Ajándék-előadással nyitja Stúdió színpadát a kézdivásárhelyi Városi Színház
[2012. Nov. 5.]
„A szerző szerint a serdülőre jellemző, hogy nagylelkűen meg akar halni azért, amiért az érett ember alázatosan élni akar. Ezt az életérzést próbálom meg átadni a nézőknek” – mondja Kolcsár József, aki több, mint egy évtizede hordja magában, érleli, éleszti fel újra meg újra Holden Caulfield történetét, s reméli, hogy ez nem fog változni akkor sem, ha már 70 éves lesz.
A Jerome David Salinger Zabhegyező című regénye alapján készült produkció Kolcsár József színművész vizsgaelőadása volt 2003-ban a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen. 2009-ben a Tamási Áron Színházban mutatta be a felújított előadást, melynek elkészítésében művészeti tanácsadóként Zakariás Zalán rendező is közreműködött.
2012-től a kézdivásárhelyi Városi Színház vette át az előadást. A Zabhegyező a Városi Színház első, s egyben ajándék előadása a Stúdióbérlet és Boér Géza ifjúsági bérlet tulajdonosai számára, szabadjegyet az előadásra nem lehet váltani.
Jerome David Salinger (1919–2010) amerikai prózaíró, főműve, az 1951-ben kiadott Zabhegyező egy csapásra kultikus figurává tette. A regény egy frusztrált, kiábrándult és agresszív fiatal nemzedékről szól. Nyomasztó, fanyar humorral átitatott látleletet nyújt a korabeli amerikai társadalomról és a mindenkori lázadó és elégedetlen kamaszkorról. Mivel Holden Caulfield, a főhős, egy 16 éves fiú, a Zabhegyezővel legtöbben kamaszkorukban kötnek életre szóló barátságot. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a Zabhegyező csak és kimondottan a kamaszokhoz, a kamaszokról szól. A Zabhegyezőhöz érdemes visszatérni később is. Felnőttként találkozni Holden Caulfielddel ugyanannyi, mint találkozni kamasz önmagunkkal, leltárt készíteni az elfelejtett fiatalkori álmokról, félelmekről, felidézni, s újra életre hívni a valamikori lázadó, szókimondó fiatalt. Bátraknak való küzdelem felvállalni ezt a találkozást 30, vagy akár 60-70 évesen. Egyszer azonban mindenkinek eljön az idő, amikor szembe kell néznie a törvénnyel-renddel szembeszegülő, polgárpukkasztó fiatalkori önmagával. Egyszer mindannyian felfedezzük, hogy a felelőtlenül viselkedő, céltalannak tűnő, önmagát kereső, álmait hajszoló, frusztrációival küzdő fiatal nem több és nem is kevesebb, mint a jobbik, igazabb, őszintébb énünk.
A 2012. november 8-án 17 órai kezdettel sorra kerülő előadásra a Városi Színház Stúdióbérlet tulajdonosait várják a Vigadó színpadán berendezett stúdióterembe.
Az előadást követően közönségtalálkozóra kerül sor Kolcsár József színművésszel. (sajtóközlemény)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.