Deák Katalin
GALACTORIA 2011
Médeák és bányavirágok, avagy a végzősök komédiája
[2011. Jun. 3.]
A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karán szervezett szemle elsődleges célja a szakmai közönség előtti bemutatkozás lett volna.
Fel a Farkas utcai Harag György Stúdióba, le a Horea úti Stanca Stúdióba, vissza a Tranzit házba, és ha még van bennünk szusz, benézhetünk az Enigma Caféba is. Igen! Mindenhol színház! Egy hétig tartó állandó pörgés, játék, koncentráció, jókedv és kemény munka.
„Hat napon át szinte minden nap játszol, mindig más előadást. Próbák, bemutatók, őrület reggeltől estig. Túlesni a holtpontokon, vagy éppen kezelni, felhasználni a fáradtságot.” – sorolja tapasztalatait Pál Emőke, harmadéves színész szakos hallgató.
Ez a fesztivál a végzősöké. Ők próbáltak, készültek, dolgoztak, majd játszottak nekünk. A közönség soraiban családtagok, barátok, egyetemi hallgatók és kevés szakmabeli volt. Ezt a végzősök egyrészt szervezési problémának tulajdonítják, de annak is, hogy a Galactoria ideje alatt az országban még két színházi fesztivál futott, amelyekre a szakma úgyszintén hivatalos volt. Éppen emiatt a rendezvény kritikai visszhangját mindössze a színháztudomány szak végzős hallgatói által szerkesztett fesztiválújság képezte. A kritrikusok véleménye, elismerése vagy nemtetszése elmaradt.
Alkotásaikban a végzős színész hallgatók hároméves munkájuk eredményét mutatták meg. A Közel sincs már e vadság erdeinkben előadásban a játszók színészi eszköztáruk gazdagságát bizonyíthatták, hiszen másfél óra alatt folyton változó karaktereket kellett megformálniuk. A Bányavirág, a Méd(e)ia és a Tél előadásokban nem a szokványos módon, tanáraikkal, hanem idegen rendezőkkel és partnerekkel dolgoztak.
A fesztivál alatti és az azt megelőző munkafolyamatokra jókedvvel emlékeznek a végzősök. Megtapasztalhatták, milyen egy hétig folyamatosan összpontosítani, talpon lenni, közönség elé állni, újra és újra megfelelően teljesíteni, a lehető legjobbat kihozni önmagukból.
A harmadévesek lelkesedése rendíthetetlen maradt. Ezt tanúsítja Pál Emőke élménye is: „Bármennyire fáradt is voltam, kiéleződtek az idegeim, és valahogy mindig össze tudtam magam szedni az előadásokra. A színpadra csak úgy szabad belépni, hogy minden rendben lesz, hogy ha kell, kisegítem magam vagy kisegítjük egymást. Félre kell tenni minden kétséget, aggodalmat, félelmet. Szeretni kell az előadást, a játszott szerepet, mert máskülönben csak erőlködés az egész, és az nem éri meg.”
(A szerző elsőéves egyetemi hallgató, írása a Teatroblog számára készült. A szerk.)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.