Hegyi Réka
FIGURA-SZüLINAP
[2004. Sep. 7.]
[fotóriport] 20 évvel ezelőtt Gyergyószenmiklóson létrejött egy alternatív színjátszó csoport. Akkor kevesen gondolták volna, hogy a kis csapat előadásai az egész erdélyi színjátszást felrázzák Csipkerózsika-álmából...
Háromnapos, meghitt hangulatú rendezvénnyel ünnepelte fennállásának 20. születésnapját a Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
(c) Balázs Áron1984-ben Bocsárdi László vezetésével Gyergyószenmiklóson létrejött egy alternatív színjátszó csoport. A városka harmadik társulata csak a Szakszervezetek Művelődési Házának akkori vezetője, Varga Gyöngyi közbenjárásával jöhetett létre – derült ki a húsz éves csapat ereklyéinek tárlatmegnyitóján. Erre a pillanatra az utolsó nap megszervezett vitafórumon is megemlékeztek a részvevők.
Azokban az években kevesen gondolták volna, hogy a kis csapat előadásai az egész erdélyi színjátszást felrázzák Csipkerózsika-álmából, de panaszra nem volt ok: neves kritikusok és elsimert színházi szakemberek zarándokoltak Gyergyóba színházi csodát látni: a Tutyi Mutyi Mókát, az Übü királyt, a Vérnászt, majd a Manole mestert.
(c) Balázs ÁronKövetkező fontos pillanat a Figura életében a hivatásos társulattá válás. Bocsárdi László és csapata tanul, próbál, játszik és megerősödik. 1994-ig, amíg a rendező és hat vezető színész a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházhoz szerződik, jelentős előadásokat hoznak létre a gyergyói alkotóműhelyben. Ezzel a csapattal dolgozik Bocsárdi két kollégája, a pályájuk elején álló Barabás Olga és Kövesdy István.
1998-ig a Figura Stúdió Színház Hargita megye egyetlen színháza, de a megcsappant társulat nehezen találja meg saját hangját. Több vendégrendező dolgozik Gyergyóban, az egyre fiatalodó csapatból sokan jutnak be Marosvásárhelyre és Kolozsvárra színire.
(c) Balázs Áron
Az útkeresés akkor sem lesz könnyebb, mikor Székelyudvarhelyen, majd Csíkszeredában újabb hivatásos társulatok jönnek létre. Igazi áttörés talán csak a 2003/2004-es évadban történik, amikor Uray Péter tréningje és a Malomcímű mozgásszínházi produkció, valamint a marosvásárhelyi Ariel Színházzal közösen létrehozott Fagyöngyszüret szép sikereket ér el itthon és magyarországi szakmai megmérettetéseken.
(c) Balázs Áron
(c) Balázs Áron
(c) Balázs Áron
Közben a társulat évek óta játszóhely-gondokkal és anyagi problémákkal küzd. A szeptember 3-5 között megszervezett húsz éves születésnap része volt egy vitafórum is, ahol politikusok és színházi szakemberek a sajtó jelenlétében tanakodtak a kiutakról, elsősorban mégsem erről volt szólt a háromnapos ünnep.
(c) Balázs Áron
A jelenlegi tíz fős társulat a múlt évad előadásait, a két Csehov-egyfelvonásost ( Medve, Leánykérés ), a Scapin furfangjait és az A malom című produkciót mutatták be a vendégeknek.
(c) Balázs Áron
A Tamási Áron Színház az ős-figurás Bocsárdi László előadásával, a Romeo és Júlia című előadásával val köszöntötte az ünnepet. A darabban több ex-Figurás fellépett (Pállfy Tibor, Szabó Tibor, Albu Annamária, a címszerepet alakító Nagy Alfréd), de az egykori kollégák több olyan részletet fedeztek fel az előadásban, ami arra vall, hogy húsz év tapasztalata sűrüsödik ebben a színpadi munkában. A néhai Bocsárdi Gabriellának dedikált történet torokszorító pillanatokat okozott közönségének.
(c) Balázs Áron
Bozsik Yvette társulata Csoportterápia című előadásával vendégszerepelt a születésnapi rendezvényen, a szervezők pedig a városnak is ünnepet szereztek azzal, hogy meghívták a M.É.Z. nevű zenekart.
(c) Balázs Áron
(c) Balázs Áron
(c) Balázs Áron
(c) Balázs Áron
(c) Balázs Áron
(c) Balázs Áron
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.