hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Összeállította: Lőrincz Ildikó

FIÚK

Vajon miért beszélünk olyan ritkán a férfi test esztétikájáról?

[2005. Feb. 15.]

A test belső erőkről mesél – Frenák Pál mozgásszínházi alkotásaiban az expresszivitás forrásai a tiszta forma, a lendület és a letisztult mozgás. Frenák Pál Társulata Kolozsváron vendégszerepel.

Frenák 1989-ben alapította társulatát, a Compagnie Pal Frenak-ot Párizsban, de nem fordított hátat a magyar táncművészetnek sem. 1990 óta Magyarországon kortárs tánckurzusokat vezet, ősbemutatóit Budapesten tartotta és meghívta a fiatal tehetségeket, hogy Párizsban együttesével dolgozzanak.

Fiuk
Compagnie Pal Frenak: #i#Fiúk#/i# fotó: Peti Péter

Frenák Pál mindig lenyűgözi a közönségét, akit egy különleges, érzelemdús és káprázatos környezetbe varázsol, ahol a szónak minden értelmében csodálatos táncosok veszik körül – írta róla a „Le Figaro”.

Fiuk
Compagnie Pal Frenak: #i#Fiúk#/i# fotó: Peti Péter

A Fiúk című előadás egy trilógia első része, melyben Frenák Pál a nemek szerepét, a nemek viszonyrendszerét vizsgálja. Túl azon, hogy megmutatja a férfiszépséget – vajon miért beszélünk olyan ritkán úgy a férfi test esztétikájáról, ahogyan a nőéről? – a Fiúk speciális térhasználata fontos kifejezőeszközként is szolgál. Rámutat az alkotói szándékra, ami szerint az előadás mélyrepülés a tudattalanban, kutatás az ösztönökben, amelyekből személyiségünk is táplálkozik.

Fiuk
Compagnie Pal Frenak: #i#Fiúk#/i# fotó: Peti Péter
A Fiúk különös tükröt tart elénk, amelyben látjuk a "Macsót", a "Nárciszt" és a "Herkulest" is. Közelről tanulmányozhatjuk a férfilét alaptípusait. Frenák váltakozva jeleníti meg színpadán a sovén gyűlöletet, az ostoba követelőzést, a figurák közt fennálló, törékeny erőegyensúlyt. Radikális vízióját átitatja az emberi kapcsolatokban rejlő reménytelenség tudata. A férfiszexualitást különböző aspektusokból vizsgálja: felmutatja eredetét és tudattalanban eredő forrásait. Érzékisége kegyetlen, könyörtelensége költői. Szimbólumrendszere asszociációkra késztet.

Az előadás feketehumorral, éles iróniával, az agresszió felmutatásával érzékelteti az érzelmek elsivárosodását, a klisészerűséget, amely a ma emberi kapcsolatait elborítja. Frenák Pál koreográfiai koncepciója filmes, már-már színházi dimenzióban fogant: az alkotás magában hordozza készítőjének az emberi lélek működéséről felhalmozott intuitív tudásanyagát. A Fiúk közvetlen kapcsolatban van a tudattalan mélyrétegeivel, de egyszerre fogható fel könyörtelen társadalmi látleletként is.

A Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Francia Kulturális Központ kolozsvári fiókja közös szervezésében Frenák Pál Társulata pénteken, február 18-án este 8 órakor mutatja be Fiúk című kortárs táncelőadását, a színház nagytermében.


Fiuk
Compagnie Pal Frenak: #i#Fiúk#/i# fotó: Peti Péter


Fiuk
Compagnie Pal Frenak: #i#Fiúk#/i# fotó: Peti Péter

Fiuk
Compagnie Pal Frenak: #i#Fiúk#/i# fotó: Peti Péter


kapcsolódó írások
A társulat honlapja
Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License