkai lány jazz-énekesnő. Immár eszünkbe jutott, hogy kicsit dudorászott Piafot, La vie en rose, de abból ott a helyszínen nem derült ki a dudorászáson túl semmi.)
De hát, amennyiben – a bizalom kódjával – megadatott a lehetőség, hogy Befogadókká avattassunk (Kritikusok helyett), szinte mindegy, hogy a fityula nélküli hajadon milyen dekoltázsú kamarazenésszé válik Döbrei fejében. Ha elfogadjuk a Bizalmat, a Döbrei fejének minden képét elfogadjuk.
Persze, az más, hogy a szereplők immár nem csak képi, de szövegsíkon is hatnak – és mihelyt ez nem az ő eszközük, mihelyt nem birtokolják a technikáját, zavaró akasztásokkal és értelmezési ürességekkel karcolják az előadást. Valamit tenni kellene itt.
Úgyhogy, most így utólag, csak Döbrei marad.
És ő az, aki az egész előadást kidolgozza a testével. És mind visszadolgozta az ember figyelmét elkalandozásokból a helyszínre. Olyan erősen az aki, hogy akihez hozzáér – Kisróka –, azt át is alakítja.
Az egész előadás számomra legigazibb pillanata az, amikor a kivetítőről és in vivo is a maga folyékony, ritmikusan építkező, koreográfiájában helyenként poénokban levegőzve végletekig táncoló Döbrei a Róka mögé guggol. Beáll az erőterébe, letakarja magát vele. Mögöttük a vásznon valós és lehetséges jelenlétek (több, időeltolódásaiban egymás mellé vetített felbontás; ha nekünk hátat fordít, Döbrei maga is láthatja önmagát). Lassan végigtapogatja a Rókát, aki eddig a fejében sétált. Finom, érzékeny tapogatások ezek: állon férfias, atyai, csípőnél érzékien kileng az inga bennünk – a frakkra kapcsolódó fehér ujjak azonban nem feszítik a húrt: csak pontosnak. Befognak valamilyen egyensúlyt. Így haladnak az összezárt lábakon le kétoldalt. S a térdeplő végül meztelen lábujjakat érint. Test a testhez, vér a vérhez - ó, édes élet, végigszalad a katarzis a gerincen.
Ezért az egy pillanatért megbocsátok Kisróka-Máténak minden esetlent. De nem, nem is bocsátok meg. Csak köszönök.
Másik elevenbe vágó jelenlét a két zenészé: Laurent szoprán szaxofonja folyamatosan leköveti Döbrei mozgását, csakhogy ez több, mert egy improvizáló táncosra kell folyamatosan új és új zenei kíséretet improvizálni. Laurent figyelme, odafigyelése áthasít a téren. Döbrei nincs egyedül. (Laurent és Loic kommunikációja pedig újabb ajánlott látványossága az előadásnak. Szájához veszi a szaxofont, lélegez, figyel Döbreire, elveszi, szemkontaktus Loic-kal, újból vissza, libben a tánc ritmust felvenni, fejével ing a főtempóra, szájhoz teszi, levegőt vesz, kifújja a hangszer alá, még vár: mindennek ideje van. A maga megtörténő ideje. Csak ott, akkor érik önmagává.) Egyetlen fogódzójuk az előadás előjátékában hangszóróból is bejátszott népi dalocska. Görgetik, bukfenceznek rajta. Néha Döbrei Laurent vállára teszi a kezét, így pihennek. A szituáció rendkívüli humorában pedig mi magunk is.
És innét folytatódhat minden tovább: a világ, amit Döbrei berendez. Nem baj, ha hátán, arcán szakad a víz, profilból nyál és pillákon hintázó homok. Nem baj, hogy szétdarabolta, megette valaki testét, autó(repülő?)balesetet szenvedő túlélő. Csak a jelenléte számít. És az van. Nagyon.
Nem tudom, miként állhatott össze az előadás. Szépen meg van szerkesztve, csak összességében nem áll össze. (Nézem – itt szalad a fejemben – azt a változatot, amelyben egy dramaturg meghúzta a szöveget.). Úgy esetlen és széteső, hogy benne egy hatalmas Mágnes húz a fejbe-kólintottság élményéhez. A főhős kivetül a vászonra, és visszatükröződik – gerincig. És benned akkor valami még sokáig táncolva vergődik, mint egy gyönyörű, végzetesen beteg pillangó. ÉL.
Kobez - Center Memoire du Corps - Nyári Mozi: Der Daphnisz - Döbrei Dénes: Ékezet
Homage á Antoine de Saint-Exupéry, Sziveri János, Lálity István
Történelmi dokumentarista játék egy felvonásban
Előadók: Lábass Endre, Takács Borza Ákos, Döbrei Dénes, Matisa Petra Leona, Martinkovics Máté
Zenei munkatárs: Laurent Rochelle, Loic Schild
Fény: Lydie Carras
Video és egyéb képi megnyilvánulás: Louis Dourran
(A szerző Gyergyószentmiklóson, a dance.movement.theater fesztiválon látta az előadást)
Fotók (Figura Stúdió Színház/Albert Kinga)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.