
Deák Katalin
GALACTORIA 2011
Médeák és bányavirágok, avagy a végzősök komédiája
[2011. Jun. 3.]
A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karán szervezett szemle elsődleges célja a szakmai közönség előtti bemutatkozás lett volna.
Fel a Farkas utcai Harag György Stúdióba, le a Horea úti Stanca Stúdióba, vissza a Tranzit házba, és ha még van bennünk szusz, benézhetünk az Enigma Caféba is. Igen! Mindenhol színház! Egy hétig tartó állandó pörgés, játék, koncentráció, jókedv és kemény munka.
Bertóti Johanna: Méd(e)ia (r.: Csíki Zsolt)
„Hat napon át szinte minden nap játszol, mindig más előadást. Próbák, bemutatók, őrület reggeltől estig. Túlesni a holtpontokon, vagy éppen kezelni, felhasználni a fáradtságot.” – sorolja tapasztalatait Pál Emőke, harmadéves színész szakos hallgató.
Ez a fesztivál a végzősöké. Ők próbáltak, készültek, dolgoztak, majd játszottak nekünk. A közönség soraiban családtagok, barátok, egyetemi hallgatók és kevés szakmabeli volt. Ezt a végzősök egyrészt szervezési problémának tulajdonítják, de annak is, hogy a Galactoria ideje alatt az országban még két színházi fesztivál futott, amelyekre a szakma úgyszintén hivatalos volt. Éppen emiatt a rendezvény kritikai visszhangját mindössze a színháztudomány szak végzős hallgatói által szerkesztett fesztiválújság képezte. A kritrikusok véleménye, elismerése vagy nemtetszése elmaradt.
Tragedia dell’arte, avagy az ember komédiája (r.: Köllő Csongor)
A fesztivál alatti és az azt megelőző munkafolyamatokra jókedvvel emlékeznek a végzősök. Megtapasztalhatták, milyen egy hétig folyamatosan összpontosítani, talpon lenni, közönség elé állni, újra és újra megfelelően teljesíteni, a lehető legjobbat kihozni önmagukból.
Ők elértek a soron következő előadásra...
Én-mi-ő-ti-te-ők (r.: Kelenhegyi Olga)
A harmadévesek lelkesedése rendíthetetlen maradt. Ezt tanúsítja Pál Emőke élménye is: „Bármennyire fáradt is voltam, kiéleződtek az idegeim, és valahogy mindig össze tudtam magam szedni az előadásokra. A színpadra csak úgy szabad belépni, hogy minden rendben lesz, hogy ha kell, kisegítem magam vagy kisegítjük egymást. Félre kell tenni minden kétséget, aggodalmat, félelmet. Szeretni kell az előadást, a játszott szerepet, mert máskülönben csak erőlködés az egész, és az nem éri meg.”
Csak tréfa (r.: Köllő Csongor)
(A szerző elsőéves egyetemi hallgató, írása a Teatroblog számára készült. A szerk.)


Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.