hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Hegyi Réka

PAM PAM CIKI CIKI

István, a király turisták között

[2008. Aug. 21.]

A nemzeti ünnep alkalmával a Szegedi Szabadtéri Játékok közönsége és az m1-es tévécsatorna nézői láthatták az István, a király rockopera legújabb bemutatóját.

Bizonyára mindannyiunknak van valamilyen emléke, amely bearanyozza a 25 éve írt, akkoriban elsöprő erejű rockoperát. Különösen a régi rendszerben jelentett sokat egy eredeti bakelitlemez, amit titokban lehetett hallgatni. Nekem például a legrégebbi emlékem, hogy a Táltos (Deák „Bill” Gyula) Nap fénye világosságot, Hold fénye teljességet című dalának intrójára mindig Pam, pam, ciki, ciki szöveg kíséretében doboltuk... Meg az, hogy a 20 éves jubileumi előadáson, Csíksomlyón ott voltunk a félmilliós tömegben. Igaz, hogy olyan messziről láttuk a színpadot, hogy előadásélményről szó sem lehetett, de nem is azt kerestük, csak a kíváncsiságunk hajtott.

István, a király - 2008
Civilek és jelmezesek a forgószínpadon

István, a király - 2008
Fedezzétek fel a néhány apró eltérést Koppány és István között

Kérdés, hogy a fiatalabb nemzedéknek mit jelent ez a nosztalgikus, patinás mű. A rockzene kicsit idejétmúlt, a történet által felvetett kérdések (Nincs más út, csak az Isten útja? Mi lett volna, ha az ősmagyarok nem a kereszténységet választják?) már nem izgatják a mai tizenéveseket. A média viszont izgalmassá tudta tenni a készülődést. Mindenki szurkolhatott kedvencének a Társulat című szereplőválogató showműsorban, amelyben az m1-es tévécsatorna közel egy éven keresztül élő műsorban sugározta a döntőket. A szereposztást a Szikora János rendezőből, Alföldi Róbert színész-rendezőből, Szulák Andrea énekesnőből, Keveházi Krisztina balettművészből és Kocsák Tibor zeneszerzőből álló zsűri választotta ki.

István, a király - 2008
Laborc (Varga Lajos) és Réka (Herceg Flóra) jelenete

István, a király - 2008
Sarolt: Éder Enikő

Vérprofi produkció jött létre: kitűnő énekhangok, átütő színpadi hatások forgószínpaddal, sok jelmezzel, az Aréna 800 négyzetméteres tere, 150 statiszta stb. Az alkotók viszont nem érték be ennyivel, az általunk is felvetett kérdésre próbáltak készülni: egy keretjátékkal toldották meg a rockoperát. Mai fiatalok szeme előtt elevenedik meg egy várrom tövében az ősi múlt, honfoglalás kori jelmezekbe bújtatott jelenések hozzák be és osztják ki a főszerepek jelmezét a turisták között. Bár civilből nem nyílt színen vedlenek át ezer évvel ezelőtti történelmi figurákká, az előadás végén, a Himnusz dallamára a nézők szeme láttára vetkőznek.

Az általam látott produkciók összehasonlításának semmi értelme, mégis felsorolnék néhány olyan apróságot, ami az idei produkció előnyére válik. István és Koppány vezér az előadás elején alig különböztethető meg, tehát két hasonló gondolkodású szereplő válik nagyon különbözővé az előadás végére. Réka az első csoportképből (István és Gizella esküvője) kirohan: féltékenységi gesztus, igen, ő is szereti Istvánt. István a sorsdöntő harc után pénzes tarsolyt nyom a lovagok kezébe, hiszen világos, idegen katonák csakis megfelelő jutalom ellenében harcolhattak. Az előadás végére Gizella pólyással tér vissza a színpadra: az Adj békét uram című könyörgés megismétlése nem emlékek kavargása, hanem továbblépés. (Még az sem zavart, hogy a Táltost Javasasszonyra változtatták, Fejes Szandra színpadi jelenléte lenyűgöző volt.)

István, a király - 2008
Torda (Tóth Attila) és Koppány (Vadkerti Imre)

István, a király - 2008
Koronázás

Csikós Attilla díszlettervező várromokat helyezett a játéktér egyik felében elhelyezett forgószínpadra. Ellenpontként a tér másik felét egy halmon kiemelt életfa uralja, egy pogány szimbólumként értelmezhető másik központi elem.

Kovács Yvette Alida jelmeztervező, bár egyértelműen korhűségre törekedett, több anakronisztikus anyagot és tárgyat sikerült becsempésszen az összképbe (a vándormuzsikusok gitárja, a zsoldosok páncélja, amiről ráadásul lerí, hogy műanyag stb.). Munkája, akárcsak Zsuráfszky Zoltán koreográfus munkája, aki a Honvéd Tánceggyüttest vonta be a statisztagárdába, igazodott a megaprodukció által megkövetelt látványossághoz.

István, a király - 2008
István, a király: Feke Pál

Akik nosztalgiázni is szerettek volna, a tévéközvetítés után átkapcsolhattak a Duna tévére, ahol az 1983-as produkciót sugározták.

István, a király - 2003
Csíksomlyó, 2003

István, a király - 1983
Az ősbemutató, 1983

Fotók: tarsulat.hu


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License