Kritikus Óra Marosvásárhelyen, a szerdai Platonov után
[2011. Mar. 20.]
A Színházi Kritikusok Céhe folytatja a KO – Kritikus Óra címet viselő programsorozat erdélyi eseményeit: március 23-án Köllő Katalin színházkritikus, a kolozsvári Szabadság napilap szerkesztője a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Platonov előadása után beszélget Harsányi Zsolt rendezővel, Csép Zoltán dramaturggal, a színészekkel, valamint a nézőkkel.
Szerencsés esetben a színházi kritika iránytűként szolgál mind az alkotók, mind a nézők számára, és fontos szerepe lehet abban is, hogy alkotó és néző közelebb kerüljenek egymáshoz. A komoly múlttal rendelkező, eddig elsősorban az évente kiadott színházi díjairól ismert magyarországi szakmai szervezet, a Színházi Kritikusok Céhe éppen ezért nagy hangsúlyt helyez a színházakkal és közönséggel való kommunikáció erősítésére.
E szándék megvalósításának egyik első lépése a KO – Kritikus Óra címet viselő programsorozat bevezetése. A KO nem más, mint egy adott előadást követő, a céh tagjai által moderált szakmai beszélgetés vagy közönségtalálkozó, melyen részt vesznek az alkotók, előadók is. Tavaly ősztől a KO mellett elindult a KB – Kritikus Bevezető is, mely előadások előtti, ismeretterjesztő jellegű szakmai felvezetést takar.
Az első erdélyi KO-ra januárban került sor, Zsigmond Andrea a kolozsvári Ecsetgyárban a Váróterem Projekt Sorsjáték című előadása után beszélgetett az alkotókkal.
A vásárhelyiek előadása látatlanul is több izgalmas kérdést vet fel. A csapat, amelyet Harsányi maga mellé felsorakoztatott, műhellyé látszik formálódni: Berekméri Katalint a Nő a múltból Romyja után másodjára bízza meg főszereppel Harsányi, Török Ilka és Adrian Ganea, a Művészeti Egyetem látványtervező-szakos hallgatói a Guppiban is alkotótársai voltak. Maga a szövegválasztás érdekes, hiszen a Platonov Csehov egy korai, kevésbé ismert és ritkábban játszott darabja, melynek szerzője által adott címét sem ismerjük, és amelyet csak huszáros vágásokkal lehet egyestéssé rövidíteni. Ezért aztán ahány produkció, annyi Platonov, tartja a szakmai közvélemény. A marosvásárhelyiek szerint „a Platonov a magányosság különös tragikomédiája, ahol a címszereplő egyfajta abszurd anti-Don Juanként jelenik meg. Menekül az őt üldöző nők elől, de ezekben a szerelmi viszonyokban éli át létezésének leglényegesebb vonását: a magányt.”
A KO. szigorúan egy óra hosszúságú lesz, és szigorúan az előadásról fog szólni. De nem szigorúan. (sajtóközlemény)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.