hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* H.R., S.Z.

SZÍNÉSZBŐL KÖZHIVATALNOK

Megszűnik a târgovişte-i Tony Bulandra Színház?

[2008. Aug. 25.]

A tanács a polgármesteri hivatal kultúra, sport, turizmus, ifjúság és szabadidő igazgatósághoz tartozó „tagozatává” tette a színházat. Mindenki tiltakozik.

A helyi tanács gyakorlatilag megszüntette a târgovişte-i Tony Bulandra Municípiumi Színházat azzal, hogy a polgármesteri hivatal kultúra, sport, turizmus, ifjúság és szabadidő igazgatósághoz tartozó „tagozatává” tette. Mindezt a város liberális többségű helyi tanácsa 2008. augusztus 21-én szavazta meg, Târgovişte kulturális életének “hatékonnyá tételére, intenzívvé válására és fejlesztésére”.

A döntés értelmében a színház többé nem működhet a 2006-ban érvénybe lépett 502-ös színházi törvény szerint. A színészek a polgármesteri hivatal “referensei” lesznek, a színház költségvetésével pedig nem egy menedzser gazdálkodik hanem a polgármesteri hivatal kultúrigazgatósága, illetve egy közgazdász végzettségű személy.

>> Petíció a színház megszüntetése ellen. Írd alá! >>

Mihai Constantin Raninnak, a színház eddigi igazgatójának felajánlották, hogy vállalja el a polgármesteri hivatal színházi tagozatainak igazgatását. Viszont megszűnne beleszólása a költségvetésbe és ennek következményeként


művészi kérdésekben sem dönthet.

A fent vázolt újjászervezésnek nincs törvényes kerete, ezért Ranin kijelentette, hogy jogi úton megtámadja helyi tanács határozatát.

A döntés ellen való tiltakozásképp a târgovişte-i színészek az utcára vonultak, bejelentve, hogy nem hajlandóak közhivatalnokok lenni a polgármesteri hivatal alkalmazásában. Érdekesség, hogy a színház nélkül maradt színészek közt ott van Laura Vasiliu, az Aranypálmát nyert “4 hónap, 3 hét és 2 nap” című film egyik főszereplője.


Tüntető színészek târgovişte-n. Fotó: Jurnalul Național

A cannes-i siker után a városvezetők díszpolgári címet adományoztak a színésznőnek, rövid időre rá azonban megszüntették a színházat, ahol dolgozik – tudósít a Jurnalul Național. “A város díszpolgára most


mehet a munkaerő-elosztóhoz állást keresni”

– kommentálta a helyzetet Mihai Constantin Ranin. A városi tanács döntését élesen kritizálta Ion Caramitru UNITER-elnök “kulturális termelőszövetkezetnek” nevezve az így létrejött intézményt. Caramitru elmondta, beszélt a város polgármesterével, és elmondta neki mennyire veszélyes ez a döntés. Az UNITER-elnök megígérte továbbá, hogy latba veti befolyását a városi tanácsot alkotó pártok vezetőségeinél.

Demeter András István, a Kulturális Minisztérium államtitkára megkeresésünkre azt nyilatkozta, hivatalosan nem, hanem csak informálisan értesült a történtekről; rendkívül sajnálatosnak tartja a történteket. Mivel a színház az önkormányzat, nem pedig a kulturális tárca hatáskörébe tartozik, egy írásos tájékoztatásra lenne szükség annak érdekében, hogy egy beszélgetést kérjen a városvezetéssel, illetve a helyi tanáccsal.

Demeter elmondta, meg van győződve arról, hogy jogi, illetve szakmai érvekkel meg tudná győzni az önkormányzatot arról, hogy ez az intézkedés nem szerencsés. Azonban egy


írásos tájékoztatásra lenne szükség a fellépéshez

– hangsúlyozta. Amikor megkérdeztük, hogy elképzelhető-e az, hogy az eset precedensértékű lehet és az önkormányzatok sorra szüntetik meg a színházakat, az államtitkár így válaszolt: bármi előfordulhat, a színházi törvény értelmében a fenntartónak jogában áll a színházakat úgy szabályozni ahogyan jónak látja. Más kérdés azonban, hogy a helyi közösség választásokon mennyire szankcionálja a kulturális intézmények ilyetén felszámolását.


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License