Darvas Beáta
A színházban áll a bál
Új Magyar Szó, 2008-11-03
Az Európai Színházi Unió 17. Fesztiválja
„A színház ünnep, a múló ünnep helyszíne” – kezdte beszédét László Attila, Kolozsvár alpolgármestere az Európai Színházi Unió 17. Fesztiváljának hivatalos megnyitóján hétfőn este.
Az ünneplésre több okot is felsorolt ezen a megnyitón Demeter András művelődési államtitkár is, aki áldásosnak nevezte azt a közelmúltat, amelyben sikerült elérni, hogy a kolozsvári színház kezdeményezései anyagi támogatást kapjanak a kulturális tárcától.
Varga-Járó Ilona jelmez- és díszlettervező installációi (Philemon és Baucis) erős teátrális víziókként töltik be a teret
„Az is ünneplésre méltó, hogy sikerült a társulatnak felvételt nyernie a színházi unió tagjai közé, valamint a stúdió elkészülése, amely egy ötven éves álom beteljesülése és aminek megvalósítása tizenegy évig tartott” – fogalmazott az államtitkár, majd hozzátette „Mindkét esemény a múltba ágyazódva a jövő garanciáját mutatja”.
A megnyitó beszédek után a félháznyi színházkedvelő Roger Planchon, az Európai Színházi Unió tiszteletbeli tagja által rendezett Amédée, vagy hogyan lehet tőle megszabadulni című Ionesco darabot láthatta. A rendezőt, aki barátja és nagy kedvelője volt Ionescónak és ez utóbbi mellett Beckett és Adamov abszurd drámaíróknak is, a tegnapi vetítésen és közönségtalálkozón jobban is megismerhették az érdeklődők.
„Egy erős színháznak egyszerűnek is kell lennie, hogy ne csak a szakma, hanem az egyszerű emberek is értsék” – fogalmazta meg stílusának lényegét a francia színész, rendező, aki – mint elmondta – mindig úgy próbálja megrendezni előadásait, hogy az édesanyja, aki egyszerű asszony, érthesse.
Az ilyen jellegű közönségtalálkozók, amelyeken a kolozsvári közönség behatóbban megismerheti a Színházi Unió tagszínházait, azok történetét, társulatait, működési mechanizmusait, végigkísérik az egész fesztivált. Helyszínük minden alkalommal a Shadow kávézó.
Nemcsak a Festival Caffé, hanem a fesztivál újság és a fordítások kérdésének elsődlegessége és fontossága is az UP Fesztet megelőző és ennek modellként szolgáló Interferenciák fesztiválnak a tanulságait jelentik – tudtuk meg Visky Andrástól, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeti aligazgatójától.
Visky a fesztivál szervezési nehézségeit a két szervező, a kolozsvári színház és a bukaresti Bulandra színház stábjának folyamatos egyeztetésének kényszerében látja. A fesztivált megelőző darabválogatásról az intézmény aligazgatója elmondta, hogy az UTE Feszt alapelve szerint, mindenekelőtt a tagszínházak előadásait nézik meg, a tagszínházaktól kérnek javaslatokat.
A válogatás után két nagyon fontos kritériumot kell figyelembe venni: elegendők-e a színház lehetőségei a vendégelőadás befogadására, vagyis hogy milyen térigénnyel rendelkezik a meghívandó előadás és hogy költségvetése belefér-e a fesztivál házigazdáinak költségvetésébe.
