hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

A diszkriminációellenes tanácshoz fordult a székelyudvarhelyi színház

[2007. Jun. 25.]

A hazai Nemzeti Kulturális Alap (AFNC) a múlt héten megváltoztatta a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor és a Temesvári Csiky Gergely színház pályázatainak elutasítására vonatkozó indoklását – pénzt azonban továbbra sem kap a két intézmény a kulturális minisztérium által meghirdetett Promocult 2007 program révén.

A kortárs román kultúrát az Európai Unióban népszerűsítő alkotások számára kiírt program tízmillió lejes alapjából képzőművészet, színház, zene, tánc, film és irodalom kategóriában lehetett pályázni. A legtöbb erdélyi magyar szervezet sikertelenül jelentkezett a Promocult 2007 kiírására.

Annak ellenére, hogy az értékelésen magas pontszámot értek el, a végső elbírálásnál elutasították tervezetüket. Az indoklás szerint ugyanis az „nem a román művészeket, nem a kortárs román kultúrát képviseli”.

Az új indoklás szerint ahhoz, hogy sikeresen pályázzanak a színházak, román vagy magyar szerzők darabjait lett volna kívánatos bemutatniuk, vagy egy világnyelven szinkronfordítást kellett volna biztosítaniuk a magyar nyelvű előadásokhoz. Ilyen kitételek azonban Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója szerint nem szerepeltek az eredeti kiírásban.

Az AFNC tanácsos-előadója, Cristiana Vlad korábban azt nyilatkozta, hogy sem az előadás nyelve, sem a szerző nemzetisége nem volt értékelési szempont, mindössze a világnyelvi elérhetőséget várták el, hogy nagyobb közönség számára legyen hozzáférhető az előadás. Ez a román színházakkal szemben is elvárás volt, és a német vagy angol szinkronfordítást a magyarországi magyar nyelvű előadások esetében is elengedhetetlennek tartotta Cristiana Vlad. A Tomcsa Sándor Színház ugyanis három budapesti, a Csíky Gergely Színház pedig egy kecskeméti előadás költségeire pályázott.

Nagy Pál az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordult, kérve az AFNC döntéseinek kivizsgálását, mert szerinte rosszindulatú etnikai diszkrimináció történt. „A kiírás szövege eleve rosszat sejtetett, mert nem a romániai, hanem a román kultúra képviseletét jelölték meg célul. Ennek ellenére benyújtottunk egy pályázatot, amit magas pontszámmal elfogadtak, joggal gondolhattuk tehát, hogy a kiírás feltételeinek mégis megfeleltünk. Az elutasítás első indoklása etnikai diszkrimináció, az utólagos megváltoztatás pedig elveszi ugyan az elutasítás diszkriminatív élét, de mit sem változtat azon a tényen, hogy magyar kulturális intézmények nem kaphatnak állami támogatást, mert magyar szerzőket vagy magyar nyelvű előadásokat mutatnak be” – mondta Nagy Pál.

Az AFNC döntései ellen ugyan nem lehet fellebbezni, és a támogatási szerződéseket is legkésőbb az eredményhirdetés utáni ötödik napon megkötik a nyertesekkel, tehát nem maradt kiutalható pénz, Nagy Pál azonban reméli, külön alapból kárpótolhatják, ha számukra kedvező döntést hoz a CNCD.

(forrás: Krónika)

Megosztás |

» Korábbi híreink


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License