hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Botházi Mária

ELHÚZTÁK ÉS ELHÚZTAK

A nyertesek vezényelte Carmennel zárult a világpremier

[2005. Jun. 15.]

„Boldognak és nagyon üresnek érzem magam” – nyilatkozta az elsődíjas Didier Lucchesi.

Lekerültek a picusnyakkendők a megkönnyebbült versenyzőkről és szervezőkről tegnap este a Kolozsvári Magyar Operában, a világ eddig egyetlen operakarmester-versenyének zárógálája után.


Balról jobbra: Matsushita Kyosuke, Didier Lucchesi és Kamio Noburu – ők vezényelték a zárógála Ionel Pantea-rendezte Carmenjét is. Carmen (Georgescu Mária) színpadi játéka sajnos nem volt meggyőző: mozgásával, fellépésével inkább egy sellőszerű angol úrhölgy, mint egy tüzes cigánylány képét keltette a nézőben

pezsgo
A nyertesek pezsgőt bontanak: ki-ki úgy fogja, ahogy éri
A verseny egyik elsődíjasa, a japán Matsushita Kyosuke széles mosollyal és barátságosan járt-kelt a gála utáni fogadáson. Hosszasan társalogni kevesen tudtak vele, ugyanis kizárólag japánul és olaszul beszél. Úgy tűnt, a zene és a vendégek mellett a csíki sör is igen közel áll hozzá, abból ugyanis zsinórban többet is elfogyasztott.

Nem adta alább a másik elsődíjas, a francia Didier Lucchesi sem, bár ő leginkább pezsgőt kortyolgatott, és kicsit visszafogottabban, valamiféle szelíd zárkózottsággal fogadta az állandóan záporozó gratulációkat.

Kamio Noburu
Csordultig telt boldogság
“Boldognak és nagyon üresnek érzem magam: tizenöt nap verseny nagyon hosszú idő. A két hét természetesen nem versenyzéssel telt mindvégig, de éjt nappallá téve készülni, figyelni kellett, és ez igen kemény kihívásnak bizonyult. Semmi egyébre nem maradt idő: sem szórakozásra, sem utazásra, sem a környék megtekintésére” – mondta el a Hamletnek Lucchesi, aki ezt egyéként nagyon sajnálja, mert Kolozsvár teljesen elbűvölte; Párizs után nagy újdonság volt számára például, hogy éjjel nyugodtan járhat gyalog az utcán.

svedasztal
A svédtorna holnapra marad
“Bartók Kékszakállúját nem vezényeltem azelőtt, igencsak bonyolult volt a feladat. A munkát a szöveggel kezdtem: minthogy az magyarul íródott…el tudja képzelni, mennyit kellett dolgoznom rajta. Mert az operánál ugye, nem szabad megfeledkeznünk a szavakról – a szöveg és a zene együtt jár, egyik sem áll meg a lábán a másik nélkül” – hangoztatta a karmester.

Hary Béla kolozsvári karmester, a nemzetközi zsűri tagja szerint Lucchesi olykor még bele is szólt bizonyos szövegkiejtésekbe, és az volt az érdekes, hogy mindig tökéletesen igaza volt.

“Két teljesen más személyiségről van szó, teljesen más koncepció szerint dolgoznak, más karmesteri adottságokkal bírnak: de mindkettő olyan szinten műveli a mesterséget, hogy lehetetlen volt eldönteni, melyik a jobb a kettő közül.” – indokolta a zsűri döntését a Hamletnek Hary Béla.

nyanyus
A lelkes közönség a gála előtt. A verseny idején egyébként csak néhány fős volt a nézőszám, a Carmenre már szép számmal eljöttek, de még így is foghíjas lett a teltház.


Mint mondja, a japán karmester rendkívül energikus, felkészült: “látszik, hogy minden a kisujjában van, egészen megható volt, mennyire ismerte ezt a verseny döntőjének kijelölt darabját, A Kékszakállú herceg várát. Matsushita Kyosuke a maga határozottságában, precizitásában volt egyedülálló.”

A francia versenyző inkább a finomságokra, a nüanszokra érzett nagyon rá, Bartók művében – fejtette ki Hary. Mint mondta, Lucchasi olyan érdekes dinamikai dolgokat kért, amelyek egészen meglepték a zenekart és az énekeseket. Ők persze több karmesterrel is előadták már ezt a művet, de a francia művész stílusának van valami különösen egyéni, magával ragadó hatása.


A gálán néhányszor állítgatni kellett a mikrofont, ez derültséget keltett. A felszólaló RMDSZ-politikusok tisztségét sem mindig találták el


Mint ismeretes, a Bartók Béla Nemzetközi Operakarmester-versenyt, amely világszerte újdonságnak számít a komolyzenei életben, 2005. május 30. – június 14. között szervezte meg a kolozsvári magyar opera. Az operaműfaj népszerűsítését és a fiatal tehetségek felkutatását célzó háromszakaszos versenyre huszonhárom ország harmincnyolc karmestere jött el.

A zsűri két megosztott első díjat ítélt oda, az 1600-1600 euróval járó elismerést az említett japán és francia karmester nyerte. Második díjat nem adtak át, a 750 euróval járó harmadik díjat Yoshida Hirofumi vehette át, a különdíjat is japán versenyző, Kamio Noburu kapta. A zenekar és az énekkar kedvencének a brit versenyző bizonyult, John K. Andrews. A díjazottak számára a szervezők szerződéseket biztosítanak a közép-kelet-európai térség operaházaiban.


kapcsolódó írások
OPERA-KVÍZ
Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License