Két nő közt - Csíkszeredában és Marosvásárhelyen
A marosvásárhelyi közönség is újra színpadon láthatja a Tompa Miklós Társulat reprezentatív előadását, Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux KÉT NŐ KÖZT című színjátékát, mellyel csíkszeredai vendégbérlet lejátszására készül a társulat. A férfiúi és női lélek rejtelmeit kutató, szivárványos játék – amellett, hogy tartalmas és önfeledt szórakozást biztosít a közönségnek – komoly szakmai elismerést is kivívott, mégpedig rangos megmérettetéseken. A Határon Túli Magyar Színházak XV. Fesztiválján – Kisvárdán, 2003. júniusában a klasszikus komédia eszközeinek mai színházi nyelvre fordításáért az előadás az Illyés Közalapítvány Nagydíját kapta, míg Tompa Klára a Grófné szerepéért a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Házának Különdíját vehette át. 2003. szeptemberében Gyergyószentmiklóson a Kisebbségi Színházak Kollokviumán az előadásnak a kiemelkedő együttes játékért Muskátli Díjat ítélték oda, míg Szélyes Ferenc színművész kiváló alakításáért a Zsűri Különdíját kapta, végül az UNITER (Román Színházi Szövetség) 2004-es jelölései között szerepelt Alexadre Colpacci rendező és Labancz Klára díszlettervező.
A marivaux-i mű egyik nagy értéke a nyelv. Diderot találmánya a „marivaudage” kifejezés épp abban a korban jelent meg, és legtöbbször összetévesztették a szalontársalgással, a stílusos és elegáns nyelvvel. (…) A szó a színház esszenciális jellemzője, nélküle a színház nem él, nem létezik a nézővel való kapcsolat és ez az a jellemvonás, amely megkülönbözteti a színházművészetet más művészetektől. A szó megtalálja az értéket, mivel intelligens embereket láthatunk a színpadon. Két megközelítés lehetséges: a gondolkodás matematikája és a könnyű komikum, mely utóbbi gyakran ebből a matematikából származik. Ha közelíteni akarunk a mi időnkhöz, ahhoz a tényhez, hogy a liberális társadalmat a pénz uralja, a színház igazolja Marivaux választását, mivel – többek között – ez a nézőpont igenis jelen van, és ezt a darabot nem lehet megérteni, ha figyelmen kívül hagyjuk a pénz dinamikáját és azt, hogy ez mennyire befolyásolja a szereplőket. A szerelemnek kezd ára lenni, a darab lassan-lassan túllép a műviségen és a nyelven, és felfedezzük, hogy a színmű voltaképpen nem más, mint egy költségvetés. – állítja a műről Alexandre Colpacci rendező
A csíkszeredai vendégjátékot megelőzőleg az előadás Marosvásárhelyen is megtekinthető 2005. április 21-én, csütörtökön este 7 órától a nemzeti Színház Nagytermében. Az előadásra jutányos helyárak válthatók és érvényesíthetők az eddig el nem használt bérletszelvények.
(irodalmi titkárságok)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.