Hegyi Réka
MESE A FELNŐTTÉ VÁLÁSRÓL
Turnén Ali Taylor Puha pihéje
[2009. May. 7.]
A temesvári színház három idei bemutatójával turnézik. Első állomásukon, Kolozsváron Barabás Olga rendezését mutatták be.
Ali Taylor darabjának középpontjában két mai srác áll. Éppen elveszítették édesanyjukat, és nem tudnak mihez kezdeni életükkel. Callum (Faragó Zénó), az idősebb, legszívesebben hátrahagyna mindent, a sivár skóciai kisvárost, a szülői házat, a rokonokat, és kevés pénzükkel egy nagyvárosig utazna, ahol új életet kezdhet. Testvére, a 16 éves Gussie (Páll-Gecse Ákos) még nem tud elszakadni édesanyjuk emlékétől, még hisz a helyi legendákban és a gyerekkori mesékben, azaz várja, hogy édesanyjuk visszatérjen hozzájuk fóka képében. Ehelyett egy rejtélyes lány, Harriet (Szűcs Noémi) tűnik fel.
Barabás Olga rendező az utóbbi szereplőnek tulajdonít mesés szerepet: a lány hátán először szúró tüskék jelennek meg, meg is próbálja kiszedegetni őket, hasztalanul. Végül kiderül: szárnyai nőttek. S bár ő a jövevény, aki mindkét testvér életét megváltoztatja, nem ő az, aki elvágyik a kisvárosból s a hideg partról, követi a sirályokat, és nyomtalanul eltűnik. Az nem elég egyértelmű, hogy mit vagy kit keresett ebben a történetben, hiszen apjáról, akire a szöveg utal, vagy a szerelmes levelek szerzőjéről végül is semmi sem derül ki. Neki kell bebizonyítania, hogy ha az anya visszatérésében nem lehet hinni, azért mesés szereplők vannak még...
Upor László fordítása az eredeti szöveg nyelvi humorát és költőiségét is megpróbálta visszaadni. Ali Taylor mai fiatalok párbeszédéből ihletődhetett, hiszen egymás ugratása közben Gussie és Callum népszerű tévésorozatokra, talán még számítógépes játékokra is utal. Kár, hogy a színészek beszédtechnikája sántít, és bár stúdióban játszották az előadást, a párbeszédek sokszor érthetetlenek voltak.
Zénó Apostolache zenéje végigkíséri az egész előadást. Nem csak dallamok, hanem a sirályok rikoltása, zajok, zörejek is pontozzák a színpadi történéseket: a szereplők többnyire szinkronban vannak a zenével, például reagálnak egy-egy hangra. Blaskó Borbála koreográfiája a srácok egymás közötti, illetve a lányhoz való viszonyukat teszi légiessé, költőivé. Emlékezetes Callum és Harriett „kabátos” tánca, amelyben egyszerre mindketten, de tulajdonképpen egyikük sem bújik a ruhadarabba, mozgásuk viszont annyira meghitt, játékos, önfeledt, hogy az egész jelenet inkább egy szerelmi tánc.
Sajnos a másik két turnézó előadást nem mutatták be Kolozsváron, így, egy kevés szereplős előadás alapján nem lehet következtetni arra, hogy hol tart a temesvári társulat. Pedig bizonyára a turnészervezők célja (többek között) ez lett volna.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.