Sőregi Melinda
HOGY IS VAN EZ?
Színház a Szigeten
[2007. Aug. 16.]
A hasonló európai fesztiválokhoz képest egyedülálló a Sziget törekvése, hogy a koncertek és népszerű programok mellett a kultúra kevésébé populáris szegmenseit is becsempéssze a fesztiválra.
Kezdettől működött színházi sátor, és az évek során folyamatosan bővült az egyéb kulturális felhozatal is. A tavalyi Sziget volt talán a csúcspont: kiemelkedő színvonalú előadásokat lehetett látni, köztük a lengyel Nyolcadik nap Színház utcaszínházi produkcióját.
Ha a Sziget egy „normálisan” működő üzleti vállalkozás, akkor az a célja, hogy a kevés közönséget vonzó, mégis arányosan költségesebb színházi programot visszaszorítsa. 2007 meghozta a negatív áttörést: a rendezvény lemondott a pályázatokon szerezhető állami támogatásról, ezzel deklarálta függetlenségét, és egyúttal függetleníthette magát a kötelezettségek alól. Persze egyéb alternatív formákban sok állami forint csorog be a Szigetre, a dolog sokkal bonyolultabb annál, mint amilyennek elsőre látszik.
A színház szempontjából mindez azt jelentette, hogy túlsúlyba kerültek a kevés szereplős, zéró díszlet-igényű táncelőadások, melyek bárki számára érthetőek. (Hiszen köztudomású, hogy a szigetlakók jelentős része Franciaországból, Hollandiából, Németországból érkezik.) Növelték a kabarék számát is, ismét a közérthetőség (és valószínűleg az alacsony költségvetés) okán. Kimaradtak a Színház- és Filmművészeti Egyetem vizsgaelőadásai is. Volt viszont egy
„nagy durranás”:
Frenák Pál premierje, amit a Sziget is támogatott anyagilag. És fellépett Szabó Réka társulata valamint látni lehetett a TranzDanz legújabb előadását, a Bankettet, továbbá Bozsik Yvette Varázsfuvola rendezését. Ennyi az ún. magyar program, mely szintén táncos vonalon mozog, de rendkívül színvonalas, igazán mutogatni való. (Hiányzik egy kicsit az Artus a kínálatból, velük lehetne teljesebb a kép.)
A „színházat mint olyant” a TÁP Színház képviselte ezúttal és számos alkalommal. Minden nap egyperces színházat játszottak: egy néző egy percig nézhet egy produkciót, naponta változó témában. A Születésnap című őrületet sikerült elcsípnem, melynek lényege, hogy a gyanútlan néző agresszív családi ünnepségbe csöppen, és ráadásul megtalálnak nála egy műanyag falloszt is. Üdítő játék és sajátos kultúrmisszió ez. Az utolsó napon Keresők című „képregény-előadásukat” játszották, mely megnyerte az idei Alternatív Színházi Szemlét Szegeden. A produkció eredetileg rádiójátéknak készült, később egészült ki vizuális elemekkel, ezért a látvány és a szöveg is önálló életet él. Mindkettő sok egy kicsit, együtt pedig kioltják egymást. A történet napjaink pesti sztorija az Eckermann kávézóból kiindulva, korgörcsökkel, nagyvárosi félelmekkel. És végül felolvasást is tartott a TÁP társulata: Péterfy Gergely és Németh Ákos Pesti szín című munkáját prezentálták, mely egy mai nyelvre hangolt, ironikus Madách-parafrázis.
A gyerekek nem maradtak színház nélkül:
továbbra is láthattak színvonalas (bábos) gyerekelőadásokat a Vándor Vurstlinak elnevezett helyszínen, ahol a cirkuszi és akrobata produkciók is zajlottak. És idén sem maradt el a nagy utcaszínház, de ezúttal csak egyetlen társulat mutatkozott be, a Transe Express Franciországból. Hatalmas fém mobilt állítottak fel, és ezen kápráztatták akrobata mutatványokkal a közönséget. Sajnos nem színházat, inkább profi show-t nyújtottak.
Nem lehetett nem érzékelni az erősödő francia vonalat a programban, ami vélhetően a Sziget „elgallosodásának” köszönhető. (A Világzenei Nagyszínpad programja is látványosan kereste a francia vendégek kegyeit.) És ez rendjén is van így. A gyermekévek elmúltak, a Sziget ma már nem pusztán „egy hét együttlét”, hanem üzlet. A Sziget Kft. pedig időközben kinőtte magát az ország legnagyobb fesztivál-szervező cégévé: a Volt Fesztivál, a BalatonSoundot és részben a marosvásárhelyi Félszigetet is a nevükhöz kapcsolódik. Színházi Sátor azonban még mindig létezik, nem mosták el a megszaporodott party-helyszínek. Hátha jövőre is lesz…
Fotók: sziget.hu
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.