A Teatro de La Abadía társulata másodszor vendégszerepel Kolozsváron
[2008. Dec. 11.]
Az Európai Színházi Unió 17. Fesztiválja
Szombaton, december 13-án és vasárnap, december 14-én este 8 órától, a kolozsvári színház nagytermében kerül sor az Európai Színházi Unió Fesztiváljának nyolcadik vendégjátékára, a Teatro de La Abadía előadásában. A madridi társulat – a tavaly megrendezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál egyik kedvence – ezúttal is egy kortárs szerző művét adja elő: Juan Mayorga Az örök béke című darabját.
A rendező, José Luis Gómez, 1964-ben színészként diplomázott Bochumban, a westfáliai Színművészeti Intézetben, majd Párizsban részt vett Jacques Lecoq színház- és mozgáskurzusán. 1971-ben Wroclawban találkozott Jerzy Grotowskival, ennek a találkozásnak a határsára, a spanyolországi, németországi és franciaországi rendezéseit követően visszatért Spanyolországba. A következő években olyan filmrendezőkkel dolgozott együtt, mint Jaime de Armiñán, Enrique Brasó, Jaime Chávarri, Manuel Gutiérrez Aragón, Joseph Losey, Pilar Miró és Carlos Saura – legutóbbival többször is. 1978-ban Nuria Esperttel és Ramón Tamayoval együtt elvállalta a Spanyol Nemzeti Színház (CDN, Madrid) vezetését, majd két évvel később átvette a szintén madridi Spanyol Színház (Teatro Español) igazgatását is. A Teatro de La Abadía alapítója és vezetője színészként legutóbb Dürrenmatt Play Strindberg című előadásában, színészként és rendezőként Kafka Jelentés az Akadémiának című darabjában, rendezőként pedig Ionesco A király halódik és Berkoff Messiás című előadásaiban dolgozott.
***
Az örök béke a kortárs társadalompolitika egyik legkegyetlenebb dilemmáját dolgozza fel. Egy válogatás során három kutya verseng: egy antiterrorista szakértőkiképzés utolsó fordulójába jutottak; a győztes megkapja az áhított K7 nyakörvet. A zsűri egy másik kutyából és egy emberből áll. A kutyáknak több feladatot is meg kell oldaniuk, például 25 szóban meg kell határozniuk a terrorizmus fogalmát, vagy személyes interjún kell részt venniük. Végül a versengést követő ember megállapítja, hogy lehetetlen döntést hozni, ezért szükség van még egy próbatételre. Az egyik ajtó mögött olyan ember van bezárva, aki fontos információkkal rendelkezhet egy terrorista támadásról. A kutyáknak el kell dönteniük, hogy erkölcsileg indokolt-e vagy sem az illető megkínzása, ha az információk megszerzésével elkerülhető lenne a támadás. Az ember opportunista szónoklata és a kutyák három különböző reakciója az antiterrorizmus elkerülhetetlen csapdáira, valamint Kant álmára, az örök békével kapcsolatos kényes dilemmára világít rá. Emmanuel: „Ők győzedelmeskednek, ha elérik, hogy állatokként cselekedjünk.“
***
Az előadást megelőzően pénteken, december 12-én, délután 17.00 órától a Fesztivál Caféban a Teatro de La Abadía fennállásának tíz éves évfordulója alkalmából készült dokumentumfilmet nézhetnek meg az érdeklődők Nada es como es, sino como se recuerda (Semmi sem olyan, mint amilyen, hanem olyan ahogy emlékszünk rá) címmel.
Vasárnap, december 14-én délelőtt 11 órától pedig a színház emeleti előcsarnokában kerül sor az immár hagyományos beszélgetésre az előadás alkotóival. A beszélgetést Ruxandra Cesereanu író vezeti. (Forrás: Kolozsvári Állami Magyar Színház)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.