Színpadon a festmény - a Színházművészeti Egyetem mesterképzősei összművészeti rendezvényen
[2008. Sep. 8.]
A szegedi Regionális Összművészeti Központ (REÖK) meghívására a marosvásárhelyi diákok egy olyan művészeti esemény alkotó részvevői lesznek, amely különböző művészeti ágak több országbeli képviselőit rendezi csapatba. Szeptember 1O-11-én Szegeden három ország négy drámaírója, négy rendezője és négy színtársulata fog össze, hogy a magyar festészet remekműveiből színpadi előadásokat hozzon létre.
A drámaíróversenyek megszokott forgatókönyve szerint a felkért drámaíróknak – a kolozsvári Hatházi Andrásnak, a szerbiai Beszédes Istvánnak, a pécsi Balogh Robertnek és a szegedi Podmaniczky Szilárdnak – huszonnégy óra áll rendelkezésére, hogy megírják szövegeiket. A rendezvény különlegességét az adja, hogy a darabok ihletője ezúttal nem újságír vagy talált mondat, hanem a REÖK-ben megtekinthető KOGART-tárlat, azaz a Kovács Gábor Gyűjtemény – Válogatás a magyar festészet remekeiből. A kiállításon többek között Munkácsy, Rippl-Rónai, Vaszary, Markó Károly és Csontváry művei láthatók, és az első nap reggelén tartott sorsolás fogja eldönteni, melyik írónak melyik terem, milyen festmények jutnak. Szintén sorsolás útján alkotnak csapatot a rendezők és társulatok, akik az első napon tréninggel, műhelymunkával készülnek a másnapi megmérettetésre, amikor is néhány óra leforgása alatt kell színpadra vinniük a drámává átlényegült festményeket.
A rendezők, akik vállalták a kihívást: Andrei Elek Aradról, Urbán András Szabadkáról, Tóth András Ernő Pécsről, Benkő Imola Orsolya Szegedről. Ők az Újvidéki Művészeti Akadémia, a pécsi Janus Egyetemi Színház és a Szegedi Focus Műhely színészeivel, illetve a marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem mesterképzős színészeivel, Derzsi Dezsővel, Fekete Zsolttal, Gecse Ramónával, Koncz Andreával és Orbók Áronnal dolgoznak majd. A verseny végén háromtagú zsűri dönt a legjobb drámaírói, rendezői és színészi teljesítményekről.
A marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem és a REÖK a hosszútávú együttműködés első lépésének tekinti a rendezvényt, mely segít kapcsolatokat teremteni a régiók alkotóművészei között, egy közös munkában megismertetve őket egymással. (Színházművészeti Egyetem irodalmi titkársága)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.