Fülöp Noémi
TEMPS D'IMAGES
A színház és kép közötti párbeszéd fesztiválja
[2010. Oct. 12.]
A színház, tánc, video találkozásáról szóló előadások kolozsvári fesztiválja idén három nappal hosszabb: október 11. és 20. között zajlik.
A színház, a tánc, a video találkozásán alapuló nemzetközi kísérletek fesztiválját, a Temps d'Images-t (Időképek) másodszor szervezik meg Kolozsváron (ahová az első, bukaresti alkalom után költözött át a rendezvény). Az október 11-20. között zajló kolozsvári fesztivál az azonos című, 2002 óta megszervezett nemzetközi rendezvénysorozat része, amely Franciaországból indult, és jelenleg tizenegy országban zajlik.
A fesztivál a Temps D’École d’Images videoprojekció-kiállítással indult: hétfőn, a Szabók Bástyájában filmművészetet tanuló diákok mutatták be projektjeiket. A montázsok és kísérleti filmek javarészt a városi környezetet, ember és tér viszonyát mutatták be. A kiállítást és a fesztivál egészét Oana Tănase kurátor rendhagyó módon Skype-on keresztül nyitotta meg, ugyanis éppen Berlinben tartózkodott.
A fesztivál célja az előadó- és vizuális művészetek közötti párbeszéd lehetőségének megteremtése – ezért olyan előadásokat hívnak meg, amelyek egyensúlyt teremtenek a két kifejezési forma között. Az idei program a tavalyihoz képest három nappal és számos rendezvénnyel bővült, és
valósággal behálózza Kolozsvárt:
a magyar és román színház, az Ecsetgyár, a Tranzit Ház és a már említett Szabók bástyája is szerepel a helyszínek között. A résztvevők Olaszországból, Hollandiából, Franciaországból, Németországból és persze Romániából érkeznek, de nem hiányzik a programból a kolozsvári GroundFloor Group mozgásszínházi társulat előadása sem. Utóbbi Post.sync című legújabb produkcióját mutatja be, amely egy, a hangoktól – és főként az emberi hangtól megfosztott világban játszódik, rengeteg humorral és számos popkultúra-referenciával szólítva meg közönségét.
Ugyanakkor új oldaláról mutatkozik be Albu István, a Kolozsvári Állami Magyar Színház Ördögök című előadásának rendezője. Ezúttal Bársony Júliával közreműködve azt próbálja ki, hogyan lehet összhangot létrehozni színész, animáció, két- és három dimenziós vetítés között – mindezt Henrik Ibsen Peer Gynt című drámájából kiindulva.
A fesztivál egyik nagyon várt előadása Vava Ștefănescu Solo tu című produkciójának premierje, amelyet lehetséges életrajzként határoz meg az alkotó.
Az előadás középpontjában az emberi test áll,
amely az igazság és a hazugság gesztusait, az álom és a kudarc megnyilvánulásait fejezi ki, egyúttal ezek nyomát is rögzítve. Az olasz Santasangre társulat koncertként határozza meg Sei gradi című produkciója műfaját, amelyben azonban a hangokat fények, képek és élő szereplők egészítik ki. Az előadás témája a víz, amelynek erejét, szépségét, illetve hiánya következményeit próbálják érzékeltetni.
Szintén Olaszországból érkezik a Balletto civile társulat Créolisation – Made in Romania alcímű előadása is, amely a színház és a szociológia közös pontjait keresi. A több országon átívelő előadás-sorozat Kolozsváron látható részében a művészek azt a kérdést próbálják megválaszolni: mi történik jelenleg Romániában?
A holland Ward/waRD társulat Io solo ment című produkciója örök és időtlen témát: férfi és nő kapcsolatát dolgozza fel. A kettős szólóként meghatározott produkciót a Holland Színházak és Koncerttermek Igazgatóinak Egyesülete a 2008/2009-es évad lenyűgöző produkciónak ismerte el, és a Holland táncnapok egyik legfontosabb előadása volt. Az előadások mellett érdekes élményt kínál a német Johanna Riech
Fekete képernyő (Láthatatlan festmény) című interaktív videóperformansza is.
Legkevesebb három, legtöbb harminc személy vehet részt egyszerre a performanszban, akik feketébe öltözve fekete festékkel borítanak be egy falat – mindezt kamera rögzíti, amelynek „szeme” előtt végül a festmény és a színészek egyaránt eltűnnek egy fekete lyukban.
A fesztivál egyik éjszakába nyúló programja a Discoballs fellépése, amely a kevés romániai elektronikus zenei együttes egyike, akik fellépéseiken hangszereken is játszanak. Az együttes két éve alakult, részt vett a legfontosabb belföldi elektronikus zenei fesztiválokon, legutóbb pedig a Faithless bukaresti koncertjén léptek fel előzenekarként.
A fesztivált a Colectiv A nevű kulturális egyesület szervezi, a tavalyi szervező, az ArtLink Egyesület utódai. A magyar és román színházban zajló előadásokra az intézmények jegypénztárainál lehet belépőt váltani, az Ecsetgyárban és a Tranzit Házban zajló rendezvényekre a Cărtureşti könyvesboltban árulnak belépőt, illetve a e-mailen lehet jegyet foglalni. A jegyek 10, illetve 15 lejbe kerülnek, ám számos rendezvényre ingyenes a belépés.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.