hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

Kolozsvári klasszikus magyar drámasorozat: a Magyar Elektra a következő felovasószínházi premier

[2010. Feb. 16.]

A klasszikus magyar drámákat bemutató felolvasószínházi sorozat harmadik darabja Bornemisza Péter drámája: Tragoedia magyar nyelven az Sophocles Electrájából, közismert nevén a Magyar Elektra Salat Lehel rendezésében. Balassi Bálint Szép magyar komédia és Csokonai Vitéz Mihály Cultura című vígjátékai után a Magyar Elektra az első tragédia, amely felolvasásra kerül. „Bornemisza nyelve ma is elevenen hat fülre és agyra, régiségében nincsen semmi avas íz, csak olyan az, mint az a zamat, melyet a finom régi bornak a kor ad.“ – írja a darabról Schöpflin Aladár.

Bornemisza Péter ifjúkori műve Bécsben jelent meg 1558-ban. Szophoklész Electrájának iskoladrámává való átdolgozása a régi magyar nyelvnek és gondolkodásmódnak megdöbbentően érdekes emléke. Ugyanakkor egyike azon műveknek, amelyekben először konkretizálódott a humanizmus törekvése: a latin nyelv általános használatáról a magyar anyanyelvűségre való tudatos váltás, az írásbeli magyar szépirodalom megszületése. Bornemisza Péter az ókori klasszikust erkölcsi tanításként állítja a keresztény közösség elé: a mű „nagyobb részre fordíttatott, és az keresztényeknek erkölcsöknek jobbításokra például szépen játéknak módja szerint rendeltetett.” Bornemisza a Magyar Elektra előszavában így fogalmaz: “Mikor az ember az ily játékot nézi, szívében felbuzdul és Isten haragjától megretten. Azért ez játékot kigyelmetek oly mulatságnak vélje, kibe emberi életnek módja, jó erkölcsre igazíttatik.”

“A Magyar Elektra szeretet és gyűlölet magasiskolája. Alapvetően ez a két érzés működteti a görög tragédiát is, Bornemiszánál viszont felerősödnek a kereszténység alapkérdései: bűn és bűntudat viszonya, a megbocsátás, mint esély a tragédia elkerülésére. Míg a görög drámában ezek a problémák fel sem merülnek – hiszen a sorstragédiában az isteni elrendeltség felment a felelősség alól – itt az embernek magának kell felnőnie saját tetteihez és ezek következményeihez.” – mondja az előadás rendezője, Salat Lehel.

A felolvasószínházi előadás szombaton, február 20-án és vasárnap, február 21-én este 8 órától lesz látható a Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermében, az előadás időtartama 1 óra 10 perc szünet nélkül. Szereplők: Buzási András, Köllő Csongor, Kali Andrea, Skovrán Tünde, Vindis Andrea, Kántor Melinda, Galló Ernő, Orbán Attila. A belépőjegyek ára 5 RON. (sajtóközlemény)

Megosztás |

» Korábbi híreink


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License