hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

Tasso-Csokonai: Aminta - a kolozsvári THÉ Trupp Egyetemi Irodalmi Színpad bemutatója

[2006. May. 20.]

Torquato Tasso jeles olasz író ifjúkori műve a L’Aminta. Favola boscareccia (Ferrarában mutatták be 1573 július 13-án). A széphistóriát Csokonai Vitéz Mihály (feltételezhetően tanítványaival) 1795-előtt fordította magyarra. A mű, Amintás. Tassónak erdei meséje olaszból Csokonai Vitéz Mihály által nem a Csokonai által tervezett módon, bukolikus fordításgyűjteménye részeként jelent meg, hanem önálló kötetként 1806-ban, Gottlieb Antal nagyváradi nyomdájában.

Maga a történet a szerelem reneszánsz kori filozófiájára épül, reménység, játékosság és végesség közegében. Magyar nyelven most látható először, bár elemei a nemzetközi szépirodalomból, Balassi Szép magyar komédiájából vagy Vörösmarty Csongor és Tündéjéből ismerősnek tűnhetnek.

Az előadás a kolozsvári Piarista jubileumi Barokk Napok rendezvénysorozatába illeszkedik. A játékot a kolozsvári THÉ Trupp Egyetemi Irodalmi Színpad tagjai adják elő: Bálint Rozália, Barabási Enikő, Bartha Katalin Ágnes, Dávid Péter, Darnay Andrea, Kerti József, Kinczel Ágnes, Kokoly Zsolt, Márton Szilárd, Simon Katalin, Szabó Előd. Közreműködik: Doriana Unfer, a kolozsvári Olasz Kulturális Központ vezetője. Zene: Szász Brigitta. Rendezte: Egyed Emese.

Helyszín: Kolozsvár, Egyetem utca/strada Universităţii 7-9 sz. (bejárat a Farkas utca felől).
Szabadtéri előadás az egykori Convictus Nobilium (egy időben Józsa Béla, majd Echinox majd Bianco e Nero) udvarán. Alternatíva esős időre: ugyanott a földszinti nagyteremben.
Időpont: Május 21. (vasárnap) 16.30-18 óra.
A belépés ingyenes.

Aminta
Programma

A csók eredetét kutatják a fiatalok és a méhcsípés ősi gyógymódjával azonosítják… A társasjáték-szerepjáték a tavaszünnep jegyében zajlik a játékos természet(esség) theokritoszi tájain.

A szemérmes Szilvia nem fogadja Aminta közeledését. Barátja kétségbeesését látva Tirsis Szilvia bizalmasát kéri fel közvetítőnek; a gyakorlatias Dafné javaslata az, hogy a fiatalok találkozzanak az erdei pataknál – mintegy véletlenül.

Az ifjú első öngyilkossági kísérletét Dafne megakadályozza. Hírmondó érkezik, aki szerint Szilviát elrabolták. A megmentésére sietnek, Aminta kiszabadítja a lányt Szatiros őrizetéből, Szilvia azonban továbbra is elutasító. Ekkor Aminta elbujdosik.

(Történet a történetben: a bölcs Elpinus elbeszéléséből hallhatunk továbbiakat is, e mesében Aminta kétségbeesésében a szakadékba veti magát. A gyászos hír hallatán Szilvia is ráébred szerelmére, csókja a halálból hozza vissza az ifjút. )

A történet mozzanatait Csokonai-versek néhány strófája színesíti, a pásztorok kara kapcsolja össze – a szereplőknek és a közönségnek szóló kommentárjaival –; az eseményekbe beavatkoznak az „erdei mese” segítő és ártó lényei is.

(Egyed Emese)

Megosztás |

» Korábbi híreink


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License