Zsigmond–Csepei–Balázs–Budaházi
KÖTÉLTÁNCOSOK
Mit érdemes megnézni? Színháziak egymás színházáról
[2010. Sep. 9.]
Nyáron megkértünk jópár színházi embert, mondanák el, mi szépet-jót láttak mostanában. Természetesen a színházban. Hátha megjön a kedvünk az új évadhoz.
Pál Ferenczi Gyöngyi, színész, Szentgyörgy: – Évad közben olyannyira elfoglaltak vagyunk, hogy kevés lehetőségünk adódik megtekinteni más színházak előadásait. Az erdélyi társulatok általában keveset is turnéznak. Az idén Kisvárda felé menet sikerült végre megnéznem a kolozsvári színház Ványa bácsiját Andrei Şerban rendezésében. Jó előadás volt...
Trill Zsolt, színész, Beregszász/Debrecen: – Nem tudok a közelmúltból hihetetlenül izgalmas előadást mondani, blöffölni pedig nem akarok. Régebben igazán katartikus élményt nyújtott Moszkvában Vasziljev színháza, vagy a Katona József Színházban Silviu Purcarete rendezése. (Valószínűleg a Troilus és Cressida – szerk. megj.)
Fehérvári Péter, színész/táncos, Sepsiszentgyörgy: – Az előadás, ami most dolgozik a lelkemben, a kolozsvári Ördögök, amit Albu István rendezett. Azért tetszett, mert mindegyik színész helyzetbe volt hozva, a rendezés által is, valamint eljátsszák, és nem csak elmondják azt, amit kell.
Szabó Tamás és Fazekas Annamária, frissen végzett színészek, Kolozsvár: – A Figaro házassága a legfrissebb legjobb előadásélményünk.
Tóth Tibor, színész/igazgató, Komárom: – Ebben az évadban nem volt nézői katarzisom.
Brestyánszky Boros Rozália, dramaturg, Szabadka: – Mohácsi Képzelt betege Pécsett, Ascher rendezésében a Jógyerekek képeskönyve Pesten az Örkényben, és még volt néhány.
Béres László, rendező/igazgató, Gyergyó: – A Piatra Neamţ-i színház a tél folyamán Gyergyószentmiklóson vendégeskedett az Alexandru Dabija rendezte OO! című komédiával. Az előadás a frissességével, lendületességével és ötletességével mély nyomot hagyott bennem, úgy is, mint rendezőben, mint szakmabeliben, de úgy is, mint nézőben.
Gálovits Zoltán, művészeti titkár, Temesvár: – Két komolyabb előadásélményem volt az elmúlt időszakban, mindkettő a temesvári TESZT keretén belül: az újvidékiek Az ember tragédiája, amit már másodszor láttam, és még mindig nagyon szerettem, meg a Bárka Színház Mulatság című előadása, amit szintén nem először láttam – szerintem az sokat elmond, ha az ember többedjére lát egy előadást, és még akkor is szeretni tudja.
Pál Kata, PR manager, M Stúdió: – A szentgyörgyi Reflex-fesztiválon láttam a Deutsches Theater Oresteiá-ját, az nagyon tetszett.
Csernátoni Lóránd, ügyelő, M Stúdió: – A szentgyörgyi évad elég gyenge volt, azt hiszem... De A mizantróp azért tetszett. Csak most, hogy ide, Kisvárdára eljöttünk, tudtam meg, hogy ilyen jók vagyunk.
Kőmíves Csongor, színész, Gyergyó: – A Duna Táncműhely Tizedik vőlegény című előadása volt az egyik legjobb, amit az utóbbi időben láttam.
Fekete Bernadetta, színész, Csíkszereda: – Ostermeier Hamletje. Nagyon jó előadás. A technikai bravúrokon túl nagy hatással volt rám, hogy a színészek szabadon, játékosan bántak a szöveggel, mégis sokkal jobban hatottak a helyzetek. Több lehetőségét vetették fel az egyes megszólalásoknak, és így például a monológok visszakapták a töprengés-jellegüket, azt, hogy újra lehet gondolni: hogyan tovább.
Dimény Levente, igazgató és Tóth Tünde, színészek, Nagyvárad: – A legutóbbi a Figaro házassága volt, előtte lehet emlegetni az udvarhelyi Csellót, vagy A mizantrópot is. Amit ezek előtt láttam, és jó élmény volt, az a Szputynik Hajózási Társaság Kockavetője: bizonyságot tett az alkotásban való szabad gondolkodás felette szükséges voltáról.
Csepei Zsolt, Váróterem Projekt: – Budapesten a Pinceszínházban láttam nemrég Leonyid Zorin Varsói melódia című darabját. Azért fogott meg, mert a színészi játék olyan problémában adott új nézőpontot, amellyel az utóbbi időben sokat foglalkoztam: színpadi természetesség, színpadi civilség.
