hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

Lefaragták a Figura túlélési költségvetését

Előzmények a Krónika 2005. jan. 14-ei számában.

Népszavazás a Figura megszüntetéséért?

Szabó Tibor gyergyószentmiklósi színházigazgató felajánlotta lemondását

Szeptember végére elfogy a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház pénze, miután a városi tanács drasztikusan lefaragta a művészeti intézmény költségvetését. Szabó Tibor megbízott igazgató felajánlotta lemondását a városvezetésnek. A Figura vezetője kilátástalannak ítélte a színház helyzetét: a városi tanács az intézmény huszonöt alkalmazottjának évi fizetésalapját képező 2,8 milliárd lejből faragott le 400 milliót. Hasonló arányban határozta meg az intézmény egész éves költségvetését is, holott a színház a működési, fenntartási és produkciós költségekkel együtt négymilliárd lejt igényelt a városi tanácstól. Amint arról korábban tudósítottunk, a szerdai tanácsülésen a testület azzal indokolta döntését, hogy a színház személyzete túlméretezett, valamint túlfizetett. Ám az előterjesztés indoklásakor tévesen értelmezték a 25/21-ként feltüntetett személyzeti keretet: huszonegy bedolgozót számoltak, miközben a kimutatásban a 21-es csupán az alkalmazottak 2004 folyamán huszonegyről huszonötre emelt számát jelezte.

A társulat csíki turnéja miatt a színházvezetés nem képviseltette magát az ülésen, azonban azt megelőzően két alkalommal is felkereste a városvezetést az új színházi törvény fénymásolatával és könyvelési kimutatásaival, ezzel indokolva a kiadási tételeket. A tavaly ősszel megjelent színházi törvény ugyanis előírja: a kulturális intézmények fenntartója köteles teljes évre fenntartási alapokat és fizetési alapot biztosítani minden alkalmazottnak. A Pap József polgármesterrel és Kontesveller József alpolgármesterrel tartott péntek reggeli egyeztetésen Szabó Tibort a városvezetők optimizmusra buzdították – a költségvetés azonban lefaragva marad.

A csonka költségvetés átcsoportosítási módozatát ma nyújtja be a városházára a színház, az őszi és téli fizetési alapot fűtésre, telefonköltségre, villanyköltségre fordítják – így gyakorlatilag augusztustól bezárhat a színház. „Utólag hallottuk, az ülésen rosszhiszemű feltételezésekkel illettek bennünket a testület részéről, holott Erdély-szinten mi vagyunk a legkevesebb személyzettel és legkisebb költségvetéssel működő színház. És ennek ellenére teljesítjük az elvárásokat: mint más színházak, mi is évi 4-5 bemutatót tartunk” – fejtette ki a társulatvezető. Hozzátette: tavaly 37 millió lejjel túlteljesítették a 200 milliós vállalt bevételt; és emellett tevékeny részt vállaltak a város művelődési életében. Idén szeretnék ismét megszervezni a Kisebbségi Színházak Kollokviumát, melyre 900 millió lejt pályáznának a szaktárcától – „ám ellehetetlenített infrastruktúrával immár ez is bizonytalanná vált” – hangsúlyozta Szabó. Szerinte a Figurának a fennmaradáshoz olyan új igazgatóra van szüksége, aki a diplomácia szabályaitól is bátran eltekint. Szabó Tibor jelezte, több forrásból is értesült már arról a városatyák körében felvetődött ötletről, miszerint népszavazást kellene kiírni a városban a színház megszüntetésére.

Gyergyószentmiklós 140 milliárdos, „túlélési”-nek nevezett 2005-ös költségvetéséről Kontesveller József alpolgármester elmondta: a testület nem kíván intézményeket megszüntetni. Az elöljáró megérti a színház elkeseredését, és előrebocsátja: a szeptemberi költségvetés-kiegészítéskor – a szintén vészhelyzetben levő óvodákhoz hasonlóan – a színház is számíthat kiegészítésre. A fenntartási költségek pedig megszűnnek, amint a színház hajlandó lesz a szintén az önkormányzat által működtetett Gyergyói Művelődési Központ (GYMK) épületébe beköltözni – véli Kontesveller. Amint arról már lapunkban beszámoltunk, a költözésre eddig a GYMK épület jelenleg is tisztázatlan, szakszervezetekkel vitatott jogi háttere miatt nem került sor. Szabó Tibor igazgatói megbízatása a felmondási szándéktól függetlenül pár héten belül lejár; s a városháza az igazgatói állásra rövidesen pályázatot ír ki.

A költségvetési vitán több képviselő hangoztatta: a testületnek a közeljövőben vállalnia kellene egy olyan döntés ódiumát, hogy megszüntesse a színházat vagy a Progym felnőtt jégkorongcsapatot. A költségvetés megszavazása előtt zárt ülést akart elrendelni az ülésvezető – kísérlete azonban meghiúsult, mivel egy civil felszólaló jelezte: ez az igény törvénytelen; és ezt a városháza jegyzője is megerősítette. „Ha szűkös a költségvetés, pályázzon az önkormányzat is, ahogyan mi is évente tettük!” – fakadt ki Szabó Tibor. Mint megírtuk, 2004 novemberétől a gyergyói városházán felmondtak a fejlesztési osztály alkalmazottjai, s az önkormányzatnak jelenleg nincs pályázatíró munkatársa.
A Figura Stúdió Színház a színházi törvény megjelenése előtti években is kizárólag személyi költségekre kapott pénzt a várostól. Ám míg a társulat az előző években a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától (NKÖM) pályázott produkciós költségekre, ez a lehetőség egyelőre esett: idén már az NKÖM nem írt ki az első félévre pályázatokat.

Gergely Edit, Krónika, 2005. jan. 17.

Megosztás |

» Korábbi híreink


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License