Kertész Melinda
PUCK BÁBFESZT 2.
Amikor a mese csúnyán felsül
[2007. Oct. 28.]
Carmen, Kisherceg, álommanó, kísértet, hét törpe és Robin Hood: színes gyülekezet késztette sikításra, tapsra vagy elégedetlenkedésre a gyerekeket. Véget ért a 6. Nemzetközi Báb- és Marionettszínházak fesztiválja.
“Hiányzik az a jó régimódi, klasszikus értelemben vett előadásmód” - mondja egy fiatal a csütörtöki Színes álmok című előadásról elmenet. Az Aradi Marionettszínház előadása valóban eltér a hagyományos színpadi játéktól. Már a cím is sejteti, hogy pszichedelikus produkcióban lesz részük a nézőknek. Nem téves, a cselekmény egy álom története: a rutin csapdájába került, monoton életvitelű gépírónő álma.
Előbb álommanók jelennek meg a színen: a kedélyes manó, akinek a leghőbb vágya boldog és nyugodt álmok segítségével minden alvónak örömet szerezni és ellentéte, a mogorva, szürke és barátságtalan manó, aki azon fáradozik, hogy megkeserítse a nyugovóra térő éjszakáját.
Az „áldozatul” kiválasztott gépírónő álmában előbb fehér cipő, kesztyű és kalap steppelés jelenik meg láthatatlan erők hatására. Később a gépírónő az álmok országában Carmenné változik, de
operaénekébe belekontárkodik a két álommanó is.
A Kisherceg virágaként látja viszont magát, végül meghökkentően hirtelen véget ér a darab és a gépírónő ébredésének már nem lehetünk tanúi. Vajon mindörökre az álmok világában maradt?
Sanyarúan alakul a sorsa a Canteville-i kísértetnek, midőn az amerikai nagykövet és családja beköltözik az évszázados angol házba. A bákói Bacovia Színház Oscar Wilde meséjét vitte színre, a mai gyerekszemhez adaptálva azt: a történet a haldokló meséről szól, amelyet, akárcsak a háziszellemet, a modern világ vívmányain felnőtt Otis-ikrek elutasítanak, száműznek és életükből kizárnak. A szerencsétlen szellem csúnyán felsül: nem tudja teljesíteni kötelességét és megijeszteni a ház újdonsült lakóit.
Az ikrekről lepereg mindenféle ijesztési kísérlet. Immúnisak rá, hiszen elképzelhetetlennek tartják a kísértet létezését. A darab karikírozza a fogyasztói társadalom termékeit, de a szülőket is, akiknek
legfőbb gondjuk, hogy vásárolni mehessenek
és a végletekig vitt tolerancia jegyében azt is elfogadják, hogy szellem van a házban. Egyedül kislányuk, Virginia hisz még a mesékben.
Ő az, aki nemcsak komolyan veszi a szellem létezését, de végül meghallgatja ennek minden bánatát, majd hozzásegíti az üdvözüléshez: a kísértet végül eltávozik a halál országába és ötszáz év után először lepihenhet. Mindketten megtanulják, hogy a szeretet az életnél és a halálnál is erősebb.
A Hófehérke és a hét törpe hagyományos bábelőadás: sem több, sem kevesebb annál, ahogyan az a nagykönyvben az meg van írva. A “Puck” Bábszínház produkciója éppen klasszikus mesevezetésének köszönhetően képes megörvendeztetni a gyerekeket.
A bábuk ebben a produkcióban is múltidézők: ilyen figurák lógtak a gyerekfodrászatok vagy az óvodák falán az „Aranykorszakban”. Kár, hogy a darab poros hangulatot árasztott,
nem kapott a közönség többet annál,
amit a Grimm testvérektől megtudhat. A fesztivál utolsó – pénteki – napja a pécsi Bóbita Bábszínház Mikor kislány voltam című előadásával indult. Az anyuka rusztikus beltérben mondja el kislányának Fábián György meséit. Amikor a mesék átveszik a kerettörténet helyét, a két szereplő átvedlik bábossá. Az anyuka párnaszerű bábokkal vagy boros- és pálinkás kancsókra dugó gyanánt felszerelt fantáziadús figurákkal meséli el a molnár fia és a szamara, illetve az icikepicike asszony meg a legyecske történetét.
A Nemzeti Színházban léptek fel a gyulafehérvári Prichindel bábszínház színészei, akik egy középkori angliai történetet adtak elő, melynek főszereplője nem is lehetett volna más, mint Robin Hood. A séma ismerős: a főhőst és csapatát a világi és az egyházi hatalmasságok egyaránt halottnak szeretnék látni, viszont a csavaros eszű és vicces kedvű Robin csúfot űz belőlük, legyőzi őket, végül boldogan él, míg meg nem hal szeretett Mariann-jével.
A színészek játéka nem tölti ki a teret,
árván állnak a színpadon, a díszlet és a jelmez is meglehetősen igénytelen kivitelezésű. Még az sem menti meg az előadást, hogy a párbeszédbe becsúsznak finom utalások a romániai közéletre, például Robin a Băsescu kampány-mottóját alakítja át, az „Éljetek jól!”-ból (Să trăiţi bine!) „Haljatok jól!”-ra. A gyerekek véleménye megosztott: a kritikusabban többre számítottak, de olyan is akadt, aki Mariann fehér ruhája alól elősejlő fekete alsóneműjén mulatott.
______________
A zsűri (Ion Parhon - elnök, Raluca Tulbure, Carmencita Brojboiu, Laura Pavel és Zsehránszky István) a következő alkotókat díjazta:
Különdíjak:
A bohóc örök ifjúságáért, a Dulu & Tatu című előadásért, Pedro Coreira, Portugália
A digitális technika és a bábos hagyomány ötvözéséért, az Egy egér naplója című előadásért, Budapest Bábszínház, Magyarország
Egy klasszikus irodalmi szöveg modern értelmezéséért, az Óz, a csodák csodája című előadásért, a marosvásárhelyi “Ariel” Ifjúsági és Gyermekszínház – magyar tagozat.
Díjak:
Alakítási díj, György László, az Ördögverő jóbarátok című előadásért, kolozsvári “Puck” Bábszínház
A báb és tárgy animáció egyszerűségéért és leleményességéért, a Mikor kislány voltam című előadásért, pécsi Bóbita Bábszínház, Magyarország
A fesztiválban bemutatott előadások vátozatosságáért és minőségéért, a Búbocska, Hófehérke és a hét törpe és az Ördögverő jóbarátok című előadásokért, kolozsvári “Puck” Bábszínház
A kifejező bábokért és a virtuóz mozgatásért, Candide című előadásért, bukaresti Ţăndărică Színház
A zsűri különdíja a szakmai nívóért és a látvány eredetéért – Magisch Theatertje, Maastricht, Hollandia
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.