hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

Gianina Cărbunariu: X miliméter Y kilométerből - rendhagyó előadás a temesvári magyar színházban

[2012. Feb. 15.]

A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban február 17-én 19 órakor láthatják az érdeklődők Gianina Cărbunariu X miliméter Y kilométerből című előadását, mely a ColectivA produkciójaként jött létre. A rendhagyó színházi előadást a Nagyteremben kialakított stúdióban tekintheti meg a publikum.

Az alkotók, akik a projektben részt vettek 1989-ben 8-11 évesek voltak. Együtt elemezve a CNSAS (Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács) dokumentumait az első kérdések, amelyek felmerültek bennük, az alábbiak voltak: „A szekuritáté dossziéi olyan dokumentumokat tartalmaznak, amelyek a múlt megértéséhez hozzásegíthetnek? Részleges igazságként tekinthetjük azokat? Vagy egy szerteágazó saganak, melynek egy kollektív szerzője van – a román nép? Esetleg egy időzített bombának? Egy furcsa örökségnek, amit hordozunk magunkkal, és nem tudjuk mit kezdjünk vele? A mindennapi élet naplóinak, amelyeknek szereplői tulajdonképpen nem is akarták, hogy naplót írjanak róluk? Mennyi ezekből a fikció és mennyi a valóság? Mit kellene tennünk most és mit a jövőben?” Az alkotók által feltett kérdések mellé társultak a próbák során felvetődött további kérdések: „Hogyan viszonyuljunk a témához, a különböző korú és különböző tapasztalattal rendelkező közönséghez, amelyhez szólni kívánunk? Hogyan viszonyuljunk a «forgatókönyvhöz», valamint a «szereplőkhöz», akik tulajdonképpen köztünk élő, valós személyek?” Számunkra ezek a kérdések egyszerre esztétikai és etikai jellegűek – vallják az alkotók. „Az az X miliméter, amely az Y kilométerből lett kiválasztva, tulajdonképpen tíz oldal Dorin Tudoran szerző dossziéjából, amelyet Eu, fiul lor. Dosar de Securitate. (Én, mint az ő fiúk. Szekuritáté dosszié) címen publikált. Az előadás «forgatókönyve» átirata egy beszélgetésnek, amely 1985-ben zajlott a bukaresti Kommunista Párt Városi Tanácsának székhelyén.” – teszik hozzá. Nem a rekonstrukció érdekelte az alkotókat, hanem annak a megértése, hogy hogyan működött ez az abszurd gépezet, amely a valóságot keverte a fikcióval, ahogyan az is, hogy a kellően nem ismert közelmúlt hogyan válik, természetesen más formát öltve jelenné. A „jegyzőkönyv”, mint minden dosszié esetében a szekuritáté forgatókönyv-írási módszereit tükrözi, ugyanakkor Dorin Tudoran példaértékű viselkedésének a tanúsága is. Egy egyedi hozzáállásé (mint amilyen Doina Cornea, Vasile Paraschiv, Radu Filipescu disszidenseké is), mely az együműködés, a szolidaritás hiányának és a hétköznapok skizofréniájának korában született. „Sajnos, az 1985-ben íródott “forgatókönyv” replikái úgy hangzanak, mintha ma történnének. A szolidaritás és a cselekvés hiánya, a hatalom arroganciája az állampolgárokkal szemben, az értelmiségi réteg és a hatalom közti kapcsolatok opportunizmusa mai is napirenden vanna a román társadalomban.” – vallják az alkotók.

Az előadást követően közönségtalálkozóra kerül sor, melyet az alkotók a „Mennyire jelen a közelmúlt?” kérdéssel indítanak és amelyen jelen lesz Dorin Tudoran is. (sajtóközlemény)

Megosztás |

» Korábbi híreink


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License