hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

Szerelem, bűntudat, vágy, titok és hazugság: a Julie kisasszony bemutatója Nagyváradon

[2006. Dec. 6.]

A Nagyváradi Állami Színház Szigligeti társulata december 9-én, szombaton 20 órakor mutatja be August Strindberg Julie kisasszony című drámáját a stúdióban. Az előadást Funk Iván, a budapesti Színház- és Filmművészeti egyetem végzős hallgatója rendezi, akinek a produkció egyúttal diplomamunkája is.

A svéd dráma- és regényíró Julie kisasszony című darabjának főszerepében Tóth Tündét láthatják, ifj Kovács Levente Jeant, a lakájt alakítja, míg a szakácsnő, Kristin szerepében Kovács Enikő lép színre.

Strindberg, bár hírnevét főleg naturalista regényeivel alapozta meg, drámaírói működése és színházi tevékenysége döntően befolyásolta a svéd színházművészetet, sőt hatása a külföldi színpadokon is erősen érezhető volt. Kezdetben főleg romantikus drámákat írt, majd 1886-ban megírta első naturalista darabját, a Társakat. A Julie kisasszonyt 1888-ban írta.

Egyfelvonásos drámája nem csak a téma merészsége miatt jelentős, hanem azért is, mert Strindberg a darab előszavában fejtette ki a színpadi naturalizmus programját. Változó alakok, fejlődő jellemek, egyfelvonásos szerkezet, másfél óra megszakítás nélküli terjedelemben, a díszletekben a látványosságok kerülése, a színészi arcjáték érvényesülése az által, hogy a rivaldafényt megszüntetik, sötétített, kisméretű nézőtér stb. A Julie kisasszony előadását Svédországban a cenzúra nem engedélyezte, a külföldi színházak azonban hamar felfedezték és azóta is nagy sikerrel játsszák világszerte.

Julie kisasszony - Nagyvárad, 2006
Próba

Szerelem és bűntudat, vágy és kielégületlenség, titok és hazugság halálos keveréke ez a darab. Szent Iván éjjelén feje tetejére áll a világ – a szolga diktál, az úrnő behódol: ünnepkor minden ember más. Egy ilyen ünnepen az alkohol és a mámor őrületében minden ember közelebb kerül ahhoz, aki valójában, ahhoz, ami közös bennünk. Ezen az éjszakán az emberek számot vetnek múltjukkal, jelenükkel. Az ő történetükön keresztül mi is magunkba nézhetünk – vallja Funk Iván a pénteken bemutatásra kerülő darabról.

(Gálovits Zoltán, irodalmi titkár)

Megosztás |

» Korábbi híreink


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License