szerk.
FESZTIVÁLOK IDEJE
Citromdíjakat osztanak Marosvásárhelyen
[2004. May. 20.]
Idén hirdették meg először az UNITER-gála és az I. L. Caragiale Országos Színházi Fesztivál pótvizsgáját Marosvásárhelyen. A TOPFEST (Thalia Open Festival) egyedülálló Romániában, ugyanis az első olyan verseny, melyre nem szakamberekből álló bizottság válogatta az előadásokat.
A tíznaposra tervezett fesztivál ma kezdődik a Kolozsvári Nemzeti Színház Ubucuresti című előadásával, és május 30-ig tart. Közben Temesváron és Aradon két, több éves hagyományra visszatekintő színházi találkozó zajlik, párhuzamosan.
Cristian Ioan, a TOPFEST fesztivál kezdeményezője, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója azzal indokolja a rendezvény szükségességét, hogy színidirektor kollégái nem voltak megelégedve a két legfontosabb hazai szakmai megmérettetésre, az UNITER-gálára és az I. L. Caragiale Országos Színházi Találkozóra történő válogatással, illetve jelöléssel. A május 20-30 között zajló fesztivál lényege abban áll, hogy bármely hivatásos társulat benevezhetett egy előadással – vagyis maga döntheti el, hogy melyik az a produkció, amellyel a rangosnak ígérkező rendezvényen indul.
A zsűri-tagok névsora is rendhagyó módon állt össze: a résztvevő színházak delegálhattak egy-egy ítészt, aki képviselheti őket a zsűriben, de nem szavazhat, amikor kollégái az őket megbízó társulat előadást pontozzák. Premiernek számít az is, hogy a szakmai zsűri – Gheorghe Balint, Ion Cocora, Sorin Crişan, Mircea Ghiţulescu, Constantin Paraschivescu, Mihai Sin, Dumitru Velea színházkritikusok – Citrom-díjakat is osztogatnak a hagyományos díjak (legjobb előadás, legjobb rendezés, legjobb díszletterv, legjobb alakítások, stb.) mellett. A legnagyobb népszerűségnek örvendő előadást közönség-díjjal jutalmazzák.
A fesztiválon való részvétel költségeit (utazás, szállás, napidíj) a társulatok állják, a jegyekből származó bevétel viszont őket illeti meg. A házigazda színházak a játszóhelyeket biztosítják: egy 600 és egy 100 férőhelyes termet a Nemzetiben, valamint a Színművészeti Egyetem 300 férőhelyes stúdióját (teljes felszereléssel, technikai személyzettel).
A versenyben 17 város 29 előadása szerepel (két társulatos színházak két előadással szerepelhetnek, és benevezhettek a kolozsvári és marosvásárhelyi színisek is). Délelőttönként az előadások szakmai kiértékelőjére kerül sor az alkotók, a zsűri és a közönség részvételével.
A programban szereplő magyar előadások:
Tél – Szatmárnémeti Harag György Társulat (péntek, május 21, 22 óra)
Vásott kölykök – Székelyudvarhely (szombat, május 22, 17 óra)
Szomorújáték – Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem (hétfő, május 24, 22 óra)
Jacques vagy a behódolás – Kolozsvári Állami Magyar Színház (csütörtök, május 27, 19.30)
Az Anconai özvegy – Kolozsvári BBTE Színházi Tanszéke (csütörtök, május 27, 21.30)
Boldogtalanok (péntek, május 28, 23 óra), Marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat
Édes Anna (vasárnap, május 30, 11 óra) – Marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.