hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

Japán bunraku bábszínház a Vidám Színpadon

Bunrakut eddig a közönség Japánon kívül nem láthatott: az utóbbi években egyetlen együttes lépett fel külföldön 2004. februárjában az UNESCO párizsi székhelyén, de zárt körben. Éppen ezért úgy gondoltuk, hogy a bunraku színház budapesti fellépései az itthoni színházrajngók érdeklődésére is számíthatnak.

A bunraku története 1680-ban vette kezdetét, amikor Takemoto Gidaju megalapította színházát Oszakában. Az elbeszélő éneklés és a bábjáték összefonódásából keletkezett műfaj nagyon hamar népszerű lett, mert az egyszerű embereknek nyújtott színházi élményt - a no színházat csakis az arisztokráciának tartották fenn -, s darabjait a legkiválóbb szerzők írták. A műfaj 1750-ben, legjobb művelőinek halála nyomán hanyatlani kezdett, legutóbbi klasszikusnak tekintett darabja 1799-ben íródott, de mostanában lassan újjáéled.

1966-ban állandó otthonra lelt a tokiói Nemzeti színházban, majd 1985-ban Oszakába költözött a Nemzeti Bunraku Színházba. Újra vannak népszerű képviselői, de a fél-életnagyságú babák fejeinek faragói, a kosztümkészítők idősek, nemigen akad utánpótlásuk, s ez egyre nagyobb gondot jelent a 300 éves művészeti ágnak.

A Magyarországra, majd Spanyolországba készülő hagyományos bunraku együttes vezetője Kiritake Kandzsuro, s a 25 fős csapat tagja Takemoto Csitoszedaju narrátor, valamint Curusava Szejszuke, aki szamiszenen - egy gitárra emlékeztető, háromhúros hangszeren - kíséri az előadásokat.

Az előadáson két darabot is játszanak: az első részben a Vörösen izzó szerelem című mese mellett bemutatják a bábukat is, a második részben a tervek szerint a Csoda a Cuboszaka Kannon templomban című háromfelvonásost láthatja a közönség.

Az előadások időpontja:
2005. október 6. este 7, okt. 7. este 7, okt. 8. délután 3 és este 7, valamint okt 9. délután 3 óra.

(vidamszinpad.hu)

Megosztás |

» Korábbi híreink


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License