Diószegi Attila, színész, Sepsiszentgyörgy: – A Suttogások és sikolyokat láttam Kolozsváron. Ékszernek tartom. Persze késélen áll a dolog, ha egy kicsit több, akkor már sok, ha egy kicsit kevesebb, az sem jó. A színészek kötéltáncosok.
Balázs Nóra, frissen végzett színházi újságíró, Kolozsvár: – A budapesti Tavaszi Fesztiválon láttam a dán Hotel Pro Forma társulat Operation Orfeo előadását. Teljesen új volt számomra ez a csak énekelt-ritualisztikus opera-forma, talán ezért hatott rám olyan erősen.
Pálffy Tibor, színész, Sepsiszentgyörgy: – Voltam a POSZT-on, kizárólag mint néző. Két előadást említenék. A Fodrásznő a debreceniektől, amit egy orosz rendező rendezett beregszászi színészekkel (sic!). Ez olyan értelemben volt színház, ahogyan én a színházat keresem, szeretem, ahogy engem érdekel. A másik, ami nagyon izgalmas volt, az a Kasimir és Karoline, a budapesti Örkény Színháztól. Ezt ugye mi is játszottuk, de az előadás elfeledtette velem a sajátunkat.
Csomós Tünde Timea, irodalmi titkár, Székelyudvarhely: – Ebben az évadban színházunk tagjai számára a legemlékezetesebb előadások az Aradi Kamaraszínház Lovak az ablakban című előadása, a bukaresti Act Színházban készült Ameli sóhaja, Cristina Casian előadásában, valamint a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Beaumarchais Figaro házassága című előadása voltak.
Budaházi Attila, dramaturg, Csíkszereda: – Olyan előadások tudnak rám hatni, amelyekben színészek, rendezők, dramaturgok, tervezők, koreográfusok, zenészek lenyűgöznek a mesterségbeli tudásukkal. Ilyet szerencsére a saját próbáinkon és előadásainkon is tapasztalok. Tetszett a temesvári Ájlávjú, mert öröm volt hallgatni, ahogy énekelnek, hogy milyen gazdag zenét játszott a kislétszámú zenekar, és „bezzeg jól” is szólt a hangosítás. Hibátlan előadásnak tartom a debreceni Fodrásznőt és a budapesti Örkény Színház Kasimirjét, amit Pécsen láttam. Vándor Éva előadására is szívesen meghívnék mindenkit – őt a Shirley Valentine c. monodrámában láttam. Hiteles és élvezetes játékával folyamatos reagálásra késztette hallgatóságát.
Demeter Kata, frissen végzett színházi újságíró, Kolozsvár: – Rosencrantz és Guildenstern halott, Temesvár. De nem azért, mert Unitert kapott. Sokszínű, összetett és bonyolult előadás, amit talán nem lehet egyben megérteni. Nem is kell. Apró, de tartalmas játékaiban élvezet elmerülni.
Dálnoky Csilla, színész, Csíkszereda: – A székelyudvarhelyi Cselló tetszett, egységes volt, tisztán és jól eljátszott előadás, amilyennel egyre ritkábban találkozik az ember. Nagy élmény volt Londonban, a Globe Színházban megnézni a Macbethet, idén májusban, ami ha nem is volt egyértelműen nagyon jó, mégis jó volt ott lenni a megelevenedett színháztörténeti kurzuson.
Parászka Miklós, rendező, igazgató, Csíkszereda: – Tavasszal láttam egy előadást a pécsi JESZ társulatától. Arthur Schnitzler Körtánc című darabját Vargyas Márta, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem harmadéves hallgatója rendezte. Magával ragadott! A rendezőt nyomban felkértem egy nagyszínpadi bemutató létrehozására. (Az évad második bemutatója lesz, Jevgenyij Svarc–Parti Nagy Lajos: A sárkány – szerk. megj.)
Benedek Ágnes, színész, Csíkszereda: – Örülök, hogy megnézhettem Craiován a Thomas Ostermeier által rendezett Hamletet. Tetszett, hogy lazán kezelték Hamlet történetét, hogy a játékmód végig lebegtette annak a lehetőségét, hogy a történet másfajta fordulatot vehet, a szerepösszevonások révén is képlékenynek tűnt az anyag. Kevesen játszották, talán összesen öten, és a sok vendégszöveg ellenére is koherensebben érvényesült a történet, a karakterformálás, a szándékok és az egész.
Magyar Attila, színész, Újvidék/ igazgató, Tanyaszínház: – Az elmúlt évadban nem sikerült agyonmérgeznem magam színházi élményekkel, azon kívül, hogy önnönmagam gyötörtem a deszkákon. Amilyen előadásokat meg sikerült elcsípnem, könnyen feledhetőek voltak. Jó időben, jó helyen… hát nem mindig jön össze az embernek.
(Nagy-nagy-nagy köszönet a válaszokért! A Kisvárdai Lapok stábja)
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.