Demeter András István színművész Aranyalma-díja
Az Erdélyi Riport folyóirat 2004-ben Aranyalma-díjat alapított, melyet évente a romániai magyar közélet, politika és kultúra jeles személyiségeinek ítélnek oda.
A romániai magyar kultúráért kategória díjazottja idén Tőzsér József és Kántor Lajos mellett Demeter András István színművész is. A Temesvári Csiky Gergely Színház nemrég leköszönt igazgatója az első színházi alkotó, aki az olvasók szavazata alapján elnyerte a rangos kitüntetést.
Demeter András egyéb elfoglaltsága miatt nem vehette át személyesen az Aranyalmát. A március 10-ei díjazási ünnepségen Simon Judit, az Erdélyi Riport színházi rovatának szerkesztője méltatta Demeter több mint egy évtizedes színházvezetői munkásságát.
Részletek a laudációból
Demeter András egyaránt sikeres volt mint intézményvezető és mint színész, de rendezőként és fesztiválszervezőként is.
Félig felnőttként, friss színészdiplomával a kezében, de az egyetemen aratott sikerek után, elindult, mint a legkisebbik királyfi, szerencsét próbálni ott, ahol a madár se járt már, azaz oda, ahová egyetlen diplomás színész sem akart szerződni: Temesvárra. Ahhoz a jobb napokat látott teátrumhoz szegődött, ahol már alig volt színész, és a szakma csak legyintett, ha temesváriakról esett szó. Pedig voltak ott akkor is jó színészek, csak éppen a jó színház nem akart összejönni. Kellett hozzá az akkor 24 éves Demeter, aki elkezdte építeni a társulatot. A színháztörténet talán legfiatalabb direktora tehetséges alkotókat szerződtetett és a Csepűrágó Ünneppel felhívta a figyelmet a Csiky Gergely Színházra. Stúdiószínházat épített, bábtagozatot alapított, fesztiválokat szervezett és fesztiválmeghívásokat lobbizott ki a társulatnak.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.