Előadások és extrák a Harag György Emléknapokon
„Szándékunk szerint a tavaly kellett volna sort keríteni erre a rendezvényre, amelynek feltett szándéka az együttlét és az emlékezés, hiszen Harag György 2005-ben töltötte volna életének nyolcvanadik évét, ugyanakkor húsz éve távozott közülünk. Azonban a szándék nem elegendő, idén viszont a kegyes véletlen úgy hozta, hogy a rendezvénysorozat megszervezéséhez összegyűlt a szerény anyagi alap, így a szándékot tett követte.
Örömünkre, Harag György mellett, idén a szellem olyan géniuszait is ünnepeljük, mint Mozart, Bartók, vagy az éppen száz éve született Beckett".
Ezekkel a gondolatokkal indította mondanivalóját Tompa Gábor, a kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója az intézmény előcsarnokában megtartott sajtótájékoztatón, amelyen a május 4-e és 13-a között sorra kerülő Harag György Emléknapokról tudhattunk meg részleteket.
Az igazgató mellett jelen volt Visky András dramaturg, a Koinónia Kiadó vezetője, valamint Kelemen Kinga dramaturg, a szervezőcsapat irányítója.
Első ízben 2000-ben emlékeztek a felejthetetlen színházi emberre, a másodszorra sorra kerülő rendezvénysorozat idén tíz napra bővült. A költségvetési és támogatási összegektől függetlenül elsősorban a minőséget tartották szem előtt, amikor megtervezték a rendezvény programját, igyekeztek olyan előadásokat meghívni, amelyek egyrészt reprezentatívak, másrészt kötődnek a Harag György szelleméhez valamilyen módon.
Tíz napon át tehát ismét Kolozsvár lesz a színházi élet központja, hiszen nem csupán előadásokra kerül sor, hanem számos színpadon kívüli rendezvény zajlik ezekben a napokban. Levetítik Harag György két újvidéki rendezését – a Cseresznyéskertet és a Három nővért – amelyek ugyan nem minőségi felvételek, de óriási dokumentációs értékük van, valamint az 1973-ban Marosvásárhelyen rendezett Barta Lajos Szerelem című előadást.
Május 5-én nyitják meg Helmut Stürmer színház és opera díszlet-makettjeiből összeállított kiállítást a színház előcsarnokában. A tárlat betekintést nyújt Stürmer mágikus műhelyébe, aki díszlettervezőként számos világhírű rendező állandó munkatársa.
Fontos és a színházművészet szempontjából rendkívül jelentős könyveket mutatnak be, a Koinónia, valamint a Pallas-Akadémia Kiadó gondozásában. Így kerül sor George Banu Színházunk a Cseresznyéskert, és Mihai Măniuţiu Aktus és utánzás című köteteinek a bemutatására, mindkettő megjelenését a Koinónia vállalta fel. Marosi Ildikó Kis Harag könyv című munkáját a Pallas-Akadémia vezetője mutatja be.
Sor kerül egy kerekasztal-beszélgetésre is Samuel Beckettről, ennek a helyszíne még nincs eldöntve, és nem marad el a látogatás Harag György sírjánál sem, amelyre szervezett formában kerül sor. Számos neves, világhírű színházi ember lesz jelen a rendezvényen, amely ugyanakkor alkalmat ad találkozásokra és baráti beszélgetésekre.
Természetesen Örökös Tagok avatására is sor kerül, idén négy színész, Török Katalin, Mihály Pál, Borbáth Júlia és Boér Ferenc, valamint Kötő József, a színház valamikori irodalmi titkára, dramaturgja, majd éveken át igazgatója kapja a megtisztelő címet.
További díjak is kiosztásra kerülnek, május 5-én, az Elveszett levél című előadás után adják át hivatalosan az idei Bánffy Miklós Vándordíjat, és gazdára lel az újonnan alapított Vlad Mugur Vándordíj, amelynek célja honorálni azoknak a vendégművészeknek a munkáját, akik a sétatéri színpadon hoznak létre jelentős alkotásokat. (Köllő Katalin, Szabadság)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.