Rendkívüli Pillangókisasszony Kolozsváron
A Pillangókisasszony Puccini egyik legnépszerűbb operája, maga a szerző is remekműnek tartotta. Szeretettel és féltő gonddal komponálta szebbnél szebb dallamait. Bár bemutatója (1904. február 17.) a milánói Scalában csúfosan megbukott, Puccini bízott saját alkotói erejében, és átdolgozta művét, háromfelvonásosra tagolta az előbbi kettő helyett, részeket átkomponált vagy újakat írt hozzá. Ebben a formában vitte diadalra a bresciai Teatro Grande 1904. május 28-án.
A Pillangókisasszony története részben Pierre Loti francia író önéletrajzi regényéből (Madame Chrysanthème) és az amerikai John Long elbeszéléséből merít. A történetet David Belasco viszi színpadra. Ebből készül Puccini két kiváló munkatársa, G. Giacosa és L. Illica feldolgozásában az opera szövegkönyve.
Az operát a líra páratlan érzelemgazdagsága és hangulatteremtő ereje jellemzi, melyet a virtuóz hangszerelés és harmóniavilág tesz lehetővé. Zenéje hangulatában idézi a keleti világot, és bár Puccini néhány eredeti japán folklórelemet is felhasznál, hangzásvilága az olasz operahagyományokra épülő, tipikusan a századforduló európai zenéje.
Az opera hősnője Cso-cso-szán, a kis japán gésa, egy olyan nagyformátumú szerep, melynek megszólaltatása, megformálása egyaránt vonzza a lírai és drámai szopránokat. A csütörtök esti előadás (este fél 7 órakor) főszereplője Antonella Palazzo m. v. olasz énekesnő. Partnerei: Georgescu Mária (Suzuki), Réti Zsuzsa (Kate Pinkerton), Pataki Adorján (F. B. Pinkerton), Sándor Árpád (Sharpless konzul), Laczkó V. Róbert m. v. (Góró), Szakács Levente (Yamadori), Szilágyi János (Bonzo), Kovács Ferenc (Császári biztos), Ádám János (Jegyző), Sipos Anikó (Gyerek). Az előadás díszlet- és jelmeztervezője Witlinger Margit m. v. A rendező munkatársai Katona Zs. József és Szabó Emese, rendező Vincent Liotta m. v. Karigazgató Kulcsár Szabolcs. Vezényel Giuseppe Carannante m. v.
(Turánitz J. Lajos, Szabadság)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.