Bozsik Yvette két rendezése a Tánc Tavasza Fesztiválon, Székelyudvarhelyen
[2007. May. 16.]
Az Udvarhely Néptáncműhely A tánc tavasza címmel első ízben szervez táncfesztivált Székelyudvarhelyen. Május 18–23. között különféle együttesek, társulatok, előadók táncprodukcióit láthatja az udvarhelyi közönség.
A fesztivál célja, hogy erdélyi magyar és román néptáncegyütteseket, mozgásszínházzal is kísérletező társulatokat vonultasson fel, olyan produkciókat, amelyeknek formanyelve a tánc.
PROGRAM
Péntek, május 18.
19 órától Hüvelyk Matyi – az Udvarhely Néptáncműhely előadása:
Senki se bús azért, ha sok a gyermeke,
Ha mindnek szép sudár a termete,
Talentomosak, daliásak.
De hogyha köztük egy csökött s mulya,
Felé csak megvetés, gúny, ütleg árad,
Mégis gyakorta épp e pöttöm kis pulya
Lesz büszkesége és áldása a családnak.
(rendező: Ivácson László)
20 órától A magyarpalatkai Kodoba Florin és zenekara koncert
21 órától táncház
Szombat, május 19.
10 órától kézműves foglalkozás a Kuckó Egyesülettel
11 órától Hüvelyk Matyi
12,30 órától A magyarpalatkai Kodoba Florin és zenekara: Erdély egyik legszebben muzsikáló falusi zenekara. A zenekar tagjai egy több generációra visszanyúló zenész dinasztia képviselői. Repertoárjukban hangszeres és vokális eredetű dallamok százai találhatók. A palatkai zenekar gazdagon díszített, virtuóz hegedűjátéka nem csak a népzenét szerető közönséget bűvöli el, hanem számos klasszikus zenészt is.
13 órától Zerkula János és gyímesi adatközlők: Zerkula János gyimesközéploki prímás az egyik legihletettebb muzsikus, hasonló kvalitásokkal rendelkező előadóval csak elvétve találkozhatunk.
Jó kedélyű, kiegyensúlyozott egyéniség, akinek muzsikálásából árad az élet és a muzsika szeretete. A mélyzengésű hangján megszólaló gyimesi keservesek ugyanakkor mindannyiunk lelkének elrejtett zugaihoz találnak utat. Nem lehet rá nem odafigyelni. Több önálló és gyűjteményes lemezen örökítették meg tudását az utókor számára, de aki "ad magára" az elzarándokol hozzá, hogy élőben is láthassa, hallhassa.
13,30 órától zenél a Keleti szél szabad csapat
17 órától Folker – Lemezbemutató: Kecsketánc: a Folker együttes tagjai, egyénenként és csapatban is már több éve foglalkozunk a magyar néphagyományok ápolásával, népzenével, néptánccal, népi énekléssel és gyerekoktatással, a sepsiszentgyörgyi gyermek- és felnőtt táncházak működtetésével.
18 órától Gyerektáncház, zenél a Folker Együttes
19 órától Dulceamar – elvágyódás két részben – A Constanţa-i Nemzeti Színház Fantasio Társulatának előadása: Az előadás a német 20-as, 30-as évek kabarévilágát idézi fel. A némafilmszerű koreográfiára, az erős színészi karakterekre és fanyar érzésvilágra épülve mutat be egy század eleji és egyszerre századvégi groteszk, dekadens világot. Mindezt olyan zenei háttérrel mint: Kurt Weill, Palast Orchester, énekel Max Raabe valamint Marlene Dietrich. (Rendező: Bozsik Yvette)
21 órától táncház zenélnek a meghívott zenekarok: Zerkula János, Keleti szél szabad csapat, Folker, Magyarpalatkai zenekar
Vasárnap, május 20.
15 és 17 órától Részletek a bolyongás meséiből – vizuális gondolat 60 +/- 8 percben – a Sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhely előadása: Fazakas Misi ötlete alapján a csapat improvizációiból. Az előadás egy vizuális gondolat. Kísérletünk tárgya: a színházi szertartás és jelenidő, a láthatatlan láthatóvá tevése. Képek és hangulatok. Álmok. Mozaikok. A színházi szertartásban megmutatott önmagunk. Minden, ami bennünk van. Az előadás egy olyan vizuális gondolat megteremtése, amelyben vágyaink, álmaink, félelmeink és szorongásaink jelennek meg a színházműhelyünkre jellemző teatrális nyelvben. A történetiséget teljesen megszüntetve részleteket, víziókat mutat meg a bennünk megszülető, sokszor még önmagunk elől is elrejtett érzésvilágról. Ezekből áll össze a “mese”.
