Avram Laura
NEM KONVENCIONÁLIS HELYSZÍNEK
XVI. Rövid Dráma Fesztivál
[2010. Oct. 6.]
Gazdasági válság közepette, csökkentett fizetéssel, ráadásul színházépület nélkül vágott bele a fesztiválba a Nagyváradi Nemzeti Színház Iosif Vulcan társulata.
A támogatók nem maradtak el teljesen, így a szervezők nagy odaadásának köszönhetően szeptember 25 és október 2. között Nagyváradon happeninget, stand-up comedyt, könyv- és divatbemutatókat, élő szobrokat lehetett látni a Rövid Dráma Fesztiválon. A rendezvénynek hagyománya van, de öt éve nem volt megszervezve. Most, a 16. kiadáson az évek óta tartó felújítás miatt nem használhatták a színház egész épületét, csak a színpadát (stúdió teremként). A szervezők ezt is megoldották, a fesztivált a nem konvencionális helyszíneknek szentelve kocsmákban, az utcán, a Fekete Sas-palota aluljárójában, mikrobuszban és egyéb helyeken zajlott a rendezvény.
A mikrobusz nem a szervezők leleményességének az eredménye. Ők csak meghívták a temesvári Csiky Gergely Színház mady-baby előadását. A mikrobuszról a temesváriak tehetnek. Kicsit féltem ettől az utazástól. Könnyű rosszul lenni egy kanyargó járműben, amikor nem az utat nézed. De hát a színház annyira le tudja kötni az embert, hogy annak eszébe sem jut rosszul lenni. Ha meg igen, akkor azt nem a mozgás teszi, hanem a történet brutalitása, az erőszak. A Borbély B. Emília által alakított Mady kedves, barátságos, naív, sokat locsog, ami egy idő után már irritáló, de mindaz, amit elmesél, túl borzalmas ahhoz, hogy ne sajnáljuk meg. Nem válhat ellenszenvessé a figura, amikor megtudjuk, hogy a barátja prostitúcióra kényszerítette, a kliensek verték, és hogy elvesztette gyerekét meg a saját életét. Mady angyalként kimászik az ablakon, az utolsó kört a színház körül nélküle tesszük meg. Integet, de eltávolodunk tőle, ő már csak egy emlék, az utcán egy arc a sok közül. Egy élettörténetet ismertünk meg a város többszázezernyi történetéből. A legerősebb pontja az előadásnak a Cărbunariu-szöveg, ehhez hozzáadódik a különleges helyszín és az ebből adódó értelmezési lehetőségek.
A házigazdák, a Iosif Vulcan társulat egyik előadása, a Terrorizmus is főként a történetre támaszkodik. A gyilkosságok, mérgezés, robbantás egymást követő láncolatát próbálja minél jobban hangsúlyozni, de egy eltalált dal (John Lennon: Imagine) és egy jó ötlet (arcképek vetítése a háttérben) nem tesz sokat hozzá a Presznyakov testvérek szövegéhez. Pedig Claudiu Goga rendező átgondolta a helyzeteket, a pszichológust karikírozta, beillesztett némajeleneteket – talán a legelevenebb az ásványvíz-reklám. Az előadás mégis zavaros, a cselekményszálak nincsenek rendesen elhatárolva, így még a történet sem jön át rendesen.
Claudiu Goga egy másik előadással is jelen volt a fesztiválon, a Rejtélyes viszonyokkal, amely a bukaresti Nottara és a brassói Sică Alexandrescu Színház koprodukciója. Két nagy színész találkozása ez az előadás, Mircea Diaconué Alexandru Repannal, és ebben áll a titka is. A színpadon csak egy asztal és néhány szék van, Repannál egy puska, Diaconunál egy táska meg egy riportermagnű, amellyel újságírónak adja ki magát, hogy találkozhasson a híres íróval. Végig csend van, kivéve a két-három alkalmat, amikor belehallgatnak a mindkettejük által szeretett nő kedvenc zenéjébe, az Enigma Variációkba. Egyik lelkiállapot a másikat váltja fel, de olyan simák az átmenetek, hogy nem lehet észrevenni. Kiderül, hogy az a nő, akit az író szeret, és akivel egy évtizede levelezik, az ál-riporter felesége. Továbbá az is, hogy a nő már évek óta meghalt, a levelezést a férj folytatta, így próbált a feleségébe kapaszkodni. A szerelmes leveleket egymásnak írta a két férfi. Nevetségessé is válhatna a helyzet, de a színészek teljes mértékben uralnak minden árnyalatot, és érezzük a dolog súlyát, a szerelem erejét. Az előadás végén Repan túlzásokba esik, érzelgős lesz, térdre borul, vergődik, de ettől függetlenül a fesztivál hivatalos megnyitó előadása tekinthető a legjobbnak.
Voltak még szép pillanatok a fesztiválon. A Nottara másik előadásában, a True Westben is nagy alakításokat láthattunk, főleg Ion Grosutól és George Alexandrutól. A nagybányai színház Ilja prófétájában az előadás ritmikája volt emlékezetes. A díszletben voltak odadobált elemek, például a madarak a lakókocsi tetején vagy a fehér pornak álcázott gríz. Borzalmas előadások is voltak, ez a fesztiválok rendje. Csak egyet említenék meg, azt is a helyszíne miatt, ugyanis egy szálloda night-clubjában került rá sor. A Strip Tease előadás egy nagybányai önálló produkció, így azon gondolkoztam, ki adott erre pénzt? Mrozek szövegét túlzott gesztusok, átmenet nélküli állapotváltások, átgondolatlan kiabálások kísérik. Mintha az alkotók csak egy fehér neglizsébe öltözött nő látványára és a helyszínre bízták volna az előadást. Valószínűleg azon a helyszínen hatásosabb előadások szoktak lenni minden este.
A fesztiválon az is kiderült, fontos a helyszín, nem lehet minden előadást bárhol eljátszani. Az egyetlen külföldi produkciót, a La Luna Dov'et megfullasztotta a kocsma, amelyben előadták. Elveszett a zongora és a versek hangulata. A háttérzaj, a sörök, a füst nem bíztatott értelmezésre, így az előadás megmaradt a szavak szintjén, nem jutott bennünk mélyebbre.
Romániában ez az egyetlen színházfesztivál, amely az egyfelvonásos drámákra fekteti a hangsúlyt. Pozitívumnak számít, hogy szinte minden előadás kortárs darab alapján készült. Sajnos ezek közül kevés a romániai szöveg, de hátha a fesztivál erre is sarkallja majd a kevés hazai drámaírót, a színháziakat, az írókat, és bárki mást, akinek drámaírhatnékja támad. (Talán lehetne a fesztivál alatt egy drámaíró workshopot is tartani?) Remélhetőleg idővel eljutunk oda, hogy a külföldi társulatok is romániai darabokkal jönnek a nagyváradi Rövid Dráma Fesztiválra.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.