Hegyi Réka
FESZTIVÁLNAPLÓ - BEFEJEZŐ RÉSZ
Éjszakák és nappalok Kisvárdán
[2006. Jul. 3.]
A fesztivál második felében már nem jegyzeteltünk rendszeresen: néhány összefoglaló gondolat és előadásfotók a Határon Túli Magyar Színházak XVIII. Fesztiváljáról.
A helyszíni tudósításokat eredetileg kétnaponként szerettük volna küldeni, de a hiányos technikai feltételek miatt terveink nem sikerültek. A helyszínen készült előadásfotók beszerzése, letöltése és méretre vágása sok akadályba ütközött, a jobb internetkapcsolattal felszerelt számítógépek mindig foglaltak voltak, amikor lett volna idő és munkakedv. Persze éjjel, a harmadik-negyedik előadás után épeszű ember nem is tudott volna dolgozni, a korareggeli órákat pedig a riporterek is úszkálással töltötték, hogy az észveszejtő kánikulát tudják elviselni.
Kárpótlásul idén is olvashatták a Kisvárdai Lapok fesztiválnapilapban megjelent kritikákat, ennél tartalmasabb beszámolót pedig nem tudtunk volna küldeni a helyszínről. (Köszönet a szerzőknek és szerkesztőknek!).
(c) fotó: Páll-Gecse Ákos
Nyertesek és vesztesek
A szakmai zsűri (Hegedűs D. Géza színművész, Margittai Ági színművésznő, Faragó Zsuzsa dramaturg, Nánay Isván színházkritikus és Khell Csörsz díszlettervező) méltán ítélte oda a fesztivál legfontosabb díját Tompa Gábor sepsiszentgyörgyi rendezésének, a Godot-ra várva előadásnak. A pontosan értelmezett Beckett-szöveg, a rendkívül jó színészi játék és a sok jelentéssel bíró díszlet a fesztivál legjobb produkciójává szervesült, még akkor is, ha az előadás ritmusa egy árnyalatnyit lassult (talán az elviselhetetlen meleg számlájára kellene írni).
(c) fotó: Páll-Gecse Ákos
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Cseresznyéskert című előadása Andreea Vulpe rendező eredeti értelmezésével lep meg. Már említettük, hogy a szereplők egytől egyig fiatalok, sokkal fiatalabbak, mint az eddig látott előadásokban. A szakmai beszélgetésen kézbe kaptuk a megfejtéshez keresett kulcsot is: nem a szereplők reális kora jelenik meg, hanem az, ahol leragadtak szellemi-lelki fejlődésükben. Nem csoda, hogy a gondokkal küszködő, józan Várja sokkal idősebbnek néz ki, mint gondtalan gyermekkorában megrekedt anyja.
Minden érdekes részlet és a sok szép színészi pillanat mellett is hiányérzettel távoztunk az előadásról, ezért kicsit meglepő volt a díjátadáson az előadás sokadik említése. Félreértés ne essék: megérdemelt díjakról van szó, de a sok elismerés azt sugallhatja, hogy a vásárhelyi társulat kitűnő évadot zárt. Nem így van. A Cseresznyéskertet tavaly májusban mutatták be, így csak idén lehetett beválogatni a kisvárdai fesztivál programjába. A jelen évad bemutatói közül A szökés képviselte a Tompa Miklós Társulatot a fesztiválon, erről az előadásról viszont díjazáskor szó sem esett (talán méltatlanul). A megítélésben szubjektív tényezők is közrejátszhatnak, de azt bátran kijelenthetjük, hogy sem a Liliomfi, sem a Hallottátok, mi esett meg útban a Fórum felé?! előadás nem aratott volna szakmai sikert.
A másik marosvásárhelyi produkció, Barabás Olga Valahol Szecsuánban előadása nagyon szépen beérett a Színművészeti Akadémia Műhely bemutatója óta. A jelenetek közötti zökkenős átmenetek szépen egymáshoz simultak, egésszé kerekedett az előadás, minden szerepértelmezés a helyére került, és a majdnem két órás játék végén végre hitelesen hangzik a közönség megszólítása (mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy ki volt jó, Sen Te vagy Sui Ta). Sen Te / Sui Ta kettős szerepe egy nagyon erős, görcsösen segélykérő és reménykedő gesztussal gazdagodott, ami a két figurát még erősebben egymáshoz láncolta (B. Fülöp Erzsébet díjazása felől azt hiszem, senki sem kételkedett).
A Brecht-darab a Szabadkai Népszínház Záróra című előadásával osztozott a második díjnak számító elismerésen. Mezei Zoltán rendező és színész-alkotótársai több tonna film és jazz elfogyasztása után megírták saját történetüket egy pultosról és a bárzenekarról, az abszolút rosszat megtestesítő gengszterről, piszkos munkát végző emberéről és az álmok asszonyáról, akikhez mindegyiküknek volt valami köze a múltban. Az előadás elsöprő ereje abban rejlik, hogy jó színészek kitűnően zenélnek, pontosabban úgy tudják egymásra erősíteni adottságaikat, hogy pillanatra sem tűnik fel, ha bakiznának.
