Lüszisztraté, avagy a nők városa –bemutató előadás a kolozsvári színházban
[2010. Oct. 5.]
Pénteken, október 8-án este 8 órától Arisztophanész vígjátékát, a Lüszisztratét mutatja be a kolozsvári színház Dominique Serrand francia születésű, amerikai rendező irányításával. A Lüszisztraté, avagy a nők városa George Theodoridis adaptációja alapján jött létre, a szöveget Nagy Imola fordította magyarra.
Arisztophanész komédiájában a nők szex-sztrájkot hirdetnek: addig nem engedik közel magukhoz férjeiket, amíg azok le nem teszik a fegyvert és véget nem vetnek a háborúnak. „A nők sztrájkja egyrészt reakció, másrészt cselekvés, de tulajdonképpeni mozgatórugója a küzdelem. Az előadás nemcsak a nők küzdelméről szól, hogy megállítsák a háborút és felelősségteljes státuszra tegyenek szert, de a férfiak küzdelméről is, hogy végre elismerjék, hogy a nők megkerülhetetlen szerepet játszanak az életükben. A nők harca egyben a férfiaké is, ha mindannyian egy jobb társadalomban szeretnénk élni.” – nyilatkozta a rendező, Dominique Serrand.
Serrand Párizsban született, társalapítója és 1978–2008 között művészeti igazgatója volt a Théâtre de la Jeune Lune színháznak. Tanulmányait a francia Nemzeti Cirkusziskolában és a párizsi Jacques Lecoq Nemzetközi Színházi Iskolában végezte. Huszonöt éven át részt vett a legtöbb Jeune Lune-produkcióban, elsősorban mint rendező, de színészként, dramaturgként vagy díszlettervezőként is. Legfontosabb rendezései: Lulu, Úrhatnám polgár, Rómeó és Júlia, Red Noses, 1789, Children of Paradise: Shooting a Dream, A három testőr, The Pursuit of Happiness, Erzsébet királynő, Tartuffe, Gulliver, Sirály, A fösvény, A kis herceg, Amerika, vagy az eltűnés. Több operát is rendezett (Varázsfuvola, Cosi fan tutte, Don Juan Giovanni, Figaro, Carmen, Maria de Buenos Aires). Többek között a Berkeley Repertory Theatre, a La Jolla Playhouse, a Yale Repertory Theatre, az American Repertory Theatre, az Actors Theater of Louisville, a Guthrie Theater és a Children Theatre színházaknál rendezett. Dominique Serrand-t a francia kormány a Művészet és Irodalom Rendjének lovagi címével tüntette ki.
Az előadás címszerepét Péter Hilda alakítja, további szereplők: Vindis Andrea, Györgyjakab Enikő, Tompa Eszter, Skovrán Tünde, Csutak Réka, Kali Andrea, Laczó Júlia, Kántor Melinda, Albert Júlia, Pethő Anikó, Bács Miklós, Viola Gábor, Váta Lóránd, Salat Lehel, Sinkó Ferenc, Fogarasi Alpár, Balla Szabolcs és Laczkó Vass Róbert színészek, illetve Imecs Levente, Imre Éva, Daróczi Noémi és Bíró Krisztina egyetemi hallgatók. Dramaturg: Visky András és Nagy Noémi Krisztina, jelmeztervező: Dominique Serrand és Carmencita Brojboiu, korrepetitor: Incze G. Katalin, rendezőasszisztens: Tom Dugdale, ügyelő: Mixtay Péter és Kerezsy Imola.
A nagytermi előadás időtartama: 1 óra 45 perc szünet nélkül. Az előadást csak 18 éven felüli nézőknek ajánlják! (sajtóközlemény)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.