hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* -

KILENCEDIK KOLLOKVIUM

Határontúli magyar színházak szövetségének létrehozását tervezik

[2011. Sep. 23.]

IX. Nemzetiségi Színházi Kollokvium

Szeptember 30. és október 9. között kerül sor a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházban Nemzetiségi Színházi Kollokvium kilencedik kiadására.

A fesztivál idei újítása - amint azt Béres László, a Figura Stúdió Színház és a fesztivál igazgatója elmondta -, hogy  magyarországi kisebbségi színházakat is vendégül lát: a Szarvasi Szlovák Színház és a budapesti Cinka Panna Cigány Színház előadása is szerepel a programban.

A fesztivál másik jelentős innovációja egy sajátos kerekasztal beszélgetés, melynek meghívottai a színházigazgatók és a magyarországi színházi szövetségek elnökei, valamint Szőcs Géza, a magyar Nemzeti Erőforrások Minisztériumának Főtitkára. A találkozó célja a határontúli magyar színházak szövetségének létrehozása.

A rendezvényen 23 színházi előadást láthatnak majd az érdeklődők. Jelen lesz Románia valamennyi magyar színháza, a bukaresti zsidó, a szebeni és a temesvári német színház, ezen kívül alternatív, azaz független színházi társulatok is (pl. a marosvásárhelyi Yorick Stúdió, a kolozsvári Váróterem Projekt), de az ország színitagozatos hallgatói (Temesvárról, Kolozsvárról és Marosvásárhelyről) is előadással érkeznek a Kollokviumra. Lévén, hogy a színházigazgatók jelentős része képviseli magát ez idő alatt, a pályakezdő fiatalok számára a fesztivál egyfajta állásbörzeként is működhet.

Az előző évekhez hasonlóan a versenyprogramban szereplő előadásokat szakmai zsűri bírálja: Kötő József, színháztörténész, Sebestyén Rita, író, dramaturg, Iulia Popovici, kritikus, Radu Macrinici, a nagybányai színház és az Atelier fesztivál igazgatója, valamint Bicskei István, a Pécsi Országos Színházi Fesztivál előadásválogatója és a Nagy József Jel Színházának tagja.

Mindemellett kísérőprogramokban sem lesz hiány: workshopok, szakmai beszélgetések, könyvbemutatók (Kötő József, Sebestyén Rita, Farkas Wellman Endre – Szőcs Géza könyvei) és koncertek (pl. Palya Bea, Cári tibor, Kistehén Minimal, P.U.L.B., Bagossy Brothers) teszik izgalmasabbá a fesztivált.

Naponta olvasható majd a Kolli-Bacilus nevű fesztiválújság, melyet a teatrológus hallgatók szerkesztenek közösen Zsigmond Andrea kolozsvári egyetemi tanárral. A tervek szerint lesz Kollokvium-rádió is, melynek működtetésében szintén a fitaloknak lesz szerepe, ugyanis a fesztivál szervezésében partner az Ifitéka (Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda), valamint a Szin-Kron Csoport, a város diákszínjátszó csoportja.

Kollokvium plakát 2011 kicsi
(plakátterv)

Kollokvium-történet

A Nemzetiségi Színházi Kollokvium Erdély legnagyobb múlttal rendelkező multikulturális színházi fesztiválja. Alapkoncepciója, hogy találkozási lehetőséget biztosítson a kisebbségi nemzetiségek színházainak.

A rendezvény több évtizedes múlttal rendelkezik, hiszen az első kiadásra 1978-ban Sepsiszentgyörgyön került sor. Ezt követően még két alkalommal, 1980-ban és 1992-ben került megrendezésre ugyanitt. A harmadik alkalom után úgy festett, ez volt az utolsó és majd tíz évnek kellett eltelnie a következő kiadásig. 2001-ben ugyanis Románia Kormánya – Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala indítványozta a folytatást. Ekkor az országban összesen tíz kisebbségi nemzetiségi színház van: hét magyar, két német és egy zsidó. Szabó Tibor András igazgatása alatt a Figura Stúdió Színház, mint intézmény, ekkor alig több mint tíz éves és a kisebbségi nemzetiségű színházak közül a legkisebbnek minősül. Ennek ellenére az itt dolgozó kis közösség úgy dönt – mivel egyetlen színház sem vállalja eme rendezvényt -, hogy Gyergyószentmiklóson teremt hagyományt a Kollokviumnak. Bár igencsak kevés idő áll rendelkezésre, az erős elhatározás eredményeként 2001-ben a Figuránál napvilágot lát a fesztivál negyedik kiaádása. Szervezési szempontból nem könnyű feladat ez egy ilyen kis létszámmal működő színháznak, mint a Figura, ennek ellenére a több, mint tíz éves távlatból mostmár bátran kijelenthető: a Kollokvium a Figuráé, Gyergyószentmiklósé.

A fejlődés is szemmel látható, hiszen évről évre bővül, színesedik a program. 2005-ben például egyik jelentős újdonság, hogy az off-programban a főiskolások is előadásokkal szerepelnek. 2007-től már nem csak fellépési lehetőséget biztosít a Kollokvium az egyetemistáknak, hanem workshopokon is részt vehetnek. Ugyancsak ettől az évtől a teatrológus hallgatók is meghívottai a fesztiválnak. Szemináriumokon vehetnek részt, tanáraik vezetésével szerkeszthetik az ugyancsak ettől az évtől létező Kolli-Bacilus nevezetű fesztiválújságot. Eképpen a rendezvény egyfajta állásbőrzeként is működik a fiatalok számára, hiszen a különböző színházak igazgatói is jelen vannak a Kollokviumon. Ezt azon tény is bizonyítja, hogy ugyancsak 2007-től külön program a színházigazgatók találkozója. Eme szakmai fórum témái minden alkalommal aktuális színházi problémákat járnak körül.


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License