Országos Visky András-bemutató Kolozsváron: Tanítványok
A Kolozsvári Állami Magyar Színház első bemutatója a 2005/2006 évadban Visky András Tanítványok című darabja, pénteken, november 4-én este 8 órai kezdettel.
Visky a közelmúltat szólítja meg kísérleteivel, az általa is megtapasztalt gulág-világ egyszerre tragikus és humoros történeteit mondja újra a színpad nyelvén. A Tanítványok a szentírás terét és idejét kitágítva a bibliai üldözők elől menekülő tanítványokat egy barakkba menekíti. Ily módon az előadásban az 50-es 60-as évek megfélemlítéssel teli Romániájának légköre rajzolódik ki. A történet három síkon bomlik ki, nemcsak az evangélium és a hatvanas évek romániai valóságának szintjén, hanem az abszurd drámára való rájátszások szintjén is. A két tanítvány a Godot-ra várva szövegeit alakítja át bohócjelenetekké, hogy ezzel is az Istentől elhagyott világ abszurditását sugallja. Az ötvenes évekről szólni az abszurd nyelvén lehet a legjobban...
„A szabadság-hiány szűk, agresszív terében a szereplők a múlt identitás-meghatározó eseményeit újra eljátsszák, mozgásba hozzák, jelen idejűvé teszik, megosztják egymással, olykor kifejezetten a legszélsőségesebbnek mutatkozó eszközök segítségével.” – vallja maga a szerző, aki egyben az előadás dramaturgja is.
Több alkalommal is meggyőződhettünk arról, hogy milyen egyedi élményt jelent a színházi játéktér és nézőtér felmutatott elválaszthatatlansága – a néző oly közel kerül az előadáshoz, hogy saját történetként ismerheti fel és élheti meg az előadást. Ebben segítette a rendező munkáját Carmencita Brojboiu díszlettervező, illetve Florin Fieroiu koreográfus.
További előadások novemberben: 9-én, 11-én, 14-én és 25-én este 8 órakor.
(Irodalmi titkárság)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.