Drámaírás mesteri képzés a Marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetemen (JAVÍTÁSOKKAL!)
[2009. Jul. 1.]
A Színművézeti Egyetem Színháztudomáyi tanszéke körlevélben értesítette a sajtó munkatársait az egyetemen idén induló drámaírás mesteri felvételi követelményeiről. A Hamlet.ro portálon július 1-én megjelent közlemény, amely a szakot irányító egyik tanártól származik, hiányos volt. Alább olvashatják a hivatalos követelményeket. (Javítva 2009. július 7, 16 óra)
1. Szakasz - írásbeli
- egy drámai helyzet kiépítése és színpadszerű drámaszöveg kidolgozása a bizottság által megadott témára
2. Szakasz - szóbeli
- a beiratkozáskor leadott projekt (drámai szöveg és indoklás) bemutatása, megvédése
A vizsga két szakaszán elért eredmény fele-fele arányban számít a végső jegy összetételében. A licenciátusi vizsgán elért jegyet nem vesszük figyelembe. Beiratkozáskor a jelentkezőknek dossziét kell leadniuk*, amely tartalmazzon: egy drámatervezetet, a terv írásos indoklását és a jelentkező által írt drámai szövegeket (5-10 oldal). Az indoklás terjedelme 3-5 gépelt oldal.
*
A dossziéba foglalt drámatervezet tartalmazzon szinopszist, a főbb szereplők jellemzését, tetszőleges számú párbeszédes jelenetet, valamint a terv írásos indoklását.
Az alábbiakban a jelöltek javaslatokat találnak arra nézve, hogy milyen típusú drámai szövegeket iktathatnak a dossziéba 5-10 oldalnyi terjedelemben:
1. Színpadi jelenet a Szakítás-ról személyes tapasztalatok, élmények alapján (lehet egy pár, két barát vagy szülő-gyerek szakítás is). A szövegből derüljön ki a szereplők karaktere, előtörténete, az a helyzet, amely a szakítást kiváltotta (max. 3 oldal)
2. Válasszon ki egy olyan újsághírt, cikket a napi sajtóból, amely érzése szerint drámai konfliktust tartalmaz, és vázolja, hogyan építene jelenetet, színpadi cselekvést köré. Rövid párbeszéddel érzékeltesse az elképzelt jelenet világát, stílusát. A cikket is mellékelje a drámaötlethez. (max. 2 old).
3. "Fordítsa le" mai magyar nyelvre a "Lenni vagy nem lenni" monológot a Hamletből (ford. Arany János), megőrizve a drámai szituáció által hordozott érzelmi, indulati töltést. Az átírás nyomán prózai szöveg szülessen (max. 1 oldal).
4. A jelölt által benyújtott drámtervezet drámai formában kidolgozott jelenetei, részei (tetszőleges számú drámai szöveg)
Csatolhatók még bemutatkozó szövegek:
- Önéletrajz szubjektív módon - személyes érzések, hangulatok, kétségek jegyében. (max. 2 oldal)
- Saját szépirodalmi alkotás, amelyről úgy érzi, kifejezi a személyiségét (vers, rövidpróza, jelenet stb. - lehet korábbi, már publikált mű is)
További tudnivalók az egyetem honlapján. (Forrás: Színházművészeti Egyetem)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.