(c) fotó: Páll-Gecse Ákos
Kis csalódást okozott, hogy a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Három nővér-előadását és a Budapesti Thália Színházzal közösen létrehozott előadásukat, A Pityu bácsi fiát nem díjazta a zsűri. Vidnyánszky Attila gazdag Csehov-rendezésében a tapasztalt kárpátaljai színészek mellett a fiatalabb generáció is fontos szerepekhez jut. Nagyon szívesen idézem fe a szimultán terekben, gyakran párhuzamosan zajló események részleteit... Ahogyan kockacukorból kiragasztgatják a falra Moszkva képét, ahogyan ezt felzabálja az egyre hízó Andrej, ahogyan hozzá nőtt a kisszék, a hegedű és a kefires üveg, ahogyan Mása földhöz szegezi szerelmét, ahogyan Szoljonij szenvedélye megijeszti és megsemmisíti Irinát, ahogyan Natalja a nővérek fölé nő, ahogyan a multimédia belekeveredik ebbe a világba, és mégsem tűnik fölösleges hatáselemnek. Nagyszerű színház!
(c) fotó: Páll-Gecse Ákos
(c) fotó: Páll-Gecse Ákos
Nappalok
Az előadások kiegészítő programjaként délelőttönként a fiatal színészek és diákok különféle workshopokon vettek részt. Sáry László ritmus- és koncentrációs gyakorlatokból tartott tréninget, a fesztivál utolsó napján pedig nyilvános fellépéssel mutatták be a gyakorlatokat. Jászberényi Éva és Katona Gábor különböző mozgáskultúrák elemeivel ismertették meg a mozgáskurzus résztvevőit, Pályi János bábművész pedig három napos workshop keretében mutatta be a különféle bábtechnikák jellegzetességét. Duró Győző dramaturg a teatrológia-szakos diákokkal elemezte a fesztiválon bemutatott előadásokat, és a Drámaírók Nyílt Fórumán is felolvasott kortárs magyar színpadi műveket.
(c) fotó: Páll-Gecse Ákos
Az érdeklődők változó számban vettek részt a délelőtti szakmai beszélgetéseken. Elég sok esetben megtörtént, hogy nem az előadásról, hanem a körülményekről folyt a dialógus, a felkért vitaindító is rossz irányba terelhette az értelmezést, és sajnos az is megtörtént, hogy középszerű előadások érdemeit ecsetelték a hozzászólók, hibáira viszont már nem tértek ki. A legkínosabb pillanatokban a temesvári színházigazgató kelt ki társulata előadása ellen, de ugyanazon a beszélgetésen egy kimustrált ítész megmondta, hogy az alkotók hogyan kellett volna „jól” kiosszák a szerepeket. Az utolsó beszélgetés alkalmával kiderült, hogy a szakmai klub megújulására, jobbítására is igény van a résztvevők részéről.
(c) fotó: Páll-Gecse Ákos
(c)fotó: Páll-Gecse Ákos
Egy-egy előadás születésének körülményeiről mégis sok részletet meg lehetett tudni. Különösen érdekes volt a Szulamit és a Záróra keletkezési történetét végighallgatni, vagy Háy Jánossal megismerkedni, akinek két darabját is bemutatták a fesztiválon. Tompa Gábor Beckett-előadása kapcsán is érdekes eszmecsere alakult ki. (Utolsó nap A világjáró rendező címmel meghirdetett beszélgetésen Darvay Nagy Adrienne faggatta a kolozsvári igazgatót külföldi sikereiről.)
A szervezők nem kerülték meg a problémákkal, a kritikával való szembesülést sem. Megoszlanak a vélemények a fesztivál versenyjellegét és seregszemle- és találkozó-jellegét pártolók között, a szakmai válogatás és a színházak által küldött előadásokból összeállított program is vita tárgyát képezte. Régi problémák kerültek ismét felszínre, például a játszóhelyek technikailag nem felelnek meg igényesebb előadások bemutatására. A szervezők úgy látják, hamarosan elkészül majd a Kisvárdára tervezett színházépület, melynek mobil színpada, mobil nézőtere remélhetőleg mindenféle igénynek megfelel majd. A beszélgetés során sokféle problémafelvetés hangzott el, és még nem dőlt el, hogy meg kell-e újulnia a fesztiválnak, és ha igen, milyen téren számíthatunk változásokra.
Éjszakák
Aki bírta szusszal, éjfélkor a hűvös Kamarateremben kapcsolódott ki. Lőrincz Ágnes és Méhes Kati szatmári színművésznők Edith Piaf és Marlene Dietrich dalokat énekeltek, Szabó Tibor (Tibke) ismert slágereket és paródiákat adott elő muzsikus-barátai társaságában, egy másik alkalommal pedig Bicskei Zsuzsanna rendkívüli erejű szóló előadását tekinthettük meg.
(c) fotó: Páll-Gecse Ákos
Sokan mégis az éjszakai traccspartikat vagy a focimeccseket választották. A fesztivál mondén élete a Művelődési Ház köré felállított sörsátrak köré csoportosult. Szúnyogcsípések és langyosodó itókák fölött aztán lehetett beszélgetni bármiről: szakmáról, fesztivál-kedvencekről, csalódásokról, régi élményekről, vagy csak úgy, az élet hétköznapi dolgairól. Ilyen beszélgetések (és strand) nélkül nem létezhet fesztivál.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.