Helyszín a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának tornaterme
19 órától Bál, a Bukaresti Ion Dacian Operettszínház előadása: A koreográfia kiinduló-pontja Ettore Scola "Bál" című világhírű filmje. A koreográfus egy sajátos szemszögből szeretné beutazni a XX. század történelmét, remek lehetőséget adva a különböző karaktereknek, a humornak, a jellemábrázolásnak, áttáncolva az egész évszázadot. A tánctermet minduntalan átfújja történelmünk viharos szele, a különböző stílusú táncok, keringők, tangók, mambók "bozsikos" stílusban mesélnek nekünk; kapcsolatokról, magányról, vágyakról és beteljesületlen álmokról... A darab hangulatát nagyban meghatározza a gondosan válogatott zene, amely szintén ízelítőt ad a XX. század legfontosabb zenei irányzataiból, a jazztől kezdve a sanzonig, a klasszikus zenétől a mai modern zenékig. (Rendező: Bozsik Yvette)
21 órától Alvajáró románc – Zenés színpadi játék. A Marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Tompa Miklós Társulat előadása: Rövid szép pillanat. (...)”Négy színész kifeszített játéka. Szikrázó tekintetek, bensőből kitörő ritmus. Így kommunikálnak. A minimalizált játéktérben csak néhány bútordarab: egy asztal, két szék, és néhány használati tárgy, amelyek jóval többek kocsmai berendezésnél. A színészek érzéseik kifejezésére és ritmuskeltésre használják. A cigánylány és a körülötte lévő férfiak viszonya, annak változásai elragadják a nézőt egy olyan világba, ahol az ösztönök uralkodnak. Minden mozdulatnak súlya van. Temperamentumos előadás, minden viszony pontosan megrajzolt. Pillanat, amit a színészek túlcsorduló energiával, fejlett mozgástechnikával keltenek életre. A nézőket nemcsak magával ragadja a történet, a fizikai közelség miatt szinte egy ütemre lélegeznek. (Rendező: András Lóránt)
Hétfő, május 21.
17 és 20 órától teremt-ÉS-éden – Animációk 3 részben. A Sepsiszentgyörgyi M Stúdió előadása: A "Teremt-ÉS-éden" című trilógia több műfajt sorakoztat fel egy előadáson belül. Az mozgásszínházi alapozásra etűdönként rátevődik egy-egy kísérletező jellegű stílus: "Teremtés"-ben egy klasszikus bábjáték stílusvilága, a "PárCipő"-ben (ami a főcímből kiindulva akár az "ÉS" nevet is kaphatta volna) modernebb bábrendezési tendenciák, ú.n. tárgyanimációk érvényesülnek, az "Éden" pedig a műhely "klasszikus" mozgásszínházi törekvéseihez hű marad. (Rendezők: Pályi János, Veres András, Gyöngyösi Tamás)
Kedd, május 22
17 és 20 órától Ölelésben (Ady szerelmek) – a Sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes előadása: A Háromszék Táncegyüttes táncosai és a Stúdió M színészei által közösen előadott táncelőadás Ady Endre prófétai mélységű verseinek és zaklatott szerelmi életének közös pontjait keresi. Táncszínházi jellege miatt az értelmezésben a sajátos hangulat került előtérbe, a felidézett szövegek tükrében ennek visszaadására törekedett a rendező-koreográfus Juhász Zsolt. A színészek által elszavalt versek a költő „szerelmi életútjának” egy-egy stációjához kötődnek, a táncosok a férfi és nő közötti kapcsolat-lehetőségeket sajátos belle-epoque hangulatú díszlet- és jelmezvilágban jelenítik meg. A költő egyedi sorsából és mára már klasszikus, zseniális verseiből a két társulat közös előadásában hagyományos és modern táncelemekből Lajkó Félix zenéjére különleges, mai előadás született. (Zene: válogatás Lajkó Félix zenéiből, rendező-koreográfus: Juhász Zsolt)
Sszerda, május 23.
17 órától Asszonytánc - Bicskei Zsuzsanna előadása: Az Asszonytánc című tíztételes mű annak a fájdalom különböző fokozatait végigjáró embernek az útját jeleníti meg, aki eljut a meg- és belenyugvásig, az élet újrafelfedezéséig. Az előadás szakmai tanácsadói a világhírű táncos-koreográfus Nagy József és a Háromszék Táncegyüttes tánckarvezetője, koreográfusa és rendezője, Ivácson László.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.