hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Fülöp Noémi

DÖMDÖDÖM

A Lázár Ervin-mesét fordítás nélkül is élvezték a gyerekek

[2011. May. 9.]

A gyerekeket az foglalkoztatta, miért lila a nyuszi, a felnőtteket az érdekelte, miért van Dömdödömnek tökfeje a kolozsvári előadásban.

 

Utánajártunk, a válasz: csak. A négyszögletű kerek erdőben ez az indoklás teljesen elfogadható, sőt, kikezdhetetlen. A Kolozsvári Állami Magyar Színház előadásában Bianca Imelda Jeremias telített színeket, könnyen beazonosítható formákat, sok csilli-villit (a tündér ruháján színüket változtatják az égők!) tervezett a Lázár Ervin-mese köré.

Persze, lehet azon vitatkozni, hogy a Lázár Ervin-élményünkbe belefér-e a sok élénk színű jelmez vagy Dömdödöm tökfeje, vagy hogy Mikkamakka egyesek számára nem macska, hanem tündér. De ezek csak mi vagyunk (vagyis a felnőttek), a valódi célközönséget viszont egészen más kérdések foglalkoztatják: lásd a fenn említett nyuszi színét – vagy hogy mikor támadnak a pomogácsok?

lazar1
A vetítés az előadás szerves része: onnan tudjuk például, milyen napszakban járunk Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

lazar2
Nagy Zoárd, Mikkamakka, Dömdödöm, Vacskamati és Ló Szerafin (Varga Csilla, Vindis Andrea, Mezei Gabriella, Laczkó Vass Róbert és Balla Szabolcs)
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

lazar3
Miért lila Aromó, az okos nyúl? (Pethő Anikó és Laczkó Vass Róbert) Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

A pomogácsok szellemi atyja, azaz Zordonbordon egyébként csupán a kivetítőn jelenik meg. Jó néhány felnőtt Bogdán Zsolt fintoraira fog a legtovább emlékezni az előadásból – és persze a jelenetre, amikor a gyerekek elfújják a vászonról az egyetlen negatív szereplőt. A kicsik pedig a kifestőkönyvként szolgáló műsorfüzetet vihetik haza emlékbe.

Az előadás célközönsége inkább a nagyobbacska (mondjuk, legalább öt éves) gyerekek: számos nyelvi poén és pörgő párbeszéd zajlik A négyszögletű kerek erdőben, amit a legkisebbek nehezen követnek. Ennek ellenére a bemutatót végignéző maroknyi román gyerek mindenféle fordítás nélkül is élvezi a mesét.

lazar4
Bruckner Szigfrid fogát rövidlátó doktornéni húzza ki (Szűcs Ervin, Kántor Melinda, Pethő Anikó) Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

lazar12
Vacskamati barackot ad (Laczkó Vass Róbert) Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

lazar6
Tök vagy nem, Dömdödöm az egyik legszeretetreméltóbb szereplő (Mezei Gabriella) Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

Az Albu István rendezte A négyszögletű kerek erdő (a hangokból ítélve) legizgalmasabb része a végére hagyott versíró verseny, ahol az égből hulló színes papíroktól a szappanbuborékokig számos látványelemet bevetnek. Addigra már a színpadra könyökölve sorakoznak a közönség nyughatatlanabb tagjai, élénken kommentálva akkor is, amikor éppen nem kérdezik őket.

A gyerekközönség azonban nem csak ezekben a pillanatokban teljes értékű szereplője az előadásnak. A négyszögletű kerek erdő (vagy bármelyik mesedarab) valószínűleg sokat vesztene varázsából, ha az ember nem mozgolódó, kérdezgető, belekotyogó, a szünetben a folyosón kergetőző aprónéppel együtt nézné végig.

lazar7
Vacskamati virágja (Kántor Melinda és Laczkó Vass Róbert) Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

lazar8
Az előadás során egyetlen kék ló sem sérült meg (Balla Szabolcs és Szűcs Ervin) Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

lazar11
A közönség nyughatatlanabb tagjai Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

lazar10
A gyerekek lelkesen besegítettek elfújni Zordonbordont (Bogdán Zsolt) Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License