hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

A Kovács Ildikó, bábrendező című kötet bemutatója Marosvásárhelyen, az Ariel Színházban

[2008. Nov. 5.]

Könyvbemutatóra kerül sor a maroisvásárhelyi Ariel Színházban november 8-án, szombat délután 3 órakor. A Kovács Ildikó, bábrendező című kötetet Szebeni Zsuzsa szerkesztette.


A 375 oldalas kötet az OSZMI-Koinónia közös kiadásában az erdélyi bábjátszás páratlan egyénisége, a bászínházalapító-rendező Kovács Ildikó pályáját mutatja be igényes kivitelben, számos grafikával és fotóval illusztrálva.

A könyv azon túl, hogy hűségesen végigköveti Kovács Ildikó munkásságát, számos jelentős, mind a magyar, mind az egyetemes színháztörténet kiemelkedő eseményeire is rávilágít. Képet kapunk arról, milyen volt Yves Joly vendégszereplése Bukarestben, hogyan alakult meg a Kolozsvári Bábszínház, és milyen hatást gyakorolt Grotowsky az erdélyi magyar bábjátszásra.

A pályakép külön kitér azokra a meghatározó egyéniségekre, iskolákra, akik döntő befolyást gyakoroltak Kovács Ildikó rendezői személyiségének kialakulására.

A könyv végigköveti legjelentősebb rendezéseit az erdélyi korszakból, melynek állomásai Nagyvárad, Kolozsvár, Nagyszeben és Bukarest, valamint a magyarországi rendezések helyszineit Debrecentől Kecskeméten át Zalaegerszegig.

Szerkesztőként azt céloztam meg, hogy maguk a kötetben megjelenő dokumentumok, cikkek, tanulmányok, interjúk változatosságukkal, heterogenitásukkal közösen eredményezzenek, mintegy mozaikként építsenek fel egy komplex képet Kovács Ildikó rendezőről.

Elsődleges volt számomra, hogy a kortársak, akikkel lehetőség nyílt beszélni, minél több konkrétumot, akár apróságnak is tűnő részletet elmeséljenek arról, hogyan rendezett Kovács Ildikó. Milyen különbséget érzékeltek, vagy éppen miben hasonlított ez a módszer más rendezők módszeréhez? Ezt a kérdést újra és újra feltettem, akármilyen más izgalmas területre is vezettek, vagy tereltek el interjúalanyaim. - írja a kötet szerkezetéről Szebeni Zsuzsa a bevezetőben.

Szilágyi Júlia esztéta a kötet előszavában így jellemzi: Abból, ahogyan Kovács Ildikó magáról mesél és ahogyan barátok, kritikusok, pályatársak, tanítványok, gyerekek és felnőttek szólnak róla, valójában... az átlényegülésről tudunk meg egyet-mást. Érdekes és közös vonása ennek a könyvbe foglalt sok és nagyon sokféle vallomásnak, hogy a tárgyszerű elemzés is odavezet, ahol az elemző képes vagy kénytelen személyesen, sőt szenvedélyesen állást foglalni...

Köszöntésnek készült ez a könyv Kovács Ildikó nyolcvanadik születésnapjára. A születésnap elmúlt, és elmúlt hirtelen az élet is. Vagy nem egészen? A maga sokféleségében ez a könyv valahogy mégis egységes. Egy alkotó ember halhatatlanságáról szól, nem arról, amit elvesztettünk vele, hanem arról, ami Kovács Ildikó nyoma az időben, hatása mindenkire, akihez személyesen vagy a művészeten keresztül eljutott az Ő üzenete. (Forrás: Ariel Színház)

Megosztás |

» Korábbi híreink


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License