A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház évadismertetője
[2012. Sep. 14.]
Augusztus kezdődtek Moliére A fösvény című darabjának próbái a Tamási Áron Színházban. Szerelem és zsugoriság, atyák és ivadékok (homlokegyenest eltérő) házassági tervei alkotják azt a robbanókeveréket, mely a darabot működteti, s amely néhol az abszurd határát jócskán átlépő bohózati helyzetek során az egyetemes vígjáték-irodalom egyik legemlékezetesebb alkotásává teszi ezt a francia klasszikus vígjátékot. A sepsiszentgyörgyi színház az 1986/1987-es évadban már játszotta egyszer a darabot, Kovács Levente rendezésében, Botka László főszereplésével; ezúttal Bocsárdi László rendezésében készül az előadás, a címszerepben pedig Pálffy Tibort láthatják a nézők. Az előadás első próbaszakasza már lezárult, A fösvény próbái decemberben folytatódnak, a bemutatóra pedig december 31-án kerül sor, Moliére komédiája lesz a Tamási Áron Színház idei szilveszteri előadása.
Az új évad első bemutatója Spiró György Az imposztor című darabjából készül Keresztes Attila rendezésében, akinek A csárdáskirálynő és A szabin nők elrablása című nagy sikerű előadások után ez lesz a harmadik sepsiszentgyörgyi rendezése. Az előadás a színház nagytermében kerül bemutatásra, a főszerepben pedig Biró Józsefet, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészét láthatja a közönség, aki ugyancsak játszott már szentgyörgyi előadásban: a 2003/2004-es évadban készült Antigoné Kreón szerepét alakította, mely alakításért a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjra is jelölte a legjobb főszereplő kategóriában. Spiró György Az imposztor című darabja erős színházi vonatkozású mű; a kisvárosi színészi létnek, a nemzeti identitás kérdéskörének, és Moliére Tartuffe című darabjának furcsa ötvözete.
Október közepére várható Ny. V. Gogol Egy őrült naplója című elbeszélése alapján készült monodráma bemutatója Mátray László előadásában. A történet egyszerű: kisszerű létezésének és elérhetetlen vágyainak szorításában egy ember megőrül. Akár mi is lehetnénk, ha nem óvakodnánk talán túlságosan is attól, hogy a normális és az abnormális között húzódó vékony határ közelébe merészkedjünk. Gogol klasszikusa a világirodalom egyik legmegrendítőbb vallomása az emberről, aki a társadalmi kötöttségek és a személyiség ellenőrizhetetlen vágyainak harcában alulmarad.
A tervek szerint január folyamán kerül bemutatásra Neil LaBute Some girl(s) (Micsoda csaj(ok) című férfi-nő kapcsolatokról szóló kortárs amerikai darabja, melyből éppen most forgatnak filmet a tengerentúl. Neil LaBute darabja a főszereplő érzelmes, csalódásokkal teli, visszás vagy épp komikus élményein át tapint rá férfi és nő kapcsolatának problematikus pontjaira. Házassága előtti utolsó kalandként a darab főszereplője végigjárja eseménydús legény-életének egykori színhelyeit, sorra felkeresve egykori szerelmeit. Az Off-Broadway egyik legnevesebb szerzőjének darabja a fiatal román rendező-korosztály egyik legkiemelkedőbb, 2004-ben UNITER-díjjal kitüntetett rendezője, Radu Alexandru Nica rendezésében kerül színre a színház Kamaratermében.
A következő év februárjára várható A végítélet napja című Ödön von Horváth darab bemutatója Zakariás Zalán rendezésében. E sajátosan horváthi szomorújáték az embernek az eltitkolt bűnnel való viszonyát ábrázolja, arra a kérdésre keresi a választ, hogy egy véletlenül elkövetett súlyos baleset okozója vajon meddig tudja elfojtani a lelkiismerete szavát. A végítélet napja című darab a lélektani dráma és a krimi furcsa ötvözete, melyben az események ellenállhatatlanul sodródnak a végkifejlet felé. Ödön von Horváth nevével a Bocsárdi László által rendezett Kasimir és Karoline című előadás kapcsán (2001) már volt alkalma találkozni a sepsiszentgyörgyi közönségnek.
Az évad utolsó új produkcióját Radu Afrim, a hazai színházi élet kirobbanó tehetségű, többszörös UNITER-díjas fiatal rendezője viszi színre a Tamási Áron Színházban. Radu Afrim Sepsiszentgyörgyről emelkedett az Európa-szerte elismert rendezők sorába; a szentgyörgyi Andrei Muresanu Színház társulatánál rendezett előadásaival aratta első sikereit, és máig állandó alkalmazottja ennek a társulatnak. Legutóbb Line Knutzon Előbb megszületsz (Mai întâi te naşti) című drámáját vitte színre Szentgyörgyön, mely előadás a REFLEX 2 Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében is látható volt. Radu Afrim elsősorban a kortárs színházi szövegek iránt érdeklődik, de hogy milyen darabot rendez 2013 tavaszán a Tamási Áron Színházban, az egyelőre még titok.
A 2012/2013-as színházi évadban a hat új előadás mellett legalább ugyanennyi felújított produkció is színpadra kerül az elmúlt évadok legfontosabb előadásai közül, valamint egy bérletes vendégjátékot is láthat a szentgyörgyi közönség. Székely Csaba Bányavirág című kortárs komédiája a marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös produkciója, mely az elmúlt évadban a színházi szakma valamennyi fontosabb díját begyűjtötte itthon és Magyarországon egyaránt. Az előadás rendezője a sepsiszentgyörgyi származású Sebestyén Aba, aki a marosvásárhelyi színház színésze, a marosvásárhelyi színművészeti egyetem tanára, a Yorick Stúdió Színház vezetője. Székely Csaba fekete humorral teli darabját az idei Szent György Napok kulturális programja keretében már láthatta a helyi közönség, az előadás akkor is nagy sikert aratott Sepsiszentgyörgyön. (sajtóközlemény)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.