Lovassy Cseh Tamás
FÜGGÖNY NÉLKÜL
Tíz éves az Oberon Csőszínház
[2012. Mar. 29.]
Nagyváradon az arany és bíbor-bársony színpad mellett egyensúlyt teremtő alternatíva az amatőr társulat.
Mindenkiben él a színháznak egy „klasszikus” képe, a nagyváradi közönségben is: arany és bíbor burkolat, mély zenekari árok, bársonyszag, a füstgép száraz lehellete. A színház tehát így néz ki – mondják sokan a Pece partján – van benne csillogás, tánc, ének, gondolatok itt-ott, s ez így van jól, ennek ilyennek kell lennie. Vagy mégse?
Tapasztaljuk a váradi fórum szellemét, és érezzük: a színház olyanná vált, mint a foci. Mindenki ért hozzá, és mindenki tudja, hogyan kell jól csinálni. De aki igazán érzi a színház lényegét, a leginkább bizonytalan a színház lényegét illetően. Kocsmákban, poharak között pörlekedünk az elénk tett darabok felett, kitépünk néha egy koncot valamely művészünk húsából, megrágjuk és kiköpjük azt. Közben pedig várjuk, hogy száradjon ama bizonyos pocsolya, melyet Ady már megénekelt 1900 októberében a Szabadság hasábjain, szemeit Thália épülő templomára vetve.
Figyeljük a váradi színházi élet alakulását, azt a művészi hullámvasutat, melyre a fiatalodó társulat néhány éve jegyet váltott. Morgunk és tapsolunk annak tudatában, hogy mindenki igényét kiszolgálni nem lehet. Pár ezer magyarnak nem lehet kizárólag az új színházi formákat megmutatni, szükség van a századelő kopottas színházi nyelvére is. Mi – fiatal váradi színházkedvelők - mindössze az egyensúly után kiáltunk. Ezért vagyunk hálásak az Oberon Csőszínháznak, ki nemrég ünnepelte alakulásának tizedik évfordulóját, s amely megpróbálja ellensúlyozni a cintányéros cudar világ mohosodó színházi beszédmódját: lehetőséget teremt a fiatalok számára, hogy közösen gondolkodjanak színházról és drámáról, alkotva és teremtve valami újat. Nyitottság és próbálkozás sikeres keveréke, pincékben és elfeledett termekben. Nincs zenekari árok, nincs függöny, csak alkotó emberek vannak és a játék öröme. És idézhetnénk bátran: a színház valóban ez - két deszka és egy közös szenvedély.
Az Oberon Csőszínház tíz éve nem a világra szóló sikerekből táplálkozik. „Alternatív” mivolta abban rejlik, hogy felmutat egy új színházi utat abban a közegben, hol az emberek szemét sokszor elborítja a termálgőz és elvakítja az aranyozott színpadi keret. Ezért tartom az Oberon Csőszínházat egy fontos kulturális intézménynek.
Az amatőr társulat befogadja a színház iránt érdeklődő fiatalokat: aki drámát ír, azt megkeresik, akit a fejgép és a színpad vonz, annak lehetőséget biztosítanak, és tudjuk, hogy nem egy embert indított el ez a formáció a színházi szakma irányába. Isten éltesse tehát az Oberont, kívánom, hogy legyen továbbra is erejük a kísérletezésre, és sikerük az alkotásban.
kapcsolódó írások
Moliére-adaptáció a nagyváradi Oberon Csőszínház előadásában
Ismét műsoron az Oberon Csőszínház drámai játéka, Kányádi Sándor versei alapján
Mocsárlakók - a nagyváradi Oberon Csőszínház új produkciója
Toborzó a nagyváradi Oberon Csőszínháznál
(Fél)szavak - a nagyváradi Oberon Csőszínház bemutatója
10 éves a Partium Színpad (Oberon Csőszínház)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.