hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* G. E.

KÍNAI JELFEJTÉS

Mi a különbség a válság és a színházművészet között?

[2009. Oct. 12.]

Pörgő, komikus elemekben is gazdag díjkiosztóval zárult Gyergyóban a VIII. Kisebbségi Színházak Kollokviuma.

Figyelmesen gazdálkodtak az idővel a szervezők a fesztivál díjkiosztóján. Nyitányban rendhagyó díjat adtak át. Noha a Kollokviumon eddig nem osztottak életmű-díjat, Kakuts Ágnes, a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagjának kollokviumi fellépése mind a közönséget, mind a zsűrit megérintette. A szervezők és az grémium így már az Árva élet bemutatása után érezték: kategórián kívüli, kiemelt díjjal köszöntik a művésznőt. Zsehránszky István színikritikus, zsűritag, Kakuts Ágnes színészi pályafutásának állomásait elevenítette fel a díjkiosztó csordultig teltházas közönségének, melyet a színpadi kivetítő az előadáson készült felvételekkel illusztrálta.


Árva élet -  Kolozsvár, 2009
(c) Fotó: Biró István

A Nyárádremetén 1939-ben született színésznő előadása műfajelméleti vitát is keltett a kollokviumi kiértékelőkön, ugyanakkor az átélés és eszközhasználat mikéntje a későbbi előadások kiértékelőjén is visszacsatolással szolgált. A kolozsvári színház műsorfüzete szerint az előadás műfaját tekintve „élőbeszéd”. Szövegét, Anna néni monológját, Marosi Julianna, a csángók körében gyakran megfordult népdalénekes és előadóművész gyűjtötte és jegyezte le. Anna néni, a 16 gyermekes csángó asszony olyan írótalentum volt, aki „élőbeszéd”-ben mondta el az élettörténeteit.

„Az Árva élet egy életmű megkoronázása is lehet”– fogalmazott Zsehránszky István. Kakuts Ágnes tekintetét melegen hordozta végig a széksorokon. „Köszönöm, a közönségnek köszönöm, mindenkinek külön-külön. Színház nincs közönség nélkül”.

A díjat – egy Gyilkos-tót ábrázoló festményt – Demeter András István, a román kultuszminiszer tanácsosa adta át, aki rákérdezett a közönségre: tudják-e, mi a különbség a válság és a színházművészet között? Ő sem tudja, mondta, ám azt igen, a válság fogalom kínai írásjele kettős olvasattal bír. Jelent egyrészt kockázatot, második jelentése azonban: lehetőség.

Demeter a díjosztó mikrofonjától azt is bejelentette, a tárcavezető „hosszabb-rövidebb meggyőzés után rábólintott” a Kollokvium finanszírozásához való hozzájárulásra. (Mint jeleztük, az idei fesztivál a két évvel ezelőtti rendezvény büdzséjének csupán felével bírt, mivel a főtámogató Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala felső határt szabott a pályázati összegeknek.)

Vastapsot kapott Kakuts Ágnes után Harsányi Zsolt – a Csíki Játékszín Nagykutyák című előadásának rendezője, akinek „társulatépítő és társulatösszetartó munkájáért” ítélt különdíjat a zsűri. A díjat jelentő hordozható számítógépet Ferencz Angéla, a támogató Hargita Megyei Kulturális Központ aligazgatója adta át.

Árva élet -  Kolozsvár, 2009
(c) Fotó: Biró István

A zsűri különdíjasa lett a sepsiszentgyörgyi M Stúdió is, tételesen „a Romeo & Julia című előadásban a színpadi játék kifejező erejéért és a csapatmunka intenzitásáért”. Ugyancsak az M Stúdió kapta a Kollokvium Közönségdíját is, melyről négy gyergyói néző maratoni színházlátogatása alapján döntött. A zsűri különdíját, egy kamerát, a művelődési minisztérium ajándékaként Demeter András adta át, a közönségdíjat a házigazda Figura Stúdió Színháztól felajánlott festmény kísérte.

A kulturális minisztérium fényképezőgépét kapta a Kollokvium Legjobb női szereplőjének választott Andrea Nistor. A Temesvári Állami Német Színház színésznője Goethe-Lenau: Faust előadásában Margarete alakítójaként vívta ki a zsűri elismerését. A Legjobb férfi főszereplő, Sebestyén Aba a marosvásárhelyi Fosse: Alvás előadásban – bemutatóra készülve nem lehetett jelen, díját (fényképezőgépet) Kövesdy István vette át.

Alvás
Alvás. Sebestyén Aba és Fülöp Erzsébet © Bartha László

A Kollokvium nagydíját, az elhozott előadások közül a Legjobb előadásnak minősített produkciónak járó díjat a marosvásárhelyi Toma Miklós Társulat kapta Jon Fosse: Alvás című darabjáért (Sorin Militaru rendezésében). A Communitas Alapítvány ajándékát – egy LCD televíziót, Molnár Tamara adta át Kövesdy István igazgatónak.

A Figura Társaság által alapított Bocsárdi Angi Gabriella Emlékdíjat a Figura színészei közül idén Bartha Boróka vehette át az elmúlt évadban nyújtott színpadi játékáért.

A záróelőadás – a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház és az Égtájak iroda koprodukciója, Moliére: A mizantróp – elkezdése előtt szünetre kiterelt közönséget pár pillanatra még visszahúzta egy mikrofonból felcsendülő női hang. Egy „rögtönzött díjat”, A legjobb házigazda díjat adták át a ceremóniát szmokingban, izzadó homlokkal levezető Béres László fesztiváligazgatónak.


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License