POLIS KÖNYVKIADÓ: Prospero könyvei sorozat
Máthé Éva: Lohinszky
136 oldal, 56 fotóval. Fűzött.
„A tehetség: bátorság is.” – írja Sütő András a Lohinszky Loránddal készült mélyinterjú Lohinszky-Régió című előszavában. S hogy mennyi bátorságra van szüksége egy színésznek? Nos, ez is kiderül Máthé Éva mélyinterjújából, mely a művész 80. születésnapjára jelent meg. És még annyi minden: szerepek, rendezések, küszködések, vállalások. Egy gazdag pálya érdekes tanulságai.
Köllő Katalin: Orosz Lujza
144 oldal, 54 fotóval. Fűzött.
„A színész mindent elad a színpadon” – valószínűleg ez a leginkább megrázó mondat, amely ebből a beszélgetésből kiemelhető. Már ennyiből is sejthető, hogy „élete szerepében”, Euripidész–Sartre Trójai nők című drámájának címszerepében a legnagyobb fájdalmak és reménytelenségek aktiválódtak újra Orosz Lujzában. De nem lenne ő a sokunk által ismert „Lujzi néni”, ha nem mondana egy másik mondatot is, amely így szól: „Nem öntöttek le a Hekabé című szósszal.” Ilyen vallomások olvashatók abban az interjúban, melyet Köllő Katalin készített a művésznővel.
Boros Kinga: Elekes Emma
Életinterjú és pályakép. Fűzött, 156 oldal, 80 fotóval.
„Azt szokták mondani, hogy a színész agya olyan, mint a viasztábla, kitörlődik belőle, amire már nincs szükség. Nem egészen így van, ezek a szerepek továbbélnek valahol a mélyben, és alkalomadtán feltörnek. Mondjuk egy felújításkor elég belépned a díszletbe, vagy felvenned a jelmezt, kezedbe venned egy kelléket, és minden eszedbe jut.” – mondja teljesen váratlanul (az abszurd dráma és a Csehov vagy Ibsen darabjai közötti különbséget fejtegetve) Elekes Emma. Ilyen az egész kötet: az értelem és az érzelem, az ösztönösség és a tudatosság, a szenvedély és a fegyelem között villódzó, olvasmányos és szellemes. A beszélgetés sokat elárul nemcsak Elekes Emmáról és a színpadi munkáról, hanem a szatmári színházról is.
Botházi Mária: Vitályos Ildikó
Életinterjú és pályakép. Fűzött, 156 oldal, 80 fotóval.
„A nagyváradi magyar társulatból vendégként a kolozsvári színházban fellépő Vitályos Ildikó játssza Évát. Dekoratív megjelenésén túl egy igen értelmes, sokféle alkat mély átélésére kész színésznő, aki kivételesen szép orgánumát nem bizonyos művészi hiányosságok pótlására és feledtetésére használja …, hanem a figura teljessége érdekében bánik vele.”
Mint Mátrai-Betegh Béla értékeléséből is kiderül, Vitályos Ildikó alakításaira és egész pályájára az volt a jellemző, hogy kordában tartotta, fegyelmezte, az általa megformált szereplő szolgálatába állította szépségét, és így tudott sok mindent megjeleníteni.
Hegyi Réka: László Gerő
Életinterjú. 134 oldal, 49 fotóval.
Hegyi Réka mélyinterjújában egy olyan művész vall pályájáról, aki mindig is nagyon komolyan vette a mesterségét, annyira komolyan, hogy nyugodtan nevezhette-nevezhetjük hivatásának. Szatyin, Kreón, Szakhmáry Zoltán, Apáczai Csere János, Luther Márton és a többiek alakítójaként (talán nem túlzás, ha így fogalmazunk) örökre él a kolozsvári közönség emlékezetében, s néhány felvétel az utókor számára is megőrizte egyenes tartását és gyönyörű hangját